takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
 MİTOKONDRİYAL DNA TESTİ (mtDNA)

MİTOKONDRİYAL DNA TESTİ (mtDNA)

Mitokondriyal DNA bir kadından çocuklarına geçmektedir. Y-Kromozomunu inceleyen ve sadece erkekten erkeğe geçen Y-Kromozomu DNA’sının aksine mtDNA, kızlarına ve erkek çocuklarına geçmektedir.

MİTOKONDRİYAL DNA TESTİ (mtDNA)
MİTOKONDRİYAL DNA TESTİ (mtDNA) ahmet
Bu içerik 1025 kez okundu.

Mitokondriyal DNA bir kadından çocuklarına geçmektedir. Y-Kromozomunu inceleyen ve sadece erkekten erkeğe geçen Y-Kromozomu DNA’sının aksine mtDNA,  kızlarına ve erkek çocuklarına geçmektedir. Böylece hem kadınlar hem de erkekler mitokondriyal DNA testi yaptırabilmektedir. Yalnızca şu unutulmamalı ki erkekler mtDNA’ya sahipken, bunu diğer kuşağa aktaramayacaklarını, sadece kadınların bunu yapabiliceklerini bilmelidirler.

 

Mitokondriyal DNA testi, Y-DNA testi kadar gerekli midir?

 

Erkek çizgisinden geçip korunan Y-DNA , tarihsel olarak bakıldığında soyadlara bakılıp paralel olarak ilerlemektedir. Analiz incelemesiyle aynı soyadı olan belirli DNA işaretlerini paylaşan erkekleri gruplandırmak ve aralarında ilişki olup olmadığını söylemek mümkün olabilmektedir.Aynı şey mtDNA analizi için geçerli değildir çünkü, kadınlar tarihsel olarak evlilikteki isimlerini değiştirmiştir, bu nedenle soy isim bağlantısı kadın hattında kaybolmuştur. Soyadı çalışmaları günümüzde çok fazla rağbet görmekte ve insan veritabanlarına DNA eklendikçe, şecere araştırmacısı için giderek daha kullanışlı hale gelmektedir.

 

Mitokondriyal DNA testinin şecere değeri nedir?

 

Kan ilişkilerini ayıran farklı belirteçleri  sağlayan DNA’da ki mutasyonlara denmektedir. Y-DNA’nın aksine, mtDNA birçok nesilde yavaşça mutasyona uğrar ve bu nedenle analiz, belirgin küçük aile gruplarına ilişkin yeterli kanıt sağlamayabilir. Sağladığı kanıt, büyük aile gruplarının bazı temel özelliklerini tamamlamak için yeterli olabilmektedir. Bu neden dolayı mtDNA testi derin soy analizi olarakta adlandırılır.

 

Derin soy (haplogrup) benzer DNA’yı paylaşan insan gruplarına denmektedir. Binlerce yıl boyunca bu ataların mtDNA’sında mutasyonlar meydana gelmiş ve bu mutasyonlar iligili gruplara yayılmıştır. Zamanla, belirli mtDNA mutasyon tipleri belirli gruplarla taşındıkları ve alanlarla ilişkileri olduğunu göstermiştir. mtDNA ortalama olarak her 20 bin yılda bir mutasyon geçirmektedir.

Şecere için mitokondriyal DNA testinin sınırlamaları derin soy testleri, tam olarak hangi eski insanlardan geldiğini söylememektedir, sadece DNA ile yakın eşleşen insanların bugünün dünyasında nerede bulunduğunu söyleyebilmektedir. Moleküler Biyolog Alpay Avcı da Dnatesti.com.tr adresinde bu konuyla alakalı ciddi bilgiler verilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı