MHP lideri 14 düzenleme önerdi

MHP lideri 14 düzenleme önerdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Başkanı Devlet Bahçeli , Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin “ruhuna” uygun olarak yasama, yürütme ve yargı faaliyetlerinin güçlendirilmesine yönelik 14 yönetmelik önerdi.

MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi Admin
Bu içerik 13058 kez okundu.

 

13 Ocak'ta Etikhaber'e konuşan Bahçeli, Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapılması, Seçim Kanununda gerekli düzenlemelerin yapılması, Siyasi Etik Kanunu'nun çıkarılması, bazı durumlar haricinde milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması ve Akıl Hükmünün çıkarılmasını talep etti. Sağlık Hukuku.

Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapılmasını hatırlatan Bahçeli, her siyasi partiye teşkilat yapısını belirleme hakkı verilmesi, siyasi partilere verilen devlet yardımları koşullarının yeniden düzenlenmesi ve siyasi partilerin ticaret yasağı hükümlerinin netleştirilmesi gerektiğini söyledi, titizlikle uygulanmakta ve denetlenmektedir.

Bahçeli, ülke seçim barajının makul bir seviyeye indirilmesi ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde uygulanması gerektiğini söyledi.

Yerel yönetimlerin seçim sisteminin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, milletvekili adaylığı ve belediye başkanlığı şartlarının gözden geçirilmesini istedi.

İllerin çıkaracağı milletvekili sayısına göre belirlenen seçim semtlerinin sayısının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, seçim çevrelerinin çok daralmasının bir anlamı olmadığını kaydetti.

Bahçeli, milletvekillerinin partilerini değiştirebilmeleri için etik kurallar oluşturulması gerektiğini söyleyerek Siyasi Etik Kanunu'nun çıkarılması çağrısında bulundu.

Bazı durumlar dışında milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini ancak bunun için anayasanın 83. maddesinde bir değişikliğin gerekli olduğunu söyleyen Bahçeli, anayasa değişikliği mümkün olmadıysa birçoğu gereği hazırlanmış dokunulmazlıkların kaldırılması için dosyaların kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekledi. parlamentoda bekleyen ve ayrılıkçılık faaliyetleri derhal işleme konulmalıdır.

Bahçeli, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşların anayasanın belirlediği çerçevede faaliyet göstermesi gerektiğini de kaydetti.

Kamuoyunu manipüle etmek veya etkilemek amacıyla kamuoyunu manipüle eden ve yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi sunan kamuoyu yoklamaları ve araştırmacıların önlenmesi gerektiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, temel Kamu Yönetimi Kanunu ve İdari Usul Kanunun çıkarılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere