Merkel: Türkiye'nin AB'den yardım beklemeye hakkı var

Merkel: Türkiye'nin AB'den yardım beklemeye hakkı var
Merkel: Türkiye'nin AB'den yardım beklemeye hakkı var Admin
Bu içerik 86 kez okundu.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 11 yıl sonra gerçekleştirilecek ilk zirve için Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Almanya Başbakanı Merkel, toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AB-Türkiye planının önemli bölümlerinden biri, yasadışı yollarla gelen mülteciler ile yasal mültecileri nasıl yeniden yerleştireceğimiz ve Türkiye ile birlikte sığınmacıların durumunun nasıl iyileştirilebileceğiz” diyen Merkel, “Türkiye'nin sığınmacılar konusunda AB'den yardım beklemeye hakkı var” ifadelerini kullandı.

TUSK: AMACIMIZ TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ CANLANDIRMAK

Tusk ise AB ile Türkiye arasında haftalar süren çalışma ve görüşmeler yapıldığına dikkati çekek, "Ana hedefimiz, Avrupa'ya sığınmacı akınını durdurmak. Görüşmeler sonunda bir anlaşmaya vardık. Umarım bugün bütün taraflar bu anlaşmayı kabul eder" diye konuştu. "Türkiye'nin AB'ye giriş süreci de dahil Türkiye ile ilişkileri daha canlandırmak amacındayız" diyen Tusk, sığınmacı krizi hakkında da şunları söyledi:

"Türkiye tek başına bu sığınmacı krizinin çözümü için anahtar ülke değil. AB'nin dış sınırlarını korumak bizim sorumluluğumuz ve görevimiz. Üçüncü ülkelere bu görevi yaptıramayız. Dış sınırları korumazsak Schengen tarih olur."

MOGHERINI: EN ACİL KONU SURİYE

Zirve öncesinde açıklama yapan bir diğer isim AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini oldu. AB ve Türkiye'nin birçok konuda beraber çalışmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Mogherini, "En acil konu Suriye. Avrupa'daki sığınmacılar meselesinin temelinde Suriye var" dedi.

Mogherini, “Bugünden itibaren, Türkiye ile AB arasında katılım süreci, fasıl açılımları ve sığınmacı konularında yüksek seviyeli diyalog kurulması çok önemli. AB ve Türkiye aynı sorunlarla karşı karşıya ve iki tarafın birbirine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

ÇİPRAS: TÜRKİYE, SIĞINMACI AKININI DURDURMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAKTIR

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da ‘Türkiye’nin sığınmacı akınının azaltılması için gereken her şeyi yapacağına inandığını' söyledi.

HOLLANDE: TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da sığınmacı krizinin çözümü için Brüksel ile Ankara’nın birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi. Hollande, “İnsan kaçakçılığı ve terörizmle mücadelenin yanı sıra Suriye’de çözüm sağlanması için  Türkiye ile işbirliği yapmalıyız” diye konuştu.

Almanya Angela Merkel Avrupa Birliği Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?