Merkel bütçe hedefinde umut veriyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan'a Atina ve alacaklılarının yüksek faiz dışı fazla hedef de dahil olmak üzere devlet borcu konusunda kabul ettikleri şartları gözden geçirmesi için Cuma günü umut verdi.

Merkel bütçe hedefinde umut veriyor
Merkel bütçe hedefinde umut veriyor Admin
Bu içerik 434 kez okundu.

 

Berlin’deki yaz düzenlediği basın toplantısına değinen Alman lider, Yunanistan’ın yeni Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in izleyeceği politikaların büyümeyi güçlendireceğine duyduğu güveni dile getirdi, ancak avro bölgesi Eurogroup düzeyinde herhangi bir karar vermeden önce ne yapacaklarını görmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. . Ayrıca hükümet değişikliği nedeniyle “indirim” olmayacağını da açıkça belirtti.

Muhafazakar Avrupa Halk Partisi'ne atıfta bulunan Merkel, "Kyriakos Mitsotakis politik aileme ait." Dedi. Yunanistan'ın önceki sol yönetimine atıfta bulunarak, “Onu uzun zamandır iyi tanıyorum, bu yüzden ekonomik gelişmelere ilişkin olarak SYRIZA'nın programlarından farklı bir programın bulunduğunun farkındayım” dedi.

“Daha fazla büyüme potansiyeli getireceği ve Yunanistan'daki büyüme güçlerini özgürleştireceği konusundaki politik inancım. Öyleyse, işlerin nasıl geliştiğini görmemiz gerekecek - Yunanistan'ın çok iyi fiyatlandırılmış piyasalarda bir tahvil ihraç etmeyi başarması zaten çok olumlu - ve müzakerelerin geri kalanının Eurogroup ve Komisyon ile yapılması gerekiyor. Ama önce ne yapacağını ve nasıl yapacağını görmemiz gerekecek. Eurogroup, hükümette bir değişiklik olduğu için acil bir indirim olmayacağını söyledi. Şimdi daha ileri gelişmeleri görmemiz gerekiyor, ”dedi.

Hükümet, faiz dışı fazla hedefin düşürülmesine istekliyken, alacaklılardan muhalefet ve güvenlerini sürdürme arzusu, Atina’yı en azından 2019 ve 2020’ler için GSYİH’nın yüzde 3,5’inin hedefine sadık kalmaya karar verdi.

Merkel ayrıca, eski tartışmacı Alexis Tsipras ile olan ilişkisine de değinerek, siyasi farklılıklarına rağmen birlikte çok iyi çalıştıklarını belirttiler, çünkü “tartışmasız” güvene dayanıyordu. Merkel, “Açıkça davranmanın samimiyet ve dürüstlükle hareket etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Milli Takımı'nda ilk hedef Elit Tur'a katılmak
U17 Milli Takımı'nda ilk hedef Elit Tur'a katılmak
Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur programı açıklandı
Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur programı açıklandı