MARMARA AĞRI MERKEZİ BEL FITIĞI TEDAVİSİ

Hastalık cinsiyet ayrımı yapmaz. Hiç beklemediğimiz anda ansızın karşımıza çıkıverir. Bu şekilde karşımıza çıkan hastalıklardan birisi de bel fıtığıdır.

MARMARA AĞRI MERKEZİ BEL FITIĞI TEDAVİSİ
MARMARA AĞRI MERKEZİ BEL FITIĞI TEDAVİSİ ahmet
Bu içerik 94 kez okundu.

Hastalık cinsiyet ayrımı yapmaz. Hiç beklemediğimiz anda ansızın karşımıza çıkıverir. Bu şekilde karşımıza çıkan hastalıklardan birisi de bel fıtığıdır.

Ülkemizde en sık görülen hastalıklardan birisidir. Uzun süren ağrılara, hareket kısıtlılığına neden olarak büyük bir problem haline gelir. Maalesef ki bir çok tedavi yöntemi olmasına rağmen herkes tarafından doğru bir şekilde uygulanamadığından ağrı kesici ya da kas gevşetici gibi ilaçlar ile hastalık ileri yaşlara ertelenmekte, daha da ilerleyen hastalığın tedavisi imkansız hale gelmektedir.

 

Sadece bu tür hastalıklar için kurulmuş olan ve kurulduğu bugünden bu yana binlerce hastasının tedavisine vesile olmayı başaran Marmara Ağrı Merkezi, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarınız için etkin tedavi yöntemleri hizmeti sunmaktadır.

Hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ağrılarınızı en kısa sürede gidermek, hastalığınıza en uygun tedavi yöntemlerini belirleyerek etkin bir tedavi hizmeti sunarak hastalıklarınızdan tamamen kurtulmanızı sağlamak Marmara Ağrı Merkezinin en büyük hizmetlerindendir.

Hastalığın durumuna ve seviyesine göre tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Bunun için öncelikle hasta ayrıntılı muayeneye tabi tutulmaktadır. Uygun tedavi yöntemleri belirlenmeden başlanılan tedavi olumsuz sonuçlara, zaman kaybına ve daha fazla ağrı çekilmesine neden olabilmektedir.

MAM yani Marmara Ağrı Merkezi bel fıtığı tedavisi alanında büyük tecrübelere sahip doktorlardan oluşmaktadır. Bel fıtığı tedavisi ile bel fıtığı ameliyatı aynı şeyler değildir. Bu nedenle ameliyat korkusu olanların tedavi olmaktan kaçmalarına gerek yoktur. Bel fıtığı ameliyatı tedavinin en az uygulanan hatta yüzde olarak bakıldığında gelen hastaların sadece %3’üne uygulanmış olan bir tedavi yöntemidir.

İlk muayenesi tamamlanan hastanın hastalık evresi belirlenerek eğer son evreye gelmemişse ameliyatsız bel fıtığı tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Hastanın son evrede olduğunu gösteren idrarını tutamama, kısmi uyuşukluk, felç, duyu kaybı gibi belirtiler varsa hasta acilen ameliyata alınmak zorunda kalınabilmektedir.

 

BEL FITIĞI DERECELERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 

Bel fıtığı tedavisinde ilk evrede olan yani başlangıç evresinde olan hastalar için bir takım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini anlatmadan önce şu bilgilerden bahsetmekte fayda görüyoruz. Başlangıç evresinde olan hastalar uyuşma, güç kaybı, hareket kısıtlığı gibi sorunları olmayan, hafif bel ve bacak ağrıları olan hastalardır.

Bu hastalarda öncelikle bel kaslarına baskının ne derece olduğu tespit edilir. Tedavi süresince hastanın bol bol yatak istirahati yapması önerilir. Hastaya kas gevşetici ilaçlar verilmekle birlikte çeşitli egzersizleri yapması sağlanır. Ayrıca hastanın sağa sola, öne arkaya doğru eğilirken dikkat etmesi, yerden ağırlık kaldırırken dikkat etmesi, illa yapmak zorunda olduğu ya da kaldırmak zorunda olduğu işler ile ilgili nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapılır.

Oturma pozisyonunu maksimum 25 dakikada bir değiştirmesi, belli aralıklarda yürüyüş yaparak tekrardan oturması tavsiye edilir. Yukarıda almak zorunda oldukları malzemeler için tabure, merdiven gibi araçların kullanılması da tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Bu hastalar kesinlikle cereyanda kalmamalıdırlar. Yani açık pencerelerin ya da havalandırmaların önünde durmaları hastalığı ve ağrılarını artıracaktır. Hastadaki ağrıları artıran başka bir husus da aşırı strestir. İşyerindeki ya da ailesindeki sorunlar nedeniyle aşırı stres altında kalanların hem hastalıkları ilerleyecek hem de ağrıları artacaktır.

Hastalığı birinci evreye göre daha ileri olanlar yani ikinci derece fıtık hastalığı olanlarda hafif uyuşukluk, hafif hareket kısıtlılığı gibi belirtileri olanlardır. Yine bu belirtilerin yanı sıra istirahat etmesine rağmen, kas gevşetici ilaçlar kullanmasına rağmen ağrıları azalmayan hastalar bu kategoride yer almaktadırlar.

Bu hastalıklara sahip olanlar için en uygun yöntem yine muayene sonrası tespit edilecekse de genelde ilk önce fizik tedavi uygulaması yapılmaktadır. Bu tedavi kesinlikle uzman kontrolünde yapılmalıdır. Hasta öğrendiğini düşünerek kendisi yapmaya kalkmamalı, zorlayıcı hareketlerden kesinlikle kaçınmalıdır.

Bu hastaların genelde fizik tedaviye olumlu tepki vermeleri beklenir ancak fizik tedavi ile iyileşmeyen hastalar için nükleoplasti ismi verilen röntgen ve iğne aracılığı ile fıtıklaşmış bölgedeki sinirlere baskı yapan etkenlerin ısıtılarak ortadan kaldırılması tedavisi uygulanmaktadır. Nükleoplasti tedavisi tek seans olarak lokal anestezi ile yapılmakta, hasta hastanede yatmak zorunda kalmamaktadır. Bu tedavi sonrası hastanın şikayetleri büyük oranda azalacak ilk evredeki hastalık düzeyine düşürülecek ve tedavisi bu aşamadaki tedavilerle devam edecektir.

Sizlere en iyi tedavi yöntemlerini sunan, tecrübeli kadrosu ile hastalıklarınızdan kurtulacağınız Marmara Ağrı Merkezi’ne www.marmaraagrimerkezi.com.tr web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması