MALATYA UÇAK BİLETİ

MALATYA UÇAK BİLETİ
MALATYA UÇAK BİLETİ Emre
Bu içerik 0 kez okundu.

Kayısıları ile ünlü, gidenlerin geri dönmek istememesi ile bilinen Doğu Anadolu’nun en büyük şehri ünvanına sahip Malatya turistlerin ilgi odağı bir şehir. İlk kalıntılarına Hitit döneminde rastladığımız Malatya’da birçok kül türün izleri ve eserleri bulunmaktadır. Malatya’ya Nasıl Gidilir ? Doğu Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi olan Malatya’ya karayolunu kullanarak özel araç ya da otobüs firmaları ile gidebilir, ya da İstanbul üzerinden aktarmalı ya da aktarmasız olarak havayolunu kullanarak gelebilirsiniz. Malatya’ya tüm dünyadan ve Türkiye’den Erhac havalimanına THY, PEGASUS VE ANADOLU JET gibi havayolu şirketlerinden alacağınız uçak bileti ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. Demiryolu ile seyahatin mümkün olduğu Malatya’da tren garı şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta ve otogar da şehre 5 kilometre uzaklıkta olarak bilinmektedir.

Malatya’ya Ne zaman Gidilir ? Doğu Anadolu bölgesi kışları çok soğuk geçtiği için genel olarak turistler yaz mevsiminde Malatya’yı gezmeyi tercih etmektedir. Malatya’da bulunan kayak merkezlerinde kış tatilinin de yapıldığını varsayarsak, Malatya’ya kışın ya da yazın istediğiniz zamanda gelip, mevsime göre tatil yapabilirsiniz. En yağışlı mevsim ilkbahar ayları olduğundan dolayı yazın gelmeniz daha uygun olacaktır. Malatya’da Ne Yenir ? Doğu Anadolu mutfağının en önemli yemeklik malzemesi olan bulgur, Malatya mutfağında da hüküm sürmektedir. Malatya dendiğinde aklımıza 70-80 köfte çeşidi geldiğinden, Malatya’nın yöresel yemekleri köfte çeşitleri olarak diyebiliriz. Tüm Türkiye’nin mutfağında farklı isimlerde ama farklı kültürlerde görebileceğiniz bir lezzet olan ama aslı Malatya’ya özgü olan analı-kızlı yemeği, şehrin yöresel yemeği olarak gösterebilirsiniz. Malatya’da pastanelere giderseniz, kayısıdan yapılan pastalara, cupcakelere ve diğer tatlıları görebilirsiniz. Kayısının fazlasıyla mutfağa hakim olduğu Malatya’da en güzel pastalar kayısı kurusundan yapılmaktadır. Malatya, geleneksel kültürüne sahip çıkan bir şehir olduğundan dolayı özel günlere özel yemekler pişirilmektedir. Örnek vermek gerekecek olursak, Hızır Kömbesi hıdırellez döneminde 7 komşuya dağıtılacak şekilde pişirilir. Genel olarak, özel günlerde pişirilen değişmez yemeklerden olan etli bulgur pilavı, tiritli ve cacığı mutlaka yemenizi tavsiye ederiz. Malatya’da kayısının ve köftenin yöresel lezzetler olduğunu belirtsek de, Malatya’da ekmek çeşitleri de önemli bir yer tutmaktadır. Taplama ekmeğinden yağlı ekmeğe, yufka ekmeğinden bazlamaya kadar onlarca ekmek çeşidi bulunmaktadır. Malatya’da köfte yemek istiyorsanız, ve bu işi en iyi yapan bir yer önerisi sunacaksak, Hacıbaba Sinan Et Lokantası, Tahta Tabak ve Çobanoğlu Kebap Salonu’nu tavsiye edebiliriz. Malatya’da Gezilecek Yerler Mezarların tarihine ilginiz var ise, insan mezarlarının bulunduğu Aslan tepehöyüğüne gitmeniz tavsiye edilir. M.Ö 4.000 yıllarına kadar dayanan tarihi ile insanların ölümlerinin ardından mezar kültürünün tarihi dönemlere göre çeşitlenmesini bulacağınız bu insan mezarlığında, arkeolojik yapılarda çıkan eşyaları da görebileceksiniz. Tarihte kılıçla yapılan ilk savaşın Malatya’da bulunan Hüyük’teki arkeolojik bölgede olduğu tahmin edilmektedir. Zira, bu kılıçların tarihte bulunan ilk kılıçlar olduğu kanıtlandığı için, Hüyük savaş tarihine büyük bir ışık tutmaktadır. Hastalıklara iyi gelen, insanların şifa bulduğunu söylediği İspendere İçmesine gidebilir, orada bulunan gazinolarda harika bir akşam geçirebilirsiniz.

Malatya’da Alışveriş Ucuz uçak bileti aldıktan sonra Malatya şehrini de gezeceğiz, yöresel değerlerine ve el emeklerine sahip çıkan ve yöresel alışverişin desteklenmesini sağlayan bir şehirdir. Malatya’da bulunan Kuru Kayısı pazarı’ndan alacağınız kayısı reçelleri, kayısı pestili gibi tüm kayısı ile yapılan yöresel lezzetlerden harika bir hediye sepeti oluşturabilir, ya da yörenin en önemli el emeği olan yöresel sofralardan alabilirsiniz. Malatya’dan alabileceğiniz ev eşyalarından en önemlisi çekme, germe gibi bakırlar eşyaları uzun seneler boyunca kullanabilirsiniz. Bakırcılar Çarşısında her bütçeye göre bakır eşyaları bulmak mümkün. Malatya Park Avm ‘de de büyük mağazaları bulabileceğiniz gibi, sinema ya da yemek için tüm ihtiyaçlarınızı burada giderebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak