Liu Xiaobo: Çin'de hastane fotoğrafları öfkeli video

Almanya, hastalanan Çinli muhalif Liu Xiaobo'yu ziyaret eden Batılı doktorların videolarının çevrimiçi olarak yayınlanmasından sonra Çin'e keskin bir azar yayınladı.

Liu Xiaobo: Çin'de hastane fotoğrafları öfkeli video
Liu Xiaobo: Çin'de hastane fotoğrafları öfkeli video Admin
Bu içerik 116 kez okundu.

 

 

Pekin'deki Alman büyükelçiliği, Çin'i kendi isteklerine karşı ziyarette kaydetmekle suçlayan bir bildiri yayınlamıştı . Doktorlardan biri Alman'dı.

Açıklamaya göre, doktorlar yerine Çin güvenlik servisleri muhaliflerin tedavisine yön veriyor.

Çinli yetkililer henüz Alman bildirisine cevap vermiyor.

Nobel barış ödüllü Liu Xiaobo, yıkılmak için 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak terminal karaciğer kanseri ile cezaevinden hastaneye geçti.

  • Çin'in Liu Xiaobo'ya karşı propaganda savaşı
  • Çinli muhalif Liu Xiaobo kim?
  • Bir Çin işçi kampından sağ kurtulan aşk
  • Çin ne suçlanıyor?

Uluslararası baskının ardından Pekin, Almanya'nın Markus Büchler ve ABD'den Joseph M Herman adlı iki doktorun, kuzeydoğu Çin Şenyang kentindeki muhalifleri incelemesine izin verdi.

Haftasonu boyunca doktorlar , daha önce Bay Liu'nun seyahat etmekte çok hasta olduğunu söyleyen Çinli tıp uzmanlarına doğrudan ters düşen palyatif bakım için yurt dışına çıkabileceğini söyledi.

Videolar ne gösterir?

Pazar günü Çin hükümeti destekli gruplar tarafından önce çevrimiçi olarak yayınlanan en az iki tane video klip bulunuyor.

Bir video , Bay Liu'nun yatağındaki iki Batılı doktorun yanı sıra eşi Liu Xia'nın yanı sıra birkaç Çinli doktor ve hemşireyi gösteriyor.

Global Times gazetesinin web sitesinde yayınlanan ikinci bir video, Çin ve Batı doktorlarını bir konferans salonunda gösteriyor gibi görünüyor.

İlk klibi Dr Büchler olduğu düşünülen bir adamın, Çinli doktorların Bay Liu'yu tedavi etmeye "kararlı" olduklarını söylediği, ikinci sırada da "senden daha tıbbi açıdan yapabileceğimizi sanmıyorum" .

Videolar, anakara Çin'in dışındaki Çin dili haber yayınlarından ve bloglardan bazı şüpheciliklerle karşılandı.

Bazıları kayıtların Çinli doktorları olumlu bir şekilde aydınlatmak için düzenlendiğini ve Pekin'in Liu'nun tıbbi açıdan tahliye edilebilmesi için çok hasta olduğuna dair güvence verdiğini iddia ediyorlar.

Videoların YouTube'da ilk kez yayınlandığı ve Çin'de engellendiği gerçeği, yabancı bir kitleye yönelik olduğu yönündeki spekülasyonları da tetikledi.

Almanya ne diyor

Pazartesi gününün geç saatlerinde, Pekin'deki Alman büyükelçiliği "belirli mercileri" ziyaretle ilgili ses ve video gözetim kayıtları yapmakla suçlayan ve onları "belirli Çin devlet medya organlarına seçerek sızdıran" bir bildiri yayımlamıştı.

Doktor, bunun doktor-hasta gizliliğinin ihlalini oluşturduğunu söylediler.

Çin merkezli aktivist Ye Du'nun twitter hesabıyla yayınlanan tarihsiz bir elden fotoğrafı, Çinli muhalif Liu Xiaobo (L) ile karısı Liu Xia'yı açıklanmayan bir yerde gösteriyor.Resim telif hakkıEPA

Resim yazısıLiu Xiaobo (solda), bu tarihli fotoğrafında eşi Liu Xia (sağda) ile görüldü

Kayıtlar "ziyaret öncesinde yazılı olarak iletilen Alman tarafının dile getirdiği isteklere karşı yapıldı".

"Güvenlik organlarının tıbbi uzmanlar değil, sürece yön vermesi gibi görünüyor, bu davranış, Bay Liu'nun davasıyla ilgili yetkililere güvenini zayıflatıyor ve bu onun tıbbi tedavisinin maksimum başarısı için hayati önem taşıyor" diye belirtti.

Ayrı bir gelişmede, Bay Liu'nun avukatı Jared Genser BBC'ye, "Çin hükümetinin Liu Xiaobo ve Liu Xia ile temasa geçen herkesi gözlemlemekle meşgul olmasının talihsiz ve şaşırtıcı olmadığını" söyledi.

Çin ne söyledi?

Açıklamaya resmi bir yanıt gelmedi ancak Pazartesi günü Çin dışişleri bakanlığı Liu Xiaobo'nun istifa edip etmeyeceğini sorduğunda "ilgili ülkelerin Çin'in egemenliğine saygı duyacağını ve Çin içişlerine müdahale etmek için bireysel davaları kullanmayacağını umuyor" dedi.

Bir Global Times gazetesi Pazartesi günü, Çinli yetkililerin "Liu'ya karşı tedavi etmek için ellerinden gelen gayret gösterdiklerini ve insani yükümlülüklerini yerine getirdiklerini" söyledi.

Dış güçleri, "kritik durumundan ödün vermeden Liu'yu siyasi amaçları için hâlâ sıkıştırmakla" suçladı.

Bay Liu'nun durumu nedir?

Demokrasi ve insan hakları aktivizmi nedeniyle 2010 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Liu Xiaobo'nun kritik durumda olduğu söyleniyor. Geçen hafta hastane karaciğer fonksiyonlarının kötüleştiğini söyledi.

Araçlar, hasta muhalif Liu Xiaobo'nun arkadaşlarının Shenyang, Çin 10 Temmuz 2017'de tedavi altına alındığını söyleyen Shenyang'daki Çin İlk Hastanesi'nin bina 1 numarasının önünden geçti.Görüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıBay Liu, kuzey doğu Çin şehri Shenyang'da bir hastanede tedavi altına alındı

Bay Genser acil tıbbi tahliyesi için çağrıda bulundu.

BBC'ye verdiği demeçte, "Benim görüşüm Çin'in kendisini güçlü bir güç olarak gösterebileceği ve kendisinin tıbbi tedavi için yurtdışına çıkmasına izin vererek güvence altına alınabileceği" şeklinde konuştu.

"Bunun yerine, bu adamdan ve Çin'in tek partili bir sistemden çok partili bir demokrasi olmaktan nasıl gelişebileceği konusundaki görüşlerine göre korkuyorlar" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması