Lefkoşa, AB'den Türkiye'ye daha iyi bir komşu olma çağrısında bulundu

Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nicos Hristodulides Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nin Türkiye'yi daha iyi bir komşu olmak için çağıran bir rapor için takdirini dile getirdi.

Lefkoşa, AB'den Türkiye'ye daha iyi bir komşu olma çağrısında bulundu
Lefkoşa, AB'den Türkiye'ye daha iyi bir komşu olma çağrısında bulundu Admin
Bu içerik 359 kez okundu.

 

AB bakanlar toplantısına katılan Christodoulides, AB aday ülkelerine yönelik olumlu bir mesaj göndermenin, ancak kurulun karşılığını uygulayan şartlılık ilkesiyle yan yana geldi.

Gelecek yaz Arnavutluk ve Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti (FYROM) ile üyelik müzakerelerine başlama kararına atıfta bulunan Christodoulides, Kıbrıs'ın Batı Balkan ülkelerinin Avrupa umutlarını desteklediğini belirterek, bu sonuca yönelik herhangi bir olumlu mesajın AB şartlılık ilkesi ve tüm aday ülkelerin katılım sürecine uygulanmalıdır.

Türkiye ile ilgili olarak Christodoulides, belgenin sonuçlarının ülkenin üyelik yolundaki tüm üye devletlerin kaygılarını yansıttığını söyledi. 

Bakan, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi koşuluyla, "Kıbrıs Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini destekliyor" dedi. 

Christodoulides, bu desteğin Ankara'nın insan hakları ve hukukun üstünlüğü hakkındaki önerileriyle uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Raporda, "Konsey, Türkiye 'nin iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası anlaşmalar ve ihtilafların barışçıl yollarla çözüme kavuşturulması, gerekirse Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak beklemesini beklemektedir."

AB'li bakanlar, Türkiye'nin Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme bağlı kalması ve belirli önerilerde bulunmaları konusunda da anlaştılar.

“Türkiye, iyi komşuluk ilişkilerine zarar veren tehditler ve eylemlerden kaçınmalı, Kıbrıs Cumhuriyeti'yle ilişkilerini normalleştirmeli ve tüm AB üye devletlerinin kendi toprakları ve hava sahası üzerindeki egemenliklerine ve diğer haklarının yanı sıra egemenlik haklarına saygı göstermelidir. UNCLOS da dahil olmak üzere AB ve uluslararası hukuka uygun olarak doğal kaynakları araştırmak ve sömürmek ”dedi. 

Sonuçlar, AB'nin Temmuz 2016 darbe girişimine karşı güçlü bir kınama gerçekleştirdiğini ve Türk halkıyla dayanışma dile getirdiğini de yineledi.

Raporda, “Ancak, orantısız ölçek ve sonrasında alınan önlemlerin kapsamı ciddi endişe kaynağıdır” dedi.

“Konsey, Türkiye'nin sahip olduğu ve taahhüt ettiği uluslararası standartları ve yükümlülükleri hatırlatmakta ve Türkiye'yi olumsuz eğilimleri acilen geri çekmeye çağırmaktadır.”

Son olarak, sonuçlar, konseyin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaştığı yönündeki görüşünü yineledi.

“Türkiye'nin katılım müzakereleri bu nedenle etkin bir şekilde durma noktasına geldi ve açılış veya kapanış için başka bir bölüm kabul edilmeyecek ve AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin modernleşmesine yönelik daha fazla çalışma yapılmayacaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser