takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
 Lazer İle Anal Fissür Tedavisi

Lazer İle Anal Fissür Tedavisi

Lazer İle Anal Fissür Tedavisi
Lazer İle Anal Fissür Tedavisi Admin
Bu içerik 493 kez okundu.

 

Anal fissür sorunu, günümüz şartlarında basur sorunundan sonra en fazla görülebilen anal rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Kısaca fissür nedir sorusu, makat halkasında meydana gelen yara şeklinde cevaplandırılabilir. Bu yüzden anal fissür, makat yırtığı ya da çatlağı olarak da adlandırılabilir.

Makatın dış bölgesini kapatan cilt örtüsü, bağırsakların iç bölgesine doğru döndüğü zaman bağırsakların iç örtüsü olan mukozanın, epital dokuyla birleşme alanı yüksek oranda nazik bir yapıdır ve olası zorlanmalara karşı da son derece dayanıksızdır. Anüs bölgesi oldukça fazla sayıda sinir ucu taşır ve bundan dolayı makat, vücut üzerinde çok hassas olan bir bölge durumundadır. Anal fissür sorununu ortaya çıkmasının başlıca sebebi, o alanda sert bir zorlanmadan meydana gelen yırtık oluşumudur. Kabızlığın meydana getirdiği zorlanmalardan dolayı da makat çaplarında bazı yırtılmalar olur. Bu yırtılmalar, dışkılama esnasında kişilere ağrı hissettirir.

İlk yırtılmanın eyleminde kişilerde hafif düzeyli bir kesilme ya da cam parçaları batıyormuş hissiyatı uyandırır. Bir müddet sonra ise bu ağrı azalsa da makat bölgesinde meydana gelen yırtıklar, yapılacak olan bir başka dışkılama eyleminde tekrarlar. Zamanla bu yırtıklar, ciddi düzeyde ağrılara sebep olur. Ağrılı olabilen bu yırtıklar, kasların spazmına neden olur ve yüksek basınca maruz kalarak kan dolaşımının yeteri olmaması ile beraber anal rahatsızlıklar oluşur. Bu tarzda ilerleyen ve iyileşme zamanı uzayan fissürlerde zaman içerisinde daha da ağrılı komplikasyonlara yol açar.

Akut olan anal fissür sorunu, hekimlerin önereceği birtakım ilaçlarla ile tedavi edilebilir. Ancak, yaklaşık 3 haftayı geçen semptomlar devam ediyorsa bu durum, kronik anal fissüre dönüştüğünü gösterir. Kronik fissür için mutlaka hekim müdahalesi gereklidir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

 • Dışkılama esnasında ya da sonrasında fissürün türüne bağlı olarak bıçak batması hissi yaşamak,
 • Tuvaletten sonra tuvalet kâğıdında yine fissürün meydana gelmesine bağlı olarak hafif düzeyde kan lekesi olması,
 • Anal bölgede yırtılmalara bağlı olarak oluşan şiddetli ağrı ve alanda hissedilen kaşıntı hissi,
 • Dışkılama eyleminden sonra da devam eden yanma durumu ve kabızlığa bağlı olan şiddetli bir şekilde ıkınma ile gelişebilen zorlanmalar ile dışkıyı yapamama durumları anal fissür belirtileri arasında yer alır.

Anal Fissür Nedenleri Nelerdir?

 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları,
 • Yeteri oranda su tüketilmemesi,
 • Uzun süreli ishal ve kabızlık durumu,
 • Dışkılama esnasında aşırı düzeyde ıkınma,
 • Doğum esnasında zorlanmalar ya da gebelik hali,
 • Aşırı düzeyde kilo,
 • Chrohn ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarının olması gibi durumlar anal fissür nedenleri arasında sayılabilir.

Lazer İle Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile anal fissür tedavisinde lazer cihazı kullanılır. Belirli bir ısı verilerek çatlaklıklar tedavi edilir. Bu yöntem, ortalama 5 ile 10 dakika kadar sürmektedir. Alanında başarılı olan Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Altan Karan, aynı gün içinde muayeneyi ve tedaviyi başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Lazer tedavisinin avantajları genel olarak şunlardır;

 • Uygulama oldukça kısa sürer ve hastalar, aynı gün taburcu edilir.
 • Narkoz kullanılmaz. Sadece gerekli olması halinde lokal anestezi tercih edilir. Bu sebeple kalp, şeker ve tansiyon gibi farklı bir rahatsızlık olsa bile herhangi bir yan etki olmadan tedavi gerçekleştirilir.
 • Hiçbir şekilde dikiş ya da kesi atılmadığı için dokularda olası bir hasar olmaz. Bu sebeple dış görünüşte estetik bir kayıp da meydana gelmez.
 • Apse ya da iltihap gibi durumlar yaşanmaz.
   

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı