Lavrov; Rusya ve Türkiye İdlib'i kurtarmada ilerliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 7 Eylül'de yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin kuzeybatı Suriye'nin İdlib ilini teröristlerden kurtarma anlaşmalarının uygulanmasında ilerlediğini söyledi.

Lavrov; Rusya ve Türkiye İdlib'i kurtarmada ilerliyor
Lavrov; Rusya ve Türkiye İdlib'i kurtarmada ilerliyor Admin
Bu içerik 4573 kez okundu.

 

Suriye mevkidaşı Walid Muallem ve Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov ile Şam'da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki çalışmaların "Rusya-Türkiye ortak çabalarının en önemli alanı" olduğunu söyledi.

"[İki ülke] nihayetinde [İdlib'deki] sorumlulukların dağılımını belirleyen, normal, aklı başında muhalefetin teröristlerden ayrılmasını, M-4 karayolunun kurtarılmasını ve bu otoyolun çevresinde bir güvenlik koridoru oluşturulmasını öneren net anlaşmalar yaptı. Bütün bunlar. yavaş ama istikrarlı bir şekilde uygulanıyor. Bu çalışmayı tamamlayacağımıza inanmak için her türlü neden var. "dedi.

Karşılığında Muallem, Suriye'nin gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimleri yapacağını doğruladı, ancak bunun Yüksek Seçim Komisyonu'nun sorumluluğunda olduğunu söyleyerek gelecekteki cumhurbaşkanlığı adaylarının gereksinimleri hakkında yorum yapmadı.

Yeni Suriye anayasasına gelince, Cenevre'de çalışan Anayasa Komitesi'nin taslağının hazırlanmasından sorumlu olduğunu ve sonuçların referanduma sunulacağını sözlerine ekledi.

"Yeni bir anayasa taslağı hazırlamak için herhangi bir zaman dilimi yok, temel şart, temel kanunun Suriye halkının isteklerini karşılamasıdır" dedi.

Suriye, Beşar Esad rejiminin orantısız güç kullanarak protestoculara baskı uyguladığı 2011'den beri iç savaşla gölgelendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi