Kuzey Kore, yeni balistik füze testi gerçekleştirdi

Kuzey Kore, yeni bir cumhurbaşkanı Güney'de göreve başladıktan günler sonra başka bir balistik füze testi gerçekleştirdi.

Kuzey Kore, yeni balistik füze testi gerçekleştirdi
Kuzey Kore, yeni balistik füze testi gerçekleştirdi Admin
Bu içerik 159 kez okundu.

 

Japon yetkililer, kuzeybatı Kuşong'tan fırlatılan füzenin 2000 km yüksekliğe ulaştığını söylediler.
Güney Kore'nin yeni seçilen Başkan'ı, Kuzey'le daha derin bir angajman isteyen Moon Jae-in, bunun "kayıtsız provokasyon" olduğunu söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'ye karşı "daha sert yaptırımlar" çağrısında bulundu, ancak Çin yasaklama çağrısında bulundu.
Bu yıl BM tarafından yasaklanan bir dizi Kuzey Kore füze testi uluslararası alarmı tetikledi ve ABD ile olan gerginliği artırdı.

Geçtiğimiz ay iki füze fırlatıldı, roketler yalnızca birkaç dakika uçarak patladı.
Yeni bir füze türü midir?
Lansmanın niteliği hâlâ belirleniyor ancak analistler testin daha önce test edilen cihazlardan daha uzun menzilli olabileceğini söylediler.
Japon savunma bakanı, Japonya Denizine düşmeden önce yaklaşık 30 dakika uçtuğunu ve yeni bir füze türü olabileceğini söyledi.
Tomomi Inada, Kuzey Kore'nin Şubat ayında ateş ettiği orta menzilli bir füze tarafından ulaşılana oranla daha yüksek, yaklaşık 700 kilometre (435 mil) bir mesafeyi kaplayarak 2.000 km'den (1.245 mil) fazla bir yüksekliğe ulaştığını söyledi.
Kıtalararası balistik füzeleri [ICBM'ler] potansiyel olarak, onları Dünya'nın atmosferi dışında iyi bir şekilde yüzlerce kilometre yüksekliğe ulaşabilir.

Reuters tarafından aktarılan uzmanlar, irtifanın füzenin yüksek bir yörüngede fırlatıldığı, dolayısıyla seyahat ettiği yanal mesafeyi sınırladığını belirtti. Standart bir yörüngede kovulmuş olsaydı, en az 4.000 km'lik bir menzili olurduklarını söylediler.

ABD Pasifik Komutanlığı, türün değerlendirildiğine dair bir açıklamada, ancak uçuşunun ABD'nin ana topraklarına (6000 kilometreyi aşan) ulaşması gereken bir ICBM ile tutarlı olmadığını söyledi.
Kuzey Kore'nin iki tür ICBM geliştirdiğine inanılıyor; ancak şimdiye kadar uçuş testi yapılmamıştır.

Yörüngenin Japon analizi doğruysa (füze 2.000 km'lik bir yüksekliğe ulaştıysa) Kuzey Kore, teknolojisini belirgin şekilde geliştirmiş gibi görünüyor.
Önceki iki test başarısız oldu, bu nedenle güvenilirlik henüz mevcut değil. Ancak geçen ay bazı uzmanlar, Pyongyang'da geçit töreninde görünüşte yeni bir füze bir ICBM olabileceğini düşündüler (tür Başkan Trump "olmaz" dedi).
James Martin'in Kaliforniya'daki Yayılmayı Önleme Çalışmaları Merkezi'nden Jeffrey Lewis, o tarihte yeni füzelerin ICBM olabileceğini düşünüyordu. Bu füze mi?
Bir şey kesin: Batı Pasifik'te Pyongyang'dan 3.400 km uzaklıktaki Guam'daki ABD askeri üslerini vurma kapasitesine sahip olsaydı, Kuzey Kore kesinlikle başarısını tırmalayacaktı. Bay Trump, daha aciliyetle ne yapılacağını merak ederdi.
Gri çizgi
Tepki ne oldu?
Mr Moon, güvenlik konseyinin açılışının ardından bir acil toplantısına ev sahipliği yaptı.
Sözcü, "Güney Kore, Kuzey Kore ile diyalog imkânı açıkken, Başkan Kuzey Kore'nin tutumu değiştiğinde mümkün" dedi.
Bu arada, Güney Kore'nin Çin'deki büyük bir zirveye katılan bir üyesi, Kuzey Kore'li delegasyona doğrudan açılışını "şiddetle kınadıklarını" söyledi.

Beyaz Saray, füze Rus topraklarından uzakta değildi çünkü Başkan Donald Trump "Rusya memnun olduğunu hayal edemez" dedi.
Yeni başlatmanın Kuzey Kore'ye karşı daha güçlü yaptırımlar çağrısı yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir Kremlin sözcüsü daha sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in testten endişe duyduğunu söyledi.
Kuzey Kore'nin tek müttefiki olan Çin, en son yapılan testin ardından "ilgili bütün taraflar" tarafından kısıtlamaya çağırdı.
ABD-Kuzey Kore ilişkileri nasıl?
Kuzey BM yaptırımlarına rağmen beş nükleer test yaptı ve ayrıca uzun menzilli füzeler geliştiriyor.
Nükleer başlıkların minyatürleştirilmesi ve ABD'ye ulaşma yeteneğine sahip füzelere uyma çabalarının sürdüğü bildirildi.
Washington, diğer BM Güvenlik Konseyi üyelerini Kuzey'e karşı mevcut yaptırımları tam olarak yerine getirmekle suçladı ve özellikle Çin'i ticaret bağlantılarını nüfuz olarak kullanmaya çağırdı.
Fakat kötü ilişkilere rağmen, Kuzey Kore geçtiğimiz günlerde "koşullar doğruysa" ABD ile görüşmeler yapacağını söyledi.
Kuzey Kore'den üst düzey bir diplomat tarafından yapılan yorumlar, ABD Başkanı Donald Trump, Kuzeydeki lider Kim Jong-un'la tanışmaktan "onur duyacağını" söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması