takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Kuş Biti Tehlikesi

Kuş Biti Tehlikesi

Artan hava sıcaklığıyla doğa da uyanmaya başladı. Doğayla birlikte birlikte yaşadığımı zararlılar da üreme dönemine girdi.

Kuş Biti Tehlikesi
Kuş Biti Tehlikesi ahmet
Bu içerik 1018 kez okundu.

Artan hava sıcaklığıyla doğa da uyanmaya başladı. Doğayla birlikte birlikte yaşadığımı zararlılar da üreme dönemine girdi.

Özellikle gözle görülmeyen, kaşınmaya sebep olan ve alerjik durumlarda risk bulunduran kuş bitleri etrafımızı sarmaya başladı.

Antalya ilaçlama firmaları ndan Aras İlaçlama ve Çevre Sağlık Hizmetleri'nin yöneticisi Aras Hepsöğütlü kuş biti konusunda kamuoyunu uyardı; “Kuş bitleri sanıldığı gibi sadece kuşları tehdit etmiyor. Kuşların kaybolan yaşam ortamları, bizim yaşam alanlarımızla çakışıyor. Kuşlar balkonlarımızda ve pencerelerimizde yuva yapıyorlar. Bu durum da artan kuş biti riski ile direkt karşı karşıya kalmamız anlamına geliyor.”

Hepsöğütlü sözlerine şöyle devam etti; “Bize gelen şikayetlerde; insanlarda artan kaşıntı ve kızarıklık artmaya başladı. Aslında her sene bahar döneminde karşılaştığımız bir sorun bu. Kuş bitleri gözle zor görüldüğü için insanlar bir böcek problemi olduğunu fark edemeyebiliyor.”

Kuş Biti Nedir?

Kuşların vücutlarında barınan parazit canlılara kuş biti adı verilir. Genelde büyüklükleri 2-3 mm. civarındadır. Kuşların kanatlarına yumurtlayarak çoğalırlar. Çoğalma hızları oldukça fazladır. Genelde güvercinlerde rastladığımız kuş bitleri hemen hemen her kuş türünde oluşabilir. Genellikle renkleri ilk yumurtadan çıktıklarında şeffaf ve açık renkli, sonrasında koyu kahve ve kızıl olabilmektedir.

Kuş Biti Belirtileri

Bütün kuş türleri kuş bitine yakalanabilirler. Kuşlar kendi başlarına bu asalaklarla savaşamazlar ve genellikle bu asalaklar yüzünden ölürler. Çoğunlukla yumurtlama aşamasında yuvaya ve yavrulara da bulaşan kuş bitleri yavruların da hayatlarını kaybetmelerine neden olur. Kuş biti olduğunu kuşun dayanılmaz bir şekilde devamlı kaşınmasından anlarız.

Kuş Biti Nasıl Çoğalır?

Kuş bitleri yumurtalarını kuşların tüylerinin arasına bırakırlar. Sonrasında bu yumurtalar bir kaç gün içerisinde çatlar. Genç kuş bitleri kısa sürede erişkin hale gelirler. Kuş bitleri konakçılarından çok fazla uzağa gidemezler.

KUŞ BİTLERİNİN İNSANA ZARARI

Kuş bitleri genellikle sabit olan konakçılarından çok fazla uzağa gidemezler. Bu konakçılarından çok fazla uzaklaşırlarsa bir kaç gün sonra ölürler. Papağan gibi evcil hayvanları etkileyen kuş bitleri insanlar üzerinde de sorun yaratabilir. Ayrıca balkonunuzda, klimanızın dış ünitesi üzerinde yuva yapmış ve yumurtlamış kuşlar birer tehlike sinyalidir kuş biti açısından.

Bu kuş bitleri konakçıları olarak insanın üzerinde yerleşmese de dolaştıkları için insanları ısırırlar. Eğer tarifsiz bir şekilde devamlı kaşınıyorsanız , üzerinizde gözle görülmeyen bir şeylerin dolaştığını hissediyorsanız kuş bitinden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu kaşıntılar genelde derinin ince olduğu koltuk altı, kasık bölgesi ve boyun bölgesinde daha çok olur. İnanılmaz bir kaşıntı ve her yerinizi saran bir strese yol açar. Kuş bitlerini gözle pek göremezsiniz. Ancak cep telefonunuzun üzerinde veya televizyonun ekranının köşelerinde rastlayabilirsiniz. Böyle şüpheniz varsa ilk yapacağınız evinizin balkonlarında veya pencere podyelerinde kuş yuvası olup olmadığını kontrol edin. Bir de klima dış ünitelerinin arkasını veya üzerini çok severler.

KUŞ BİTİNDEN KURTULMA YOLU

Eğer kuş bitinde görülen belirtiler sizde de varsa bu kuş bitinden kurtulmanın tek yolu profesyonel bir antalya ilaçlama firmasına evinizi kuş bitine karşı ilaçlatmanızdır. Eğer kuş yuvası varsa ve bulduysanız kesinlikle ilaçlama yaptırmadan önce yuvayı bozmayın. Bu en sık yapılan en büyük hatadır. Yuvayı bozduğunuz taktirde yuvada bulunan binlerce kuş biti etrafa dağılacak ve evinizin her tarafına yayılacaktır.

Günümüzde artık profesyonelce ve halk sağlığı ilaçları kullanılarak kuş biti ilaçlaması yapılmaktadır. Evden dışarı çıkmanızı bile gerektirmeyen şekilde ilaçlama yapan firmalar vardır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi