Kürtaj Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kürtaj Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Admin
Bu içerik 91 kez okundu.

 

Kelime anlamı kazımak olan kürtaj eski dönemlerde rahmin kazınması yöntemleri uygulanarak gerçekleştirilmekteydi. Günümüz teknolojilerinin sağladığı imkanlarla son yıllarda kadının sağlığının korunması maksimum düzeyde sağlanarak anestezi altında gerçekleştirilen kürtaj işlemine çoğunlukla istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında başvurulmaktadır.

Kürtaj için Sağlık Bakanlığınca belirlenen süre gebeliğin ilk 10 haftasıdır ve kürtaj fiyatları hakkında basın yayın organlarında bilgi verilememektedir. Aynı zamanda evli kadınların kürtaj yaptırabilmeleri için eşlerinin; 18 yaşından küçük kadınların kürtaj yaptırabilmeleri için de ailelerinin imzası gerekmektedir. Bütün bunlarla birlikte kanamanın olduğu acil durumlarda ise herhangi bir izin alınmasına gerek yoktur.

Kürtaj genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu nedenle kürtaj fiyatları 2018 yılında anestezi uygulamasının türüne ve gebelik haftasına göre belirlenmektedir. Kürtaj işleminden yaklaşık 1 hafta sonra kontrol yapılmaktadır bu kontrolün amacı gebeliğin sonlandığını ve rahim içinde parça kalıp kalmadığını kontrol etmektir. Kürtaj işlemi sırasında kanama, rahim ya da bağırsak delinmesi ya da anestezi uygulamasına bağlı birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu nedenle tecrübeli doktorlar ve sterilizasyonu tamamlanmış klinikler tercih edilmelidir.

Kürtaj uygulamasından sonra hafif kanamaların görülmesi normaldir. Adet kanaması olmayan bu kanamalar az miktardadır ve işlem sırasında biriken kanın atılmasıdır. Kürtajdan sonra yaşanan ilk kanama ise ağrılı olabilmektedir. Kanama sırasında parçalar geliyorsa doktora başvurmak gerekmektedir.

İstanbul kürtaj uygulamasının günümüz teknolojisine uygun olarak vakum yöntemi ile gerçekleştirildiği klinikler bakımından zengindir. Enfeksiyon riskine karşı işlemi gerçekleştirecek olan doktorun ve klinik ortam ile kullanılacak ekipmanların steril olması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için : https://www.aysedarama.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı