Künye ifade etmek için Comey: Ben sadakati bekliyorum

Ex-FBI başkanı James Comey, Perşembe günü Başkan Donald Trump "himaye ilişkisi" istediği ve Kongre'ye "sadakati" istediğini söyledi.

Künye ifade etmek için Comey: Ben sadakati bekliyorum
Künye ifade etmek için Comey: Ben sadakati bekliyorum Admin
Bu içerik 171 kez okundu.

 

Açılış konuşmasına göre Bay Comey, cumhurbaşkanından kendisine görevden atılan Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn'e soruşturma açmasını istediğini de ifade edecek.
Bay Trump, Rus soruşturmasını "bulut" olarak adlandırdığını söyledi.
Bay Comey, Sn. Trump'a üç kez denetlenmediğini ve başkanın hesabını doğruladığını söyledi.
Çarşamba akşamı hazırlanan ifadeye tepki olarak, Bay Trump'un Rusya soruşturmasıyla ilgili özel hukuk müşaviri Marc Kasowitz, Başkan'ın "Bay Comey'nin araştırmacıların çapraz kemerlerinde olmadığını onaylamasından memnundu" dedi.
"Başkan, tamamen ve tamamen haklı olduğunu hissediyor" dedi avukat.

İki ulusal güvenlik görevlisi, NSA Direktörü Mike Rogers ve Ulusal İstihbarat Dan Coats Direktörü, daha önce senatörlere Beyaz Saray tarafından yasadışı bir şey yapmaktan asla çekinmediklerini ifade etti.
Ancak Perşembe günkü Senato İstihbarat Komitesi oturumunda Bay Comey, Bay Trump'u FBI direktörünün 9 Mayıs'ta ateş etmesine yol açan bir dizi karşılaşmada onu nasıl rahatsız bıraktığını ayrıntılarıyla anlatacak.
Adalet Bakanlığı ile birlikte, Rus korsanlarının geçtiğimiz Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karıştıkları ABD istihbarat değerlendirmelerini araştıran birkaç kongre panelinden birisi, Trump'in Demokrat adayı Hillary Clinton'a yenmesi için yardım ediyor.
Soruşturmalar ayrıca, Moskova'nın defalarca reddettiği iddia edilen Kremlin arsında herhangi bir Kumpas kampanyası yetkilisinin bir araya gelip gelmediğini araştırıyor.
Hazırlanan ifadenin yedi sayfasına göre Bay Comey, cumhurbaşkanıyla yaptığı ilk görüşmede 6 Ocak'ta Bay Comey'nin kendisiyle ilgili "tazmin edici ve doğrulanmamış" iddialar üzerine kendisine tek başına bilgi veren Trump Tower'daki bir konferans salonunda gerçekleştiğini söyleyecek.
Eski bir İngiliz istihbarat yetkilisi tarafından derlenen bir dosya, Rus güvenlik servislerinin, Moskova'daki bir otelde fahişelerle eşlik ettikleri de dahil olmak üzere, Bay Trump üzerinde uzlaşmaya varılmış materyallere sahip olduklarını iddia etti.
Bay Comey'den yapılan açıklamada , cumhurbaşkanı sonraki bir toplantıda "iddialara duyduğu tiksintiyi dile getirdi ve şiddetle inkar etti" dedi.
Bu inkar 27 Ocak'ta Beyaz Saray'da bire bir akşam yemeğine geldi, Bay Comey, o akşam o cumhurbaşkanıyla "çok garip bir sohbet" yaşadığını belirtti.
Kime inanıyorsun Anthony Zurcher, BBC News
Bu, gişe rekoru kıran bir filmin gizli bir önizlemesi gibidir - bu açılış bildiriminde "Spoiler Uyarısı" bulunmalıdır! uyarı.
Bay Comey, medyada cumhurbaşkanıyla yaptığı özel görüşmeler sırasında gerçekleşen olaylarla ilgili dolaşımda olan tüm raporları doğrulamak için gidiyor - sadakat konuşması, FBI'ın Flynn soruşturmasını hafifletme baskısı, kamuoyuna yapılan çok sayıda talep FBI'ın Bay Trump'ı kendisinin hedefi olmadığına dair bir onay.
Bay Comey cumhurbaşkanını daha az gururlandıran bir ışıkla atarken, cumhurbaşkanını adalet engelleme suçundan doğrudan utandırıyor. İki adamın "dürüst sadakat" sözcüğünü nasıl farklı yorumladığı konusunda çok şey yapılacaktır. Buna ek olarak, Bay Comey, cumhurbaşkanının Flynn talebini yalnızca Rus büyükelçisiyle olan görüşmeleriyle ve soruşturmanın bütünüyle ilgili olmadığı şeklinde değerlendirdi.
Bununla birlikte, çok fazla önemli olmayabilir.
Eski yönetmen hesabının büyük bölümleri Bay Trump'un toplantılarının versiyonuyla doğrudan çelişkilidir. "Kendisi söyledi," dedi durum - ama Mr Comey, davasını desteklemek için diğer FBI yetkilileri ile görüştü ve konuştu.
Dahası, son anketler herhangi bir gösterge olursa, Amerikan halkı ona cumhurbaşkanından daha fazla güveniyor. Bay Comey'in sorgulama konusundaki performansı, özellikle de Bay Trump kızgınlıkla Twitter aracılığıyla tepki gösteriyorsa, halkın ruh hali daha da ekşi olabilir.
Comey'in ifadelerinden dört paket
Bay Trump, Green Room'daki tartışmalar sırasında FBI direktörüne, işinde kalmak isteyip istemediğini sordu, Bay Comey tanık olacak.
Bu "garip" bulduğunu söyleyecek çünkü Bay Trump daha önceki görüşmelerde iki kez kendisine adımını atmayacağını umduğunu söylemişti.
Eski FBI direktörü, "beni büyük ölçüde endişelendirdi" sorusunu ifade edecek, çünkü akşam yemeğinin "bir patronaj ilişkisi yaratmak" için bir çaba olduğunu düşünüyordu.

Eski FBI direktörü: "Birkaç dakika sonra, cumhurbaşkanı 'Sadakatime ihtiyacım var, sadakat bekliyorum' dedi.
"Yüz ifadesini hareket ettirmedim, takip ettim, sonradan gelen garip sessizlik sırasında yüz ifademi değiştirmedim, sessizce birbirlerine baktım" dedi.
Şahadette, eski FBI direktörü 14 Şubat'ta Beyaz Saray'da istihbarat şefleri tarafından yapılan bir toplantıda Bay Trump ile yapılacak bir sonraki karşılaşmasını ayrıntılarıyla anlatacak.

Başkan, Bay Comey'den Oval Ofis toplantısının bitiminde kalmasını istedi ve ona "Mike Flynn hakkında konuşmak istiyorum" dedi.
Bay Trump, Rus Büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler hakkında Beyaz Saray'ı yanlış yönlendirdikten sonra, Bay Flynn'in istifasını ulusal güvenlik danışmanı olarak görevine bıraktığı 24 gününü kabul etti.
Bay Comey, Bay Trump'ın ona şöyle dediğini söyleyecek: "Umarım yolunuzun gitmesine izin vermek için açıkça görülebiliyor, Flynn'in gitmesine izin verilmeli, o iyi bir adamdır."
Eski FBI direktörü böyle bir güvence vermediğini ifade edecektir.
Bay Comey, cumhurbaşkanı tarafından 30 Mart'ta kendisine telefon edip, Rusya soruşturmasının "ülke adına hareket kabiliyetini bozan bir bulut" olduğunu söyledi.
Eski FBI direktörü, Bay Trump "Rusya ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi, Rusya'daki fahişelerle karışmadığını" ifade edecek.
Bay Comey, 6 Ocak 27 Ocak ve 30 Mart tarihleri ​​arasındaki görüşmeler sırasında Başkan Trump tarafından kendisinin soruşturma altına alınmadığına dair güvence verdiğini söyledi.
Bay Trump'ın 30 Mart'ta yaptığı telefon görüşmesinde ona şunları söylediğini ifade edecek: "Bu gerçeği ortadan kaldırmamız gerekiyor."

Eski FBI direktörü, Bay Trump bu konuyu ona dokunması için 11 Nisan'da tekrar arayacağını söyleyecek. En son onlar konuştu.
Bay Comey, Başkana Beyaz Saray'ın Adalet Bakanlığı ile temasa geçmesi gerektiğini söyledi.
Eski FBI müdürü, Cumhurbaşkanı Barack Obama ile üç yıldan uzun süredir görev yaptıkları zamanın yalnızca iki katı konuştuğunu belirtti.
Ancak dört ayda Bay Trump ile dokuz, biri kişi başına üç, altı kişi arasındaki telefon görüşmesi yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması