Kırmızı listeye giren eski PYD genel başkanı Salih Müslüman Brüksel'de basın yayınlayacak

Kırmızı listeye giren eski PYD genel başkanı Salih Müslüman Brüksel'de basın yayınlayacak

12 Şubatta İçişleri Bakanlığı tarafından "aranan teröristlerin" arananlar listesine eklenen eski Suriye Kürt Demokrat Birliği Partisi (PYD) eşbaşkanı Salih Müslümanın, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir konferans düzenleyeceği 14 Şubat.

Kırmızı listeye giren eski PYD genel başkanı Salih Müslüman Brüksel'de basın yayınlayacak
Kırmızı listeye giren eski PYD genel başkanı Salih Müslüman Brüksel'de basın yayınlayacak Admin
Bu içerik 562 kez okundu.

 

Şu anda başına dört milyon liralık bir ödül kazandıran Müslüman'ın beyanat sunmaları için Brüksel Kürd Enstitüsü'nde düzenlenecek bir etkinliğe katılmaları bekleniyor.

Eski liderin yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) idari ekibi ile irtibat kurduğu biliniyor ve kırmızı bir emir ile aranıyor. Şu anda, Türkiye tarafından terör örgütleri olarak görülen liderlerin ve üst düzey liderlerin yer aldığı en çok aranan 137 kişinin listesinde.

Basında çıkan haberlere göre, Müslüman, Türk hükümeti tarafından 2013 ve 2014 yıllarında Ankara ve İstanbul'a davet edilerek, PYD kontrolü altında olan Suriye krizi ve Kuzey Suriye topraklarında görüşmeler gerçekleşti.

Ancak bu ziyaretleri takiben, güneydoğudaki Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi, PYD ve askeri kanatları, Halk Koruma Birimleri (YPG) ve Kadın Koruma Birimleri (YPJ) "terör örgütleri" olarak karar aldı.

Benzer şekilde, hapisteki Halk Demokratik Partisi (HDP) genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi Kandil Dağlarında PKK'nın üyesi olan Nurettin Demirtaş da "kırmızı liste" ye alındı.

"Kırmızı listeye" eklenen başka bir isim, yasadışı Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) lideri olduğu iddia edilen Mihraç Ural ve Beşar Esad rejimini Suriye'de sıkı bir destekçidir.

Ural'ın geçtiğimiz ayki Suriye krizindeki Soçi kentindeki bir konferanstaki görünümü Türkiye'nin öfkesini gündeme getirdi. O, Mayıs 2013'te, güneydoğudaki Hatay ilinde Reyhanlı ilçesinde 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıların ardındaki başlıca şüphelilerden biri.

Daha önce Ural, "yeşil listeye" girdi ve bir milyon lira lütufkârları başlarına konan bireyleri içeriyordu

Ankara'da Irak İslam Devleti ve İsa (İSİL) saflarına katılmak için Raqa'ya gitmeden önce yaşayan Oğuzhan Gözlemecioğlu'nun nerede olduğunu bildiren herkes dört milyon liralık ödül alacak. 

Toplamda, beş listede, kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve siyah olmak üzere toplam 880 isim var; bunlar her biri aranan kişiler arasındaki hiyerarşik farklılıklara dayanmaktadır.

Bunlardan 599'u "bölücü terör örgütü" üyeleri, 128'i kanunsuz sol örgütlerin militanları, 73'ü radikal İslamcı örgütlerin üyeleri ve 80'i ABD merkezli Fethullah Gülen'in liderliğindeki Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu iddia ediliyor , Temmuz 2016'daki ölümcül darbe girişiminin ardında olduğuna inanıyor.

Salih Müslim PYD YPG PKK YPJ istediği kırmızı liste liste aranan ödül terör listesini Mihraç Ural Soçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi