Kilistra ziyaretçileri geçmişe götürüyor

Antik kent M.Ö. 3. yüzyılda yaşadığı ve Kapadokya benzeri doku için dikkat çeken edilmiştir Kilistra, çapraz planlı şapel, Sümbül (Sümbül) Kilisesi ve büyük bir su sarnıcı ev sahipliği yapmaktadır.

Kilistra ziyaretçileri geçmişe götürüyor
Kilistra ziyaretçileri geçmişe götürüyor Admin
Bu içerik 252 kez okundu.

 

Erken Hıristiyanlık döneminde hızla büyüyen Kilistra, tarihi Kral Yolu üzerinde yer alır ve Helenistik ve Roma dönemlerinde yoğun bir şekilde yerleşmiştir.

Antik kent yaklaşık 50 kilometre şehir merkezinden bulunan, Konya , Meram ilçesinde Gökyurt mahalle sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kilistre, kiliseler, şapeller, manastırlar, izci evleri, sığınaklar, antik yollar gibi mimari örneklerle dini turizm için önemli bir potansiyele sahiptir ve ziyaretçilerin modern yerleşim yerlerinden uzak konumu sayesinde bozulmamış dokusunu görmelerini beklemektedir.

Profesör Fetullah, Selçuk Arık, Jeoloji Mühendisliği Bölümü üyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi başkanı, devlet kuruluşu Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kilistra'nın M.Ö.

Arık, tarihi yerleşimin antik Roma dönemine uzanan birçok uygarlığın izlerini taşıdığını söyledi.

“Bölge, çoğunlukla kaya oymacılığı yapılarına ev sahipliği yapıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü burada çalışmalar yaptı. Çalışma sırasında Çapraz Planlı Şapel ve yerleşim alanları bulunmuş ve temizlik işinden sonra açılmıştır. Ama yine de destek bekliyor ”diye ekledi.

Arık, Kilistra'nın rotanın üzerinde gizli bir nokta olarak düşünülebilir.

“Bu bölgeden Beyşehir'e doğru bir hat var. Bu hatta insanlar Kapadokya'da olduğu gibi volkanik oyulmuş yapılarda yaşamışlardır. Belki bunu savunma amacıyla kullandılar ”dedi. Kaya oyulmuş yapıların insan tarafından kazıldığını ve bugüne kadar korunmuş olduğunu ekledi.

“Bölgede yaptığımız incelemeler sırasında, şapelin tepesinden aşağı doğru inen bir kırık gördük. Bu kırığın etrafında erozyonlar var. Bölgenin biraz daha korunması gerekiyor. Bölgede hayat devam ediyor. Kilistra, Gökyurt yerleşim alanının içinde. Yerliler hala yiyeceklerini depolamak için tarihi binalarını kullanıyorlar. Geçmişte olduğu gibi yerleşim alanları da inşa edebiliriz ”dedi Arık.

 

Konya kilistra antik kent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser