Kıl Dönmesi Ağrısı

Kıl Dönmesi Ağrısı

Kıl Dönmesi Ağrısı
Kıl Dönmesi Ağrısı Emre
Bu içerik 739 kez okundu.

Pilonidal Sinüs veya kıl dönmesi olarak ifade edilen hastalık, genç ve orta yaş erkeklerin sıkça yaşadığı bir sağlık sorunudur. Az da olsa kadınlarda da kıl dönmesi rahatsızlığı olabilmektedir. Kıl dönmesi, kuyruk sokumunda görülen bir problemdir. Genç ve orta yaşlarda vücut daha yağlı ve daha yumuşak bir cilde sahip olduğundan, bu bölgede vücuttan dökülüp toplanan kılların derinin iç kısmına doğru girmesi kolay hale gelmektedir. Kıl dönmesinin nerde ise tamamı kuyruk sokumunda gelişir. Çok nadiren de olsa kasık ve karın bölgesinde de oluşabilmektedir. Kıl dönmesini, kıl batması ile karıştırmamak gerekir. Kıl batması, yüzde, koltuk altında ve bacaklarda görülen ve genellikle tıraşla ilgili bir sorundur.

 

Kıl dönmesi başlangıçta çok belirti vermez. Bu yüzden uzun zaman boyunca fark edilmeyebilir. Bu nedenler kıl dönmesinden şikayet eden ve doktora görünenlerin çoğu, hastalığın ilerleyip apse haline dönüştüğü ve ağrı, akıntı gibi semptomlar gösterdiğinde kıl dönmesini fark etmektedirler.

Kıl Dönmesinin Belirtileri

Kıl dönmesinin en başta gelen belirtisi, kuyruk sokumunda kılların girmesine müsait olan deliklerin oluşmasıdır. Kıl dönmesi ilerleyip, iltihap kaptığında apseleşir. Oluşan apse ciltte şişliğe ve ağrıya neden olur. Kişi oturmakta güçlük yaşamaya başlar. Gündelik hayatta çeşitli sorunlar yaşar. Hijyen açısından oldukça ciddi sıkıntılar yaşatır. Kişi sık sık iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalır ve apse akıntısından kaynaklı pis koku kişinin sosyal yaşamında oldukça ciddi sorunlar yaşamasına sebep olabilir.
Kıl Dönmesi
Kıl Dönmesi Ağrı Yapar mı?

Evet kıl dönmesi özellikle cilt yüzeyinde belirgin hale geldiğinde ciddi ağrılara neden olur. Uzun zaman oturmak zorunda kalındığında ağrılar da daha çok artmaktadır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi uzun zamandır klasik yöntemlerle tedaviye çalışılmaktaydı. Klasik cerrahide, hastanın kıl dönmesinden etkilenen dokusu geniş bir şekilde çıkarılmakta ve büyük bir doku hasarı oluşmakta idi. Ayrıca ameliyat sonrasında akıntılar olmakta, hastaların iyileşme süresi uzun olmakta ve hastalığın tekrarlanma riski yüksek olmaktaydı. Ancak son yıllarda uygulanan “Mikrosinüsektomi” yöntemi ile dar bir alandan yapılan (2 cm) kesi ile yumak çıkarılmakta ve ufak bir alana dikiş yapılarak 5-10 dakika içinde tamamen kıl dönmesinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

İz bırakmadan, ağrısız şekilde yapılan bu tedavi kliniğimizdeki uzman cerrahlarımızca başarıyla uygulanmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Randevu ve İletişim İçin: 0 553 665 64 02

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?