Kiklad Ephorat, Rineia arkeolojik bölgesini haritalamaya çalışıyor

Genel olarak kapalı olan büyüleyici ve gizemli Kiklad adası Rineia, daha iyi bilinen ancak daha küçük komşusu Delos tarafından gölgede bırakılan, çok az kişinin aşina olduğu tuhaf bir tarihe sahiptir. Yine de, antik çağlarda ünlü kutsal Delos adasının bir bölümünü oluşturduğu ve Mikonos'un popüler tatil beldesinden kısa bir tekne yolculuğu yaptığı bir arkeoloji tutkunu rüyası olduğu için önemlidir.

Kiklad Ephorat, Rineia arkeolojik bölgesini haritalamaya çalışıyor
Kiklad Ephorat, Rineia arkeolojik bölgesini haritalamaya çalışıyor Admin
Bu içerik 11687 kez okundu.

 

Kiklad Antikalar Ephoratından Arkeolog Dimitris Athanasoulis ve Zozi Papadopoulou, Kathimerini ile adanın tarihi ve yürüttükleri beş yıllık saha araştırma programı hakkında Maria Sigala ile birlikte konuşuyorlar.

Mikonos Belediyesi'nin desteğiyle yürütülen program, geçen yıl ephorattan bir bilim insanı ekibi, Parco Archeologico di Pompei, Napoli Federico II Üniversitesi, Fransız Okulu ile dinamik bir başlangıç ​​yaptı. Atina'da ve bir dizi yabancı ve Yunan üniversite öğrencisinde. Sağlık krizinden kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle, bu yılki çalışmalar, bulguları ve yerleri haritalamak ve belgelemekle sınırlı olacaktır.

“Yüzyıl önce başlayan Rineia'daki arkeolojik araştırmaları genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz, aynı zamanda adadaki her şeyi belgelemek istiyoruz, böylece herhangi bir lisanssız faaliyetten veya antika hırsızlığından korunabilir. Gerçek şu ki, Rineia 18. ve 19. yüzyıllarda yağmalandı, bu yüzden şimdi her şeyi belgeliyoruz ”diyor Athanasoulis, sitenin de ayrıntılı olarak, yer adları ve her yapının konumu ile eşleştirildiğini ve yapılan , antik olsun, Bizans, Bizans sonrası veya modern.

Bölgede toplanan dev kuş heykelleri ve stel parçaları Delos Müzesi'nde sergileniyor. Bununla birlikte, uzmanlar ayrıca eski çiftlik çiftliklerini, daha önce bilmedikleri bir yolu ve Homasovouni adlı bir yerde büyük bir sunak izleri buldular ve bu da ortaya çıkarılmayı bekleyen etkileyici bir bina olabileceğine dair kanıtlar verdi. Arkeologlar, mevcut kanıtlardan, binanın bir tapınak, bir sunak, bir yemek alanı ve evler içeren Artemis'e adanmış bir sığınak olabileceğine inanıyorlar.

Ülkenin Kikladlar, Dimitris Stavropoulos ve Dimosthenis Pippas için ilk ephorlarının çabaları sayesinde Rineia üzerinde arkeolojik araştırmalar 120 yıl önce başladı. “Tüm bulgularını kaydetmeyi başaramadılar” diyor Papadopoulou, Stavropoulos'un onlarca yıl süren yağma işleminden sonra 1898'de adanın güney kıyısında kazmaya başladığını açıkladı. Rineia hazineleri artık Venedik, Verona, Londra, Paris, Viyana, Oslo, Odessa, St Petersburg, Kopenhag ve başka yerlerdeki müzelerde ve koleksiyonlarda bulunabilir.

“Stavropoulos mezarları kazdı ve bu“ eşsiz doğum ve ölüm şehri ”nin bir bölümünü ortaya çıkardı. Araştırmalarında, M.Ö. 426/5 kışında Atinalıların Delos'un (Peisistratus tarafından başlatılan) 'saflaştırmasını' nasıl tamamladığını tarif ettiği Üçüncü Thucydides '' Mora Savaş Tarihi '' tarafından yönlendirildi. , ”Diyor Papadopoulou, tüm mezar içeriklerini Rineia'ya kaldırma ve Delos'tan yasaklanan doğum ve ölümleri karara bağlama sürecini anlatıyor.

“Ölüyü bir yerden kökünden söküp birinin başka bir yerde doğmasını emrettiğinde, onlara ait olma hakkını inkar edersin. Başka bir yorum, bunun Delos Tapınağı'nın komşu adada mülk edinmesine izin vermesidir. Bu tuhaf bir hikaye. İster Atinalılar ister Polikratlar olsun, herkes Apollo Tapınağı'nı kontrol etmeye çalıştı, çünkü bu para, toprak ve teklifler anlamına geliyordu ”diyor Papadopoulou.

Rineia, porfir ticaretinden buğday, arpa ve üzüm yetiştiriciliğinden, aynı zamanda taşocakçılığı faaliyetlerinden oluşan gelişmiş bir şehirdi. Adanın kuzey kesiminde bulunan taş ocakları gnays'ın önemli bir zenginlik kaynağı olduğunu göstermektedir. Ayrıca Apollo Tapınağı'nın temelini oluşturmak için kullanıldı.

Rineia, birkaç yıl önce, korunan adada yasadışı inşaatla ilgili basında çıkan haberlerden dolayı bir miktar ün kazandı.

“Tamamen devlete ait olduğundan mülk sahipliğine izin verilmiyor. Mikonos Belediyesi tarafından otlatma için yerel koyun ve keçi çiftçilerine kiralanan arazi parsellerine ayrılmıştır. Her parselin hayvanlar ve çoban için küçük bir kulübe sahip olmasına izin verilir. Bir noktada, bunlardan birkaçı elektrik için fotovoltaik paneller ekledi ve diğerleri barbeküler inşa etti, ”diyor Athanasoulis. “Rineia Delos'un bir parçası ve sonuçsuz kalması gerekiyor. Amaç, inşaattan sonsuza kadar korunmasını sağlamak, ”diye ekliyor adanın Papadopoulou, daha ünlü komşusunun dört katı büyüklüğünde.

Rineia ayrıca, kolera ve diğer hastalıkların salgınları sırasında Akdeniz'den Yunan limanlarına giden gemileri karantinaya almak için 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın başlarına kadar kullanılan kamu sanatoryumu gibi bazı ilginç modern kalıntılara sahiptir.

İskenderiye şairi Konstantin Cavafy, Haziran 1901'de Yunanistan'a yaptığı ilk seyahatinde Rineia'da biraz zaman geçirdi;

O zamandaki karantina, riske bağlı olarak iki ila 40 gün arasında sürdü. Cavafy orada iki gün geçirdi, hepsi çok iyi olduğunu tanımladığı doktorlar tarafından muayene edildi. Ayrıca Rineia'yı güzel bir yer olarak tanımlıyor, ancak çiftçiler tarafından görünüşte terk edilmiş.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi