Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal nedenidir

Kıbrıs sorunu Türkiye'nin milli neden ve Ankara'nın amacı bölgede barış ve refah kalıcı hale getirmektir, Türk savunma bakanı 29 Temmuz söyledi.

Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal nedenidir
Kıbrıs, Türkiye'nin ulusal nedenidir Admin
Bu içerik 1664 kez okundu.

 

Ankara'daki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda konuşan Hulusi Akar , "Kıbrıs, Kıbrıslılar bizim kardeşimiz, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını ve çıkarlarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ."

Akar, Doğu Akdeniz'deki lisanslı alanlardaki sondaj faaliyetlerinin Türkiye'nin hakkı olduğunu ve Ankara'nın bu hakkı kullanacağını ve kullanacağını söyledi. Akar, "Türkiye ve KKTC kardeşlerimizle birlikte, haklarımıza ve uluslararası hukuka uygun olarak çalışmalarımızı sürdürüyor ve sürdüreceğiz" dedi.

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz için Türkiye ve KKTC'yi içermeyen herhangi bir çözümün boş olacağını ve gerçekleştirilemeyeceğini ve Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Türkleriyle birlikte olmaya devam edeceğini yineledi.

1974'te Kıbrıs'ın Yunanistan'ın ilhakına yönelik bir darbeyi takiben Ankara, garantör güç olarak müdahale etmek zorunda kaldı. 1983 yılında KKTC kuruldu.

O zamandan beri, hepsi başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs anlaşmazlığını çözmek için birkaç girişimde bulunuldu. Garantör ülkelerin - Türkiye, Yunanistan ve İngiltere - katılımıyla son çabalar 2017 yılında İsviçre'de sona erdi.

Kıbrıs'taki BM Barışı Koruma Gücü, 1964'te Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki çatışmayı önlemek için BM Güvenlik Konseyi altında kuruldu.

Adada gücün varlığı siyasi ve önyargılı yaklaşımı nedeniyle Türk tarafı tarafından sorgulandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere