Kıbrıs Türk cumhurbaşkanı Türkiye'ye çalışma ziyareti yapacak

Kıbrıs Türk cumhurbaşkanı Türkiye'ye çalışma ziyareti yapacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine 26 Nisan'da Türkiye'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Kıbrıs Türk cumhurbaşkanı Türkiye'ye çalışma ziyareti yapacak
Kıbrıs Türk cumhurbaşkanı Türkiye'ye çalışma ziyareti yapacak Admin
Bu içerik 20387 kez okundu.

 

Türkiye İletişim Başkanlığı'ndan 25 Nisan'da yapılan açıklamaya göre, Tatar'ın ziyareti sırasında Türkiye ile KKTC arasındaki ikili ilişkiler her yönüyle gözden geçirilecek ve iş birliğini geliştirmek için atılacak adımlar tartışılacak.

Görüşmelerde Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve 27-29 Nisan tarihleri ​​arasında Cenevre'de gerçekleşecek olan Kıbrıs konulu gayri resmi BM toplantısının da ele alınacağını da sözlerine ekledi.

Reuters'e verdiği bir röportajda Tatar, federal sistem üzerine 40 yıldan fazla süren görüşmelerin başarısız olduğunu ve daha "gerçekçi" bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Yeni vizyonumu ortaya koymak için oraya [Cenevre] gidiyorum. Yeni vizyonum, iyi ve komşuluk ilişkileri içinde yan yana yaşayan iki egemen devlet, herhangi bir şekilde işbirliği yapmak, tüm Kıbrıslılar için refahı teşvik etmek." Tatar dedi.

"İki devlet dediğimde, açıkça Kıbrıslı Türklerin tanınmasını kastediyorum. Kıbrıslı Rumlar kadar egemeniz."

'Kıbrıslı Rumların' tek taraflı hareketleri kabul edilemez '

Tatar 25 Nisan'da Rum tarafının tek taraflı adımlarının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Yunanistan'ın Kathimerini gazetesine verdiği röportajda "Kıbrıs Rum tarafı kendi başına adımlar atıyor ve anlaşmalar imzalıyor. Kıbrıslı Türklere sormanın gereksiz olduğunu iddia ediyorlar. Bunu kabul edemeyiz" dedi .

Kıbrıslı Türklerin adadaki Rumlar kadar egemen olduklarının altını çizen Tatar, her iki halkın da kendi özgür özyönetimine sahip olduğu için her iki tarafın da egemenliğini diğer tarafa yayamayacağını söyledi.

"Üniter bir yapıya gidecek bir federasyonun tezini asla kabul etmeyeceğiz" dedi.

27-29 Nisan tarihleri ​​arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde Kıbrıs konulu resmi olmayan bir toplantıya değinen Tatar, Avrupa Birliği'nin toplantıdaki varlığının hem Yunanistan hem de Kıbrıs Rum yönetiminin blok üyesi olması nedeniyle doğru olmadığını kaydetti.

"Hem Yunanistan hem de Kıbrıs Rum tarafı AB'de. Bu nedenle AB onların egemenliği ve yönetimi altında. Dolayısıyla Cenevre'deki masada tarafsız ve tarafsız olmaları mümkün değil" dedi. .

'Kıbrıs sorununun özü egemenlik paylaşımıdır'

Tatar, Kıbrıslı Rumların ve Yunanistan'ın AB'nin karar alma mekanizmalarını doğrudan etkilediğinin altını çizdi.

"Kıbrıs sorununun özü egemenlik paylaşımıdır. Kimse kimseye egemenlik dayatamaz. AB bu noktada bizi tam olarak anlayamaz." Dedi.

Tatar, AB ile görüşme dışında ikili görüşebileceklerini, bu bağlamda kendileriyle diyalog kurmakta hiçbir sakınca görmediklerini söyledi.

Kıbrıs konusunu Türkiye ile ortak bir bağlamda gördüğünün altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin zor durumlarda her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu kaydetti.

"Türkiye garantör ülkedir ... Kıbrıs'ın konumu da Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması açısından çok önemlidir." Dedi.

Tatar, adada Türk askerlerinin bulunmasının saldırı için değil savunma amaçlı olduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere