takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
 Kıbrıs Emlak Sektöründe Sistemi Düzene Sokmak

Kıbrıs Emlak Sektöründe Sistemi Düzene Sokmak

Kıbrıs Emlak Sektöründe Sistemi Düzene Sokmak
Kıbrıs Emlak Sektöründe Sistemi Düzene Sokmak Admin
Bu içerik 914 kez okundu.

 

Son on yıllık ekonomik politikaların neticesinde ülkemiz bir inşaat cenneti haline gelmiştir. Bu ölçüsüz büyümenin sonucunda sistemsel bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Dünyanın dördüncü büyük inşaat sektörüne sahip olmamız, ekonomi adına olumlu bir gelişme olsa da, sektör içerisindeki sistemlerde çeşitli düzensizlikler bulunmaktadır. Sürdürülebilir olarak emlak sektörünün kktc kelepir satılık evler pazarında daha büyük başarılar elde edebilmesi için bu sistem sorunlarının düzeltilmesi gerekmektedir. Sorunları ve çözümü konusunda neler yapılabileceğine bir göz atalım:

Herkes Emlak Danışmanı Olabilir Mi?

Ülkemizde Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’nden yetkinlik belgesine herkesin Emlak Danışmanlığı yapması mümkündür. Bu durum, inşaat yatırımı yapmak isteyen vatandaşlar açısından olumlu bir durumdur ancak kaçak ve kayıtdışı çalışan bazı kişiler yüzünden çeşitli sorunlar da beraberinde gelmektedir. Bu sorunların en büyüğü kalite sorunudur. Mimari, teknik alanlar, bölge hakimiyeti, etik duruş ve fikir sahibi olmayan insanların emlak işleri yürütmesi, neleri önemsemeleri gerektiği hakkında fikirleri olmadığından dolayı sadece ticari bir faaliyetten ibaret kalmaktadır ve maalesef ülkemizde kötü örnekler yaşanmasına da neden olmuştur. Oysa Emlak Danışmanlığı ciddi tecrübeler gerektiren bir iştir. Bir danışmanın muhakkak sağlam bir alt yapı ile gerekli eğitimleri alarak çalışması gerekmektedir. Günümüzde ise her emlak firması için, gerekli yetkinliğe sahip olmayan emlak danışmanı ile yapılan işler girne karakum kiralık ev sağlıklı yürümemektedir. Yetkin elemanların gerektiği gibi görevlendirilmemesi, görevlendirilse bile işlerini yapmalarındaki çıkartılan çeşitli engeller, ve sorunlar firmanın kalitesini düşürmektedir.

Bunun yanında, tecrübesiz emlakçıların bilinçsiz yatırımlar yaptırarak, müşterilerinin zarar ettirdikleri de görülen bir tablodur. Bütün bu sorunlara çözüm olarak Emlak Danışmanı olabilmek için ağır şartlar getirilmesi gerekmektedir. Özellikle küçük ölçekli işler yapan firmaların muhakkak düzgün geçmişi olan, sağduyu sahibi, dürüst ve gerekli belgeleri alan danışmanlarla çalışmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayamayan kişileri çalıştıran, izin veren göz yuman firmaların birlik tarafından cezai işlem yapılması gerekmektedir.

Kontrol Mekanizmasındaki Sorunlar

2011 senesinde devreye alınan yapı denetim sisteminden önce yapılan inşaatlar müteahhitlerin vicdanına bırakılıyordu. Bu durum Türkiye’de Marmara depreminde ciddi yıkımlara sebep olduğu görülmüştür. Emlak firmalarının, yeni projelerde yapı denetim yasasına uygun yapılan projeleri tercih etmeleri ve eksik ve kanuna uymayan projelerde çalışmamaları da gerekmektedir. Bu gelişme her ne kadar olumlu da olsa, yapı denetim firmaları ücretlerini işi veren müteahhitlerden almaktadır. Denetimi yapan firmalar düzen gereği hakkıyla denetim yapamamaktadır. Sektör içerisinde sıklıkla dile getirilen bu sorunun çözümü İç İşleri Bakanlığı halen çalışmalar düzenlemekte ancak net bir çözüm ortaya koyamamıştır. Türkiye’de çıkan, 2019 yılından sonra müteahhitlerin yapı denetim firmalarını seçmesine izin verilmemesi gibi, gelen işler için bir havuz oluşturulup, bakanlık tarafından yapı denetim firmalarına dağıtılması sağlanmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Ermenistan Başbakanı ordunun istifa talebiyle karşı karşıya, darbe görüşmeleri
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı