Kıble Tespiti Yöntemleri

Kıble Tespiti Yöntemleri
Kıble Tespiti Yöntemleri Admin
Bu içerik 200 kez okundu.

 

Namaz kılanların en önemli telaşesi kıble yönünü bilmedikleri bir yerde kıble cihetinin tespiti olmaktadır. Cami olan yerlerde mihrap veya şerefe kapısı kıble tespitinde bize ziyadesiyle yardımcı olmaktadır. Kıble yönü sayfasından da rahat şekilde bulabileceğiniz kıble cihetini şu usuller ile pratik şekilde bulabilirsiniz. Yani cami olmayan ve kıbleyi kimsenin bilmediği yerde kıbleyi şu yöntemlerden birisi ile tespit edebilirsiniz.

İlk yol elbette pusula yöntemidir. Pusula ile kıble bulma çalışması size bu hususta yol gösterici olacaktır. Bizim değinmek istediğimiz metot ise kıble saati olacaktır. İkinci yöntem olarak kullanabileceğiniz kolay ve pratik metot olarak kıble saatini kullanınız. Kıble saati vaktinde, yüzünü güneşe doğru dönen, Kâbe cihetine dönmüş ve o yerleşim biriminin kıblesini bulmuş olacaktır. Veyahutta güneşli havada, toprağa çubuk dikilir ve bir ipin ucuna taş, anahtar bağlanarak sarkıtılır. Çubuğun ve ipin gölgeleri kıble yönünü gösterecektir. Gölgenin güneş bulunduğu tarafı kıble yönünü gösterecektir. Üçüncü yöntem olarak ise akrep ve yelkovanı olan bir saatin yüzü, gökyüzüne doğru ve akrebi güneşe doğru tutulunca, akrep ile saatin 12 rakamı arasındaki açının orta hattı, güneyi gösterecektir. Ki bizim ülkemiz açısından hiç olmaz ise bu yön kıble yönü olarak kullanılabilecektir.

Kıble yönünü tespit noktasında günümüz teknolojisini kullanmak artık bir alışkanlık haline dönüştü. www.kiblebulma.com gibi Google haritaları vasıtasıyla sizin bulunduğunuz yerin kıble yönünü ve kıble açısını veren siteler ile artık kıble yönünü istediğiniz her yerden tespit edebileceksiniz. Günümüz internet teknolojisi kolayca kıble yönünüzü bulmaya müsait durumdadır. Belirtilen site ile ister bulunduğunuz yerleşim biriminin kıble yönünü alın isterseniz arama bölümü ile dünyanın istediğiniz bir merkezinin kıble yönünü elde edin. Daha fazlası için tavsiyemiz kıble bulma sitesi olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında