Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir

Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir
Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir Admin
Bu içerik 134 kez okundu.

 

Kekemelik günümüzde hem çocukların hem de yetişkinlerin özgüvenlerini büyük ölçüde etkileyen bir konuşma bozukluğudur. Sesleri, heceleri ya da kelimelerin tekrar edilmesi, uzatılması ya da duraklatılması gibi belirtileri olan kekemelik; konuşmanın akışını bozmakta ve kişinin sosyal çevresi ile iletişimini sekteye uğratmaktadır. Genellikle çocukluk döneminde görülen kekemelik problemi; 100 çocuktan yaklaşık 4’ünde görülebilmektedir. Çocuklarda görülen kekemelik gelişimsel olarak değerlendirilirken yetişkinlerde görülen kekemelik ise nörojenik olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda erkeklerde daha sık görülmekte olan bu problem genetik olarak değerlendirilmektedir. Çünkü ailesinde kekeme olan çocuklarda görülme oranı yüksektir.

Kekemelik hem okul hem de iş hayatında kişinin özgüvenini etkileyen; bireysel ilişki kurmasını ve iletişim sağlamasını zedeleyen bir durum olmakla birlikte tedavisi mümkün olan bir problemdir. Kekemeliğin nedenleri;

  • Her ne kadar psikolojik olarak bilinse de herhangi bir travma ya da korku kekemeliğe neden olmamakta sadece ailesinde kekemelik olan kişilerdeki durumu açığa çıkarmaktadır.
  • Kanıtlanmış bilimsel bir çalışma olmamakla birlikte son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar ve deneyler sonucu nöro-fizyolojik sebeplerin olduğu düşünülmektedir. Kekeme olan insanlarla olmayan insanların konuşma esnasında beyin aktivitelerinde ciddi oranda farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.

Kekemelik terapi ve akıcı konuşmayı sağlayıcı birtakım yöntemlerle iyileştirilebilmektedir. Konuşma terapisti tarafından yürütülen terapiler kişiye özgü uygulanmaktadır. Konuşma terapisi öncesinde yapılan test ve değerlendirmeler sonucu kişiye özel terapi stratejisi belirlenmektedir. Aynı zamanda aileler, kekeleyen çocuklara sabırla davranmalı ve konuşmanın sonuna kadar çocuğu uyarmadan dinlemelidir.

Detaylı bilgi için : http://www.konusmaterapistim.com/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı