Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Admin
Bu içerik 111 kez okundu.


Birçok insan evinde kedi beslemeye bayılır. Hatta kısa süre içerisinde en sevilen varlık haline gelirler. Kediler bu denli çok sevildiklerinden onlara en iyi şekilde bakılması gerekir. Barınma ve beslenme konusunda iyi şartlara sahip olmalıdırlar. Kedi maması konusunda piyasada birçok seçenek bulunmaktadır. En uygun mama sayesinde kedinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. Kısacası kedi maması seçilirken dikkatli olunması gerekir.
Kediler etobur hayvanlar oldukları için mamaları seçilirken bu konuya bilhassa dikkat edilmesi gerekir. Ne insanlar ne de köpeklerinki gibi bir beslenme biçimi yoktur. Kediler protein ve yağa oldukça ihtiyaç duyduklarından et yemeleri gerekir. Mama seçerken de bu detaya dikkat etmek de büyük bir fayda vardır. Karbonhidrat miktarının fazla olduğu mamalar da kediler de obeziteye yol açar.
Kedi mamaları seçiminde dikkatli davranılmalıdır. Onun sağlıklı olarak büyümesini sağlayan mama alınmalıdır. Mama alırken üstünde yazan güme ve süper gıda gibi yazılara bakmamak gerekir. Üzerindeki besin miktarını gösteren içeriklere bakılması gerekir. Veterinerden de destek alarak ıslak ya da kuru mama almalısınız. Mamayı kediye verdiğinizde zevkle yiyorsa doğru mamayı seçmişsiniz demektir. Bu çerçeve içerisinde yapmış olduğunuz bir seçim sayesinde kedinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamış olursunuz. İnternet üzerinden çeşitli markanın kedi mamalarına bakabilirsiniz. Mamanın üzerinde yer alan bilgileri dikkatlice inceledikten sonra doğru bir karar verebilirsiniz. Onun sağlığını olumsuz etkileyecek şeylerden de uzak durmanız gerekir.
Kedi Şampuanı Seçimi
Kedilerin kimi zaman yıkanma dönemleri vardır. Eğer kedi vücudunu yaladığı halde temizliğinde sorun yaşanıyorsa ve üzerine geçmesi zor bir takım şeyler bulamışsa yıkama yapmak gerekir.
Kedilerin tüy yapısı köpeklerinden farklı özellikler gösterir. Onların tüyleri daha ince ve sık bir yapıdadır. Kedilerin tüyleri köpeklerinkine oranla daha zor kurur. Her ne kadar tüyler kurulansa da dip taraflar için kedinin ısıtılması gerekir. Kimi zaman saç kurutma makinası tercih edilse de kediler bu sesten oldukça tırsarlar.
Kedi şampuanları kediyi temizlemek için önemli bir adımdır. Piyasada kediler için birçok markanın ürettiği kedi şampuanı bulunur. Şampuan kedinin tüylerini iyice temizleyen ve koruyan özellikler göstermelidir. Ayrıca güzel kokması da ona artı katar. Şampuanlar için internet üzerinden aramalar yapılırsa birçok farklı şampuan türüne ulaşılabilir. Bunun yanı sıra çeşitli petshop dükkanını ve marketleri de ziyaret ederek şampuan modelleri arasından uygun bir seçim elde edebilirsiniz. Çeşitli doğal bitkileri içeren ve kedinin sağlığına olumlu etki eden bir şampuanın seçilmesinde büyük bir fayda vardır. Kedilerin yıkanması zor olduğundan uzun süreli bir temizlik sağlanmış olacaktır.
Kedi Çimi ve Özelikleri
Evinizdeki kedi beslerken yeşilliğin fazla olmasına önem göstermeniz gerekir. Çünkü onlar yeşil bitkilerle ilgilenmeyi son derece severler. Sokak ve ev kedileri çim yemeyi çok severler. Bu nedenle kedi çimine olan talep oldukça fazladır. Evinde kedi besleyen insanların sayısında artış olduğundan birçok yer de kedi çimi bulabilirsiniz. Marketler ya da petshoplar da plastik ambalajlar içerisinde satılan kedi çimine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kedi çimi kedinin sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Faydalı bir çim seçimi sayesinde kedinin de çime olan isteği artmış olacaktır. Dilediği zaman çimi çiğneyecektir.
Kedi çiminin birçok yararı da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kedi çimi kediyi sakinleştirir. Kedinin dolaşımına katkısı dokunur.
  • Tüy yumağı kusma konusunda kediye büyük fayda sağlar. Uyarıcı bir görev sağlamasıyla kolayca kusma yapmasına yardımcı olur.
  • Kedi mamasında bulunmayan ek besinleri karşılamasını sağlar.
  • Çimdeki mineral ve vitaminler kedinin vücut gelişimine katkıda bulunur.
  • Kedi çimle vakit geçirmekten büyük bir zevk duyar.

Kedi çiminin kedi için herhangi bir zararı yoktur. Zaten çoğu kedi çimle vakit geçirmekten büyük bir zevk duyar. Böylece keyifli zamanlar geçirir. Kedi çimlerinin bulunması da hiç zor değildir. Bahçe malzemesi satan birçok yerin yanı sıra petshopçularda da kedi çimini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden araştırmalar da yapabilirsiniz. Kedinizin sağlıklı gelişimi için de kaliteli bir kedi çimi seçiminde bulunmanızda büyük bir önem vardır. Böylece kedinin vücudunun sağlıklı bir şekilde gelişimi için doğru bir karar vermiş olursunuz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında