Kardelen Çiçeği

Görebileceğimiz en ilginç çiçeklerden biridir Kardelen. Adı gibidir. Karları deler ve gökyüzüne doğru, özgürce açar. Adı da bu yüzden kardelen olmuştur bu harika çiçeğin.

Kardelen Çiçeği
Kardelen Çiçeği mazlum
Bu içerik 0 kez okundu.

Görebileceğimiz en ilginç çiçeklerden biridir Kardelen. Adı gibidir. Karları deler ve gökyüzüne doğru, özgürce açar. Adı da bu yüzden kardelen olmuştur bu harika çiçeğin. Çok yıllık, otsu ve soğanlı bir bitki olan kardelen çiçeğinin Latince adı Galanthus Nivalis’dir. Bu güzel çiçek genelde Kardelen olarak bilinse de yöre yöre değişen ve halk ağzında kullanılan değişik isimlerle de anılmaktadır. “Garipçe” ve “Aktaş” bu değişik isimlerden en bilindikleridir.

Kardelenler çok önemli çiçeklerdir. Nesli tükenme telikesi ile karşı karşıya olan bu çiçeğin toplanması Avrupa’da yasaklanmıştır. Kardelen ülkemiz için de çok önemli bir bitkidir. Ülkemizde yetişen 14 kardelen türü bulunmaktadır. Ülkemizde ilk kardelen İzmir’de bulunmuştur. Latince adı “Galantus Elwesii” olan kardelen türüne “Toros Kardeleni” adı verilmiştir. Toros Kardeleni adı verilen bu kardelen aynı zamanda yurt dışına ihraç edilmektedir. Aslında ülkemizde yetişen kardelenlerin yurt dışına ihraç edilmesi yasaklanmış ya da sınırlama getirilmiştir. Örneğin Toros Kardeleni denilen “Galantus Elwesii” türü kardelenlerin ihrac edilmesi serbesttir. Yalnız ihraç edilebilecek sayı bellidir ve bu sayıdan fazla miktarda ihraç yasaktır. Aynı şekilde yine ülkemizde yetişen Latince adı “Galantus Woronowii” olan “Karadeniz Kardeleni” de yurt dışına ihracatına sınırlama getirilen türlerden birisidir. Bu iki türün dışında kalan on iki kardelen türünü ülkemizden yurt dılına ihraç etmek kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmıştır.

Bu harika çiçekler çok değerlidir ve bu değeri iyi bilmek gerekir. Daha önce lale gibi bir değerini kaybeden bu ülke Kardelen gibi harika bir değeri de kaybetmek istemediği için bu alınan bu ihracat yasağını çiçekseverler olarak memnuniyetle karşılamak gerekir. Kardelenler gerçekten çok değerli bitkilerdendir. İçerdikleri “lektinler ve alkaloidler” sebebiyle çok önemlidirler. İçeriğinde bulunan bu maddeler sebebiyle kardelenlerin ilaç gibi kullanılacağı düşünülmekte ve bu sebeple bir çok araştırma halen yapılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kardelenin gerçekten önemli bir değer olduğu ve bu değerin mutlaka korunması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

Evet, Kardelen bu ülkenin büyük şansı ve değeridir. Biz çiçek severlere düşen bu değere sahip çıkmak ve desteklemektir. Biz ataşehir çiçekçi olarak değerlerimize sahip çıkıyor ve korunması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Eğer siz de ataşehir çiçekçi gibi doğamızın, yeşilimizin, ağacımızın, çiçeğimizin korunmasını istiyorsanız el ele verip çalışalım ve çiçeğinize sahip çıkalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Melda     2017-06-29 Kesinlikle izleyeceğim teşekkürler
Çağla Yılmaz     2017-06-09 Keçiören'in en kaliteli öğretmen kadrosu Uğur Temel Lİsesi'n de diyebilirim.
Hakan06     2017-06-09 Keçiören Uğur Temel Lisesi'nin bu sene öğrencisiydim.Gazi Anadolu Lisesi'nden geçiş yaptım. KeçiörenUğur Temel Lİsesi'nin denemelerine girdikçe çok konu eksiğimin olduğunu gördüm. Öğretmenlerim sağolsun çok yardımcı oldular. Konu eksiğim kalmadı. Hangi sorumu götürsem çözdüler. Yarın LYS var ve ben kendimi hazır hissediyorum. İyi ki varsın Keçiören UĞUR Temel Lİsesi diyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Venezuela krizi: Milyonun grev yapmasıyla birlikte ölümcül çatışmalar
Venezuela krizi: Milyonun grev yapmasıyla birlikte ölümcül çatışmalar
Çalışmada dokuz yaşam tarzı değişikliği demans riskini azaltabilir
Çalışmada dokuz yaşam tarzı değişikliği demans riskini azaltabilir