Karadeniz'de Marsilya tarzı evler dikkat çekiyor

Marsilya eteklerinde Zeytinlik köyünde “altın oran kuralı” göre inşa edilmiş tarzı evler Giresun Kalesi'ne turist çekim merkezi haline kendilerine özgü bahçeleri, fırın, soba ve kuyular ile günümüze kadar gelmiştir.

Karadeniz'de Marsilya tarzı evler dikkat çekiyor
Karadeniz'de Marsilya tarzı evler dikkat çekiyor Admin
Bu içerik 17205 kez okundu.

 

Semt, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmaya hazırlanıyor, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Twitter hesabından yaptığı video paylaşımıyla duyurdu .

Köyün bölgesel kalkınma açısından iyi bir yansıması olduğunu da kaydetti.

Karadeniz'de Giresun'un Zeytinlik ilçesindeki bazı evlerin pencereleri, Rönesans döneminin ünlü ressamı Leonardo Da Vinci'nin ünlü bir tablosundaki gibi altın oran sanatı ile tasarlandı.

Evler, fındık tüccarları tarafından Fransız liman kenti Marsilya'dan getirilen aletler kullanılarak 200 yıldan fazla bir süre önce Gümüşhane'ye yerleşen bazı zengin madenciler tarafından inşa edildi.

Sıralı bahçeli evler olarak planlanan yerleşim, fırınları, ocakları, kuyuları, çamaşırhaneleri ve müştemilatıyla da dikkat çekiyor.

Evler, Rumlarla Türklerin yıllardır bir arada yaşadıkları bölgenin sosyal hayatında önemli bir yer edinmiş, öyle ki evler birçok şarkıya bile konu olmuştur.

Evlerin hiçbirinin diğerinin ışığını, görüntüsünü ve hava sirkülasyonunu etkilemeyecek şekilde inşa edilmesi dikkat çekicidir.

[HH] 4,5 milyon Türk Lirası harcandı

1991 yılında evler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edildi.

Yakın zamanda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Giresun İl Özel İdaresi ile birlikte mahalleyi canlandırmak için örnek bir bölgesel kalkınma projesi hazırladı.

Yerleşimdeki tescilli 40 kadar bina, 4.5 milyon TL (562.000 $) proje bütçesiyle aslına uygun olarak restore edildi.
Amaç, bir kısmı butik otel, cafe, restoran ve müzelere dönüştürülen muhteşem binaları ile bölgeyi turizm destinasyonu haline getirmekti.

Giresun Belediyesi, ülkenin tek tescilli trafo binasının restore edildiği projeye de destek verdi.

İlahi oran olarak da adlandırılan 1.618 altın oran, mimaride büyük bir parçanın küçük bir parça üzerine matematiksel olarak hesaplanmasıdır.

Günümüzde hala kullanımda olan bu oran, Yunanistan'ın eski mimarisinde de kullanılmıştır.

Resim, fotoğraf, sinema gibi görsel sanatlarda eserin mükemmelliğini tanımlayan altın oran, evrensel güzelliğin sayısal karşılığı olarak tanımlanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere