Kara Listede Olana Kredi

Kara Listede Olana Kredi

Kara Listede Olana Kredi
Kara Listede Olana Kredi Emre
Bu içerik 0 kez okundu.

Bankalar kişilere finansman anlamında sıkışık zamanlarında destek sağlayan kurumlar olup belirli bir faiz oranında geri ödenmesi planlanan krediler verirler. Bu krediler içerisinde araç kredileri, ihtiyaç kredileri ve ev kredileri gibi seçenekler bulunur. Bankalardan almış oldukları krediyi 3 aydan fazla süredir ödemeyen bireylerin kara listeye alınma durumu söz konusu olup kara listede olana kredi veren banka kurumları da mevcuttur.

Kara Liste Kavramı

Bir banka kuruluşunun kara listesine alınmış olmak diğer banka sistemleri de bireyin T.C. kimlik numarası ile arama yapıldığı zaman bu kara listenin içerisinde yer aldığının görülmesi anlamına gelir. Banka kara liste sorgulama işlemini yaptığı zaman bireyin bu listede yer alıyor oluşu birçok alanda ve banka kurumlarında tercih edilmeyen bir durum olarak görülse de bankaların bu gibi durumlarda bireylerin mal varlığı var ise bu mal varlığını ipotek ederek kredi çektirmeleri durumu söz konusu olur. Ancak mal varlığı olmayan ya da ipotek edecek her hangi bir mülkü olmayan bireylere kara listede olduğu dönem boyunca her hangi bir banka kuruluşu üzerinden kredi verilmesi mümkün değildir.

Kara Listeden Silinme

Bireyin kara listeden silinmesi için zamanında kredi çekmiş olduğu ve bu kredileri gecikmeli olarak ödediği banka kuruluşuna ait olan bütün borcunu kapatması gerekir. Borcun kapanmasının ardından kara liste dilekçe örneği ile birlikte doldurularak banka kuruluşuna bu listeden silinmesi için talepte bulunması gerekir. Kapatılan borcun ardından kişinin adı banka kara listesinden silinerek diğer banka kuruluşları dahilinde de T.C. kimlik numarası ile arama yapıldığı zaman bireyin adı bu liste içerisinde görünmez. Yeni bir kredi çekilebilmesi için kara liste içerisinden bireyin adının silinmesi gerekir.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Daha fazla yatırımcı için Altın Vizeler
Daha fazla yatırımcı için Altın Vizeler
Geleceğin sporcuları bu tesislerde yetişecek
Geleceğin sporcuları bu tesislerde yetişecek