Kadınlarda Varis Oluşumu ve Nedenleri

Kadınlarda Varis Oluşumu ve Nedenleri
Kadınlarda Varis Oluşumu ve Nedenleri Admin
Bu içerik 101 kez okundu.

 

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla varis problemi gözlemlenmektedir. Varisler bir tür toplardamar hastalığıdır ve kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren, tedavi gerektiren bir problemdir.

Bacaklardaki arterler ve kılcal damarlar dolaşım sistemini yer çekimine karşı sürdürmeleri sebebi ile daha fazla efor harcamak zorunda kalmaktadır ve deformasyona uğrama riski daha fazladır. Damarlarda bulunan kapakçıklar tek yönlü bir şekilde tasarlanmıştır ve kapakçıkların zayıfladığı ya da hasar gördüğü durumlarda kan akışı ters yöne doğru gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda da damar tıkanıklığı ile varis adı denilen damarlarda şişlik, morluk ya da ağrıya sebep olmaktadır.

Varis probleminde en büyük etken genetik aktarımdır. Hastaların yaklaşık %70 ila %80’i kalıtımsal nedenlerle varis problemi yaşamaktadır. Bununla birlikte obezite, şişmanlık, yaşlılık, gebelik gibi durumlarda varis oluşumuna neden olmaktadır. Kısaca, kanın arızalı damarlarda toplanması olarak tanımlanan varisler; yaşam tarzına bağlı olarak önüne geçilebilmektedir.

Sağlıklı kilo verme, uzun süre ayakta durmaktan ya da uzun süre oturmaktan kaçınma, dar kıyafetler giymeme ya da çok yüksek topuklu ayakkabılar giymeme gibi değişiklikler belli bir noktaya kadar varis oluşumunu engelleyebilmektedir. Varis belirtileri ise şöyledir;

  • Ağrı
  • Yorgunluk
  • Şişme
  • Kaşıntı ve yanma hissi
  • Uyuşma ve kramp
  • Kozmetik

Varis nedenleri ileri derecede; yara, kanama gibi ciddi semptomlara da neden olabilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Varisler oluşum aşamalarında kişiyi çok rahatsız etmemekle birlikte tedavi edilmediği sürece; pıhtı, ciltte değişiklik, ülser ve yaralara sebep olabilmektedir. Bu nedenle varis tedavisi ertelenmemelidir.

Varis tedavisi hastanın ve varis oluşumunun durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüzde en sık kullanılan yöntem ise lazerle varis tedavisi yöntemidir. Lazerle varis tedavisi; ultrason eşliğinde özel bir iğne ile safen damarlara girilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Katater ile birlikte ilacın enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilen tedavi yönteminden sonra doktor önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Aksi taktirde varis problemi tekrarlayabilmektedir.

Detaylı bilgi için : https://www.cuneytkoksoy.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı