K2 Belgesi Ücretleri

K2 Belgesi Ücretleri
K2 Belgesi Ücretleri Harun antepli
Bu içerik 93 kez okundu.

K2 belgesi ücretleri toplumumuzu düşündüren sorunlar arasında yer almaktadır. Bu duruma çare bulan ulaştırma bakanlığı bu sıkıntıları tamamen çözüme kavuşmuştur. Ulaştırma bakanlığının resmi gazetede yaptığı değişime göre taşımacılıkta kullanılan araçların kayıt altına alınması kapsamında zorunlu hale getirilen belge türleri arasında alan K2 belgesi belge mükelleflerin ulaştırma bakanlığına başvuru yaparak işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Yaptırılmaz ise K1 ve K2 belgesi olmadan taşımacılık yapmanın cezası 1207 TL olmaktadır. Ülkemizde kendi adına ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtlarda sadece esas iştigal hususu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak olanlar yani ticari amaçla taşımacılık yapmayacak olanlar gerçek ya da tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türleri arasında yer almaktadır. Kamyonet sahibi olan firmalar K2 belgesi ücretini indirimle 10225,00 YL ödemek yerine 1022,00 TL fiyatı ile alabilmektedir.

Belirli bir zaman dönemine göre kanunlara uymadan eşya ya da yük taşımacılığı yapan kişiler kendi adına kayıtlı en az 25 ton istiap haddine yük taşıma aracı olmaktadır. Şirket ya da kooperatiflerde  kendi adına kayıtlı en az 75 ton istiap haddinde yük taşıma aracı 10.000 TL sermaye ve işletme sermayesi bulunması gerekmektedir. K belgesi karayolu taşıma kanunu güvenliği ve taşıma düzenini sağlamak için iştigal eden tüm kurum ve kuruluşların haklarını ve sorumluluklarını belirlemek karayolları taşımacılığını diğer taşıma sistemi ile beraberinde tamamlayıcı hizmetler sunmasını ya da denetimini, mevcut imkanlarını daha yararlı halde kullanılmasını sağlamaktadır.

SRC belgesi tüm ticari araç kullanan kişiler için geçerliliğini korumaktadır. Ehliyeti bulunan tüm sürücülerin ticari araçlarını kullanabilmeleri için almaları gereken belge olarak nitelendirilmektedir. SRC belgesini almaya hak kazandıktan sonra sorunsuz bir halde ticari amaçla kullanılabilmektedir. SRC belgesi olmadığı halde ticari amaçla taşıtların kullanılması halinde cezai uygulamalar ile mağdur olunabilmektedir. Toplumumuzda çoğu kişi SRC belgesinin neden alındığı konusunda yeterince bilgilere sahip olmayabilmektedir. SRC belgesi ehliyet sahiplerinin ticari amaçla kullanılabilmesi için kanunlara göre alınması gereken belgelerden biri olmaktadır. SRC belgesini alabilmek için kurs durumlarına bakılmakta ve puanlamalar böyle yapılmaktadır. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması