Japon elçi: Türkiye, Japonya 'iki devlet, tek yürek'

Japon elçi: Türkiye, Japonya 'iki devlet, tek yürek'

Türkiye ile Japonya'nın coğrafi olarak birbirinden uzak olduğunu ancak ilişkilerinin “iki devlet, tek yürek” anlayışına dayandığını söyleyen Japon elçi, ülkesine Orta Asya ve Afrika'daki işbirliğine olan ilginin arttığını vurguladı. yeni ikili yatırım fırsatları için.

Japon elçi: Türkiye, Japonya 'iki devlet, tek yürek'
Japon elçi: Türkiye, Japonya 'iki devlet, tek yürek' Admin
Bu içerik 13022 kez okundu.

 

Ankara'da üç yılını dolduran Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajama, Hürriyet Daily News'e verdiği veda röportajında ​​Türkiye ile ilgili görüş ve duygularını dile getirdi. Miyajama, Japonya'nın Varşova büyükelçisi olarak atandı.   

İşte röportajın kısaltılmış bir alıntı:  

Bu veda röportajı için çok teşekkür ederim. Üç yıllık görev sürenizin ardından Türkiye'den ayrılma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu fırsat için çok teşekkür ederim. Üç yıllık görevimi bitirirken bir tür karışık duygularım var. Çok üzücü ama aynı zamanda minnettarım. Ve gideceğim yer Polonya olduğu için, çok uzak değil, bu yüzden geri dönebilirim ve arkadaşlarım beni ziyaret edebilir. Arkadaşlığımızın bir aşamasının sonu, ancak yeni aşamaları başlayacak. 

Türkiye'yi kapsamlı bir şekilde gezdiniz. Bu ülkenin hangi bölgelerinin sizi en çok etkilediğini söyleyebilir misiniz? 

Üç yılımda 57 şehri ziyaret ettim ve geçtim. Türkiye'de pek çok yeri görmekten ve insanlarla tanışmaktan, zengin kültür ve tarihe değer vermekten, tabii ki eşsiz mutfağından çok keyif aldım. Türkiye'nin hangi kesiminin beni en çok memnun ettiğini söylemek çok zor.  

İstanbul, Gaziantep, Karadeniz bölgesi…

En iyi üç yeri sayabilir misin?  

Bu da çok zor. Ama söylemek istediğim bir şey, bir Japon için Türkiye İstanbul veya Kapadokya'dır. Ama üç yıl burada yaşayarak ve pek çok yeri ziyaret ederek, Türkiye'nin bundan çok, çok, çok daha fazlası olduğunu söyleyebilirim. Çok çeşitli ve çekici. Ayrıca dışarı çıkıp insanlarla tanıştığınızda, Türk halkının ne kadar sıcak olduğunu bilirsiniz.  

Buraya büyükelçi olarak gelmeden önce, uluslararası bir konferansa katılmak için 30 yıl önce İstanbul'u ziyaret ettim. Bu izlenim çok güçlüydü. Yani ziyaret ettiğim ilk yer burasıydı ve kültür zenginliği, Topkapı Sarayı, Ayasofya ve eski şehir beni şaşkına çevirdi. Bu yüzden İstanbul bir numara.  

Kasım ayının başlarında (2017) kimlik bilgilerimi sunduktan sonra Gaziantep'e gittim. Bu gerçekten aydınlatıcı bir deneyimdi. Gaziantep'e yaptığım ziyaretin temel amacı, birçok belediyenin toplulukları barındırmasına yardımcı olan bir Japon projemiz olduğu için Türk halkının Suriyeli mültecilerle nasıl ilgilendiğini görmekti. 

Ama yemek ... Gerçekten bir şeydi. Her tabak baharatlarla o kadar güzel hazırlanmıştı ki mezeden ana yemeklere, kebaptan baklavaya ... Gerçekten bir şeydi. Zeugma mozaik müzesini de ziyaret ettim ve çingene kızın çok sevimli gözleri çok etkileyiciydi.  

Karadeniz bölgesini ziyaret ettiğimde bu bölgenin Japonlar için de çok özel olduğunu görüyorum. Japonya bir ada ülkesi ve bir balık yiyicidir. Yani Hamsi veya Kalkan, çok taze balıklar harika. Karadeniz'in tepelerindeki çay tarlalarına baktığımda Japonya'daki çay tarlalarıyla tamamen aynı görüyorum. Tüm bu yerleri gezdikten sonra, onlara Türkiye'nin ne kadar çekici olduğunu söylemenin görev ve yükümlülüğüm olduğunu hissediyorum. İstanbul ve Kapadokya'yı ziyaret etmek için bir haftalık Türkiye gezisi yeterli değil.   

Türkiye, Japonya 'iki devlet, tek yürek': Japon elçi

Üretim üssü olarak Türkiye

Türk-Japon ortaklığı hakkında ne söyleyebilirsiniz?  

Ekonomik işbirliğinin genişletilmesi gerekiyor. Şimdi Japonya-Türkiye yeni ekonomik ortaklık anlaşması müzakereleri devam ediyor. Oldukça önemli bir gelişme kaydettik, bu nedenle her iki tarafın da boşluğu kapatmak için en iyi çabayı göstereceğini ve her iki tarafa daha fazla ticaret ve yatırım getirecek bir anlaşma yapacağını umuyoruz.  

Biliyorsunuz Toyota, Türkiye için en çok kâr edenlerden biri. Toyota Türkiye insanı burada üretilen en kaliteli arabalardan biri olan kalitesiyle çok çok gurur duyuyor. Çoğunlukla Avrupa'ya olmak üzere 100'den fazla ülkeye ihracat yapıyorlar. COVID-19'a rağmen fabrikalarının tam kapasite çalıştığını duydum. Türkiye imalat sanayileri için büyük bir potansiyele sahiptir ve stratejik konumu nedeniyle ihracatı artırabilir.  

Manisa bölgesinde Mitsubishi çok iyi bir modern klima kompleksine sahip ve çok fazla ihracat yapıyorlar. Türkiye bir üretim üssü olarak bir şey, ama Türkiye'nin de büyük bir iç pazarı var. Japon şirketlerinin buraya gelmesinin bir başka nedeni de budur. Üçüncüsü, bugünlerde Orta Asya ve Afrika'daki Türk ortaklarımızla birlikte çalışmaya giderek daha fazla ilgi duyuyoruz.  

Japonya'nın Türkiye'nin canlılığına, enerjisine ihtiyacı var

Japonlar Türkiye'yi ikili bir bağlamda görüyor. Ancak Türkiye bölgesel ve küresel olarak büyüyor. Bu bir tür küresel merkez ve Türkiye için bir güç. Ve Japonya'nın Türkiye'ye, Türk şirketlerine, (halkın) çalışkan ve disiplinli tutumuna ve gençlere ihtiyacı var. Japonya'nın buna ihtiyacı var. Japonya'nın Türkiye'nin canlılığına ve enerjisine ihtiyacı var. Türkiye'nin de planlama, finansman ve teknoloji açısından Japonya'ya ihtiyacı var. Onlar (Türk ve Japon şirketleri) güvenle iyi ortaklar bulabilirlerse, çok iyi bir sinerji etkisine sahip olabilirler. Pek çok kez söylediğim gibi, Japonya ve Türkiye coğrafi olarak uzak ama kalbimiz yakın. Biz iki devletiz, tek yürek. Bunu gerçekten hissediyorum.  

Bu çok önemli ve güçlü bir slogan, değil mi?

Evet, çünkü gerçekten ikna oldum. Bunu sadece söylemem gerektiği için söylemiyorum. Çünkü hissediyorum. Belki 100 defa bu sloganı kullandım, bunu her söylediğimde Türkler başını sallıyor. Bu yüzden tam olarak doğru mesajı verdiğimi hissettim ve bu onların da hissettiği bir şey.

Türkiye, Asya ile daha fazla ilişki kurmalı

Türkiye'nin Japonya ve Asya'ya ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, sürekli gelişimi için kesinlikle Asya-Pasifik ile daha fazla ilişki kurmalıdır. Avrupa, geleneksel ve tarihsel olarak ticaret ortağı olarak en önemli olmaya devam ediyor, bunu anlıyorum. Ama dünyanın ekonomik ciddiyetini düşündüğümüzde, Asya-Pasifik'e doğru kayıyor. Türkiye kesinlikle geç kalan bir ülkedir. Asya pazarına girmek kolay değil çünkü zaten iyi gelişmiştir. Beklenti konusunda fazla iyimser olamam, ancak Türkiye'nin dinamizmi sürdürmek için daha da gelişmesi için Asya ile daha fazla ilişki kurması gerektiğini biliyoruz; Japonya, Hindistan, ASEAN, Kore…. 10 defadan fazla ders verdim. Her zaman dedim: Asya'ya bakın ve en iyi partneriniz tabii ki Japonya.

Türkiye kısa süre önce 'Yeniden Asya'yı başlattı. Bu politika hakkında ne düşünüyorsunuz?

(Dışişleri Bakanı) Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya'nın çok yakın bir dostu. Ona Japonya'nın en yüksek ödülünü takdim ettim ki bu benim üç yıllık dönemimde öne çıkan olaylardan biri. Yeniden Asya politikasını başlatmasından çok etkilendim. Türkiye bu bölgeye yeni açılmaya başladı ve birlikte başarabileceklerimizi bekliyoruz.  

Türkiye'ye ve insanlarına son mesajınız nedir?

Mesajım 'teşekkür ederim, çok teşekkür ederim'. Japonca'da 'Elinizden gelenin en iyisini yapın ve birlikte çalışalım' şeklinde tercüme edilebilecek bir sözümüz var. En iyi ortağınız olacağız. '

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere