Jane Austen dünyasına altı nadir bilgi

Ölümünün 200. yıldönümünde, son derece popüler romancı hakkında altı şaşırtıcı öyküye bir göz atalım.

Jane Austen dünyasına altı nadir bilgi
Jane Austen dünyasına altı nadir bilgi Admin
Bu içerik 60 kez okundu.

 

Jane Austen öldüğünden bu yana bugün tam 200 yıl geçti - ve hala ünlü İngiliz romancı hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Yıldönümüne onuruna, arşivimizden onunla ilgili en ilginç hikayelere geri dönüyoruz. Arkanıza yaslanın ve Regency kahramanları, göz kamaştırıcı topları ... ve kurgunun en iyi kalp atışı dünyasına girin.

1. Jane Austen, düşündüğünüzden çok daha korkunçtu.

Sürekli sert üst dudaklar ve uzun elbiseler aldırmayın - Jane Austen bir eğlenceli hanımefendi idi. En azından Fiona Macdonald burada Austen'in genç yazılarının incelenmesinde onu bu şekilde anlatıyor . Aslında, Austen'in dünya çapında bir şöhret kazanmış bir yetişkin olarak yazdığı romanlarla karşılaştırıldığında, üç dizüstü bilgisayarı "ergenlik ayrıntılarından" cinsel küçümseme, kadın sarhoşluğu ve şiddet "iddialarından kurtuldu.

2. Gurur ve Önyargı, dünyanın en yumuşak parsellerinden birine sahip olabilir ...

Bridget Jones, Gelin ve Önyargı, Gurur ve Önyargı ve Zombiler ... neden dünyanın en popüler çizgi çizgilerinden biriyle hiç birlikte olmadığımız? Lucy Scholes, unutulmaz bir şekilde kötü olmak da dahil olmak üzere en unutulmaz bazılarını Pride and Prejudice'i inceliyor . Dediği gibi: "Austen, popüler hayal gücünün üzerine nostaljik bir cazibe uyguluyor gibi görünüyor."

3. ... Fakat Gurur ve Önyargı sonsuza dek değiştirilen bir BBC tiyatrosuydu

Colin Firth. Islak gömlek. Daha fazla deme miyiz 20. yüzyılın Bay Darcy'nin enkarnasyonunu tanımlayan sahne; Bridget Jones'un Günlüğü'nde aynı uzak, bozulabilir karakteri canlandırmak için iyi bir iş çıkarmış olduğu bir film. Şaşırtıcı kısım mı? Sahne romanda hiç değil. Nicholas Barber, Andrew Davies'in BBC senaryosunun boğucu Gürcistan İngiltere'sine seks enjeksiyonunu enjekte ettiğini ve dönem dramasını yeniden tanımlayan "gençler ve hormonları hakkında" bir dizi yarattığını anlatıyor .

4. Yazarın kendi ABD kültüne sahip olması

Evet, bunu doğru bir şekilde okudunuz - Jane Austen'in ABD'de izlediği bir kült var . "Janeites" olarak adlandırılan bu kadınlar, bonfile giyerler ve 1917'de olduğu gibi 19'uncu yüzyıl tarzı kıyafetler giyerler. Bir Jane Austen uzmanı, "çay partileri atmanın saçma olduğunu biliyorlar; Bir şekilde dünyayla ve bir sevgili yazarın hayatıyla bağlantılı - absürd değildir ".

1995 filmi Duyarlılık ve Duyarlılık

1995 yapımı Sinema ve Duyarlılık filmindeki bu sahnenin gösterdiği gibi, piyanoda genç bir kadın olmadan bir Jane Austen filmi olmayacaktı (Kredi: Alamy)

5. Jane Austen'i yaratan müziği hala sallayabilirsiniz

Piyanoyu oynayan başarılı bir genç kadın içermezse Jane Austen filmi olamaz. Southampton Üniversitesi'nin yardımıyla ünlü yazarın kendisine ait 600 müzik parçasına online erişebiliriz . Jane Austen piyanoyu çalmanın yanı sıra şarkı da söyleyebilirdi ve müziğinin çoğu kişisel albümlerine elle kopyalanmıştı. Üniversitedeki bir sözcü, koleksiyonunun "tıpkı bir cep telefonunda ya da MP3 cihazında bir dijital müzik koleksiyonunda olduğu gibi" kişisel zevklerini yansıtıldığına dikkat çekiyor.

6. Ne kadar zor bir hayran olursanız olun, muhtemelen bu Austen romanını asla okumadınız demektir.

Bölüm 12'nin yarısına kadar yürüyen Sanditon, Jane Austen'in savasçısıydı. İngiltere'nin erken sahil yerleşim yerlerinde 'sular alarak': Austen'in ısırma sosyal yorumu tipik olarak, yeni sağlık fad du jour dalga geçtiler komedi olacaktı. Ne yazık ki, Jane Austen hasta olduğu zaman kalemi indirdi ve tam dört ay sonra öldü. Hephzibah Anderson son çalışmasından ve Sanditon'u kendileri için tamamlamaya cesaret eden yazarlardan öğreneceğimiz şeyleri inceliyor.

Bu hikaye BBC Britain'in bir parçası - bu olağanüstü adayı keşfetmek üzerine yoğunlaşmış bir dizi, aynı anda bir öykü. İngiltere dışındaki okuyucular  İngiltere'deki ana sayfayagiderek her BBC İngiltere öyküsünü görebilir ;  Facebook  ve  Twitter'da bizi takip ederek en son haberleri de görebilirsiniz .

Eğer BBC Kültür bizim için üzerine kafasına gördük bu hikaye veya başka bir şey hakkında yorum yapmak isterseniz  Facebook'ta  sayfa veya mesajın bize  Twitter .

Ve bu hikayeyi sevdiyseniz  , "Sadece Bu Hafta İçin 6 Şey Okuyorsanız " adlı haftalık bbc.com özellikleri bültenine kaydolun . Her Cuma, gelen kutunuza BBC'nin Geleceği, Dünya, Kültür, Sermaye ve Seyahat'den seçilmiş hikayelerin seçimi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin