İYİ Parti lideri Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını söyledi

Meral Akşener, Türkiye'nin erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışmaya ve aday olmak için gerekli 100.000 imzayı toplamaya söz verdi.

İYİ Parti lideri Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını söyledi
İYİ Parti lideri Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını söyledi Admin
Bu içerik 293 kez okundu.

 

“Türkiye'nin gerginlikten bıktığını biliyorum,” diye ekledi.

İYİ Partisinin ilk toplantısını 10 Aralık'ta düzenlediğini, ardından il ve ilçe örgütlerini oluşturduğunu vurguladı.

“O zamandan beri partimiz seçimlere gitmeye hazırdı. İYİ Partisi seçimlerde katılacak ve kazanacak ”dedi. Akşener, hükümetin ve Milliyetçi Partinin (MHP) erken seçim çağrısında bulunduklarını ve“ korktuklarını ”söyledi.

İYİ Partisinin bir sonraki seçimlerde aday olabilmek için seçim yasasının altı ay önceden yeni bir parti için kongre yapılmasını gerektirdiğinden kongreyi zamanında topladığını vurguladı. Ancak, şüpheler devam ediyor çünkü parti bölge kongresini 26 Şubat'ta sonuçlandırdı ve Yüksek Seçim Kurulunun bu tarihi dikkate alması gerekecek altı aylık süreyi hesaplamak hala net değil.

Anayasa değişikliğine göre, son genel seçimlerde oyların en az yüzde 5'ini alan siyasi parti grupları ve partiler, cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir aday veya ortak aday atayabilecekler. Bu sürece ek olarak, en az 100.000 imza toplayabilenler başkanlık için başvurabilirler.

İYİ Partisi, 25 Ekim 2017'de, Bahçeli'yle olan ihtilaflar nedeniyle partiden ihraç edilen eski bir kıdemli MHP yetkilisi olan Akşener liderliğinde kuruldu.

Parti şu anda mecliste beş eski MHP milletvekilinden ve eski bir ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilinden oluşan beş sandalyeye sahip.

 

Akşener İyi Taraflar Hızlı Seçim Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sertab Erener Denizli'de
Sertab Erener Denizli'de
Şehir içi ulaşımda en ekonomik çözüm belediye otobüsleriyle
Şehir içi ulaşımda en ekonomik çözüm belediye otobüsleriyle