İtalya Savunma Bakanı Pinotti: Türkiye konusunda tarihi bir hata yaptık

İtalya Savunma Bakanı Pinotti: Türkiye konusunda tarihi bir hata yaptık
İtalya Savunma Bakanı Pinotti: Türkiye konusunda tarihi bir hata yaptık Admin
Bu içerik 155 kez okundu.

İtalyan SkyTg24 haber kanalına gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Bakan Roberta Pinotti'ye, AB'nin bir yandan göçmenler konusunda Türkiye ile müzakereler yürüttüğü, diğer yandan bu ülkede basın özgürlüğünün durumu ve bir baro başkanının öldürülmesine ilişkin meydanlarda protestolar yapıldığı hatırlatıldı.

Hakların uygulanması konusunda Türkiye ile AB arasındaki büyük çelişkilerin, farklılıkların aleni olduğunu ifade eden Pinotti, şöyle karşılık verdi:

"Şunu kendimize sormalıyız: Bu farklılıkları değiştirmek için ne yapmalıyız? Türkiye konusunda tarihi bir hata yaptık. Türkiye AB'ye girmeyi güçlü bir şekilde istediği zaman bu durduruldu; özellikle Sarkozy Fransa'sı ve Almanya tarafından. Bu 2005-2007 yılları arasındaydı. Şimdi bu fırsat kapısı yeniden açılıyor. Türkiye gibi bölgede büyük bir güç olan bir ülke karşısında Avrupa olarak diyalogla mı yoksa kendimizi ilişkilerin daha zor olduğu bir durumun içine itmekle mi daha ilgiliyiz? Ben, farklı durumlarla başa çıkmayı öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum."

'AB'NİN ORTAK SAVUNMA POLİTİKASI OLMALI'

Bugün yeni bir fenomenle, köktendinci terörizmle karşı karşıya olduklarını kaydeden Pinotti, AB'nin ortak bir savunma politikası olmamasının eksikliğinin altını çizerek, "Bugün, Avrupa askeri gücünü hayal etmek istesek, bunu hayata geçirmek için gerekli normlara sahip değiliz" dedi.

Pinotti, bugün karşı karşıya oldukları ortak düşman karşısında, sadece ulusal düzeyde önlem alamayacaklarını dile getirerek, "Teröristler, bir ülkeden diğer ülkeye geçiyor. Ortak bir savunma politikamız olmaması halinde, AB daha zayıf olacaktır" diye sözlerini sürdürdü.

Daha önceki açıklamalarında, İtalya'nın IŞİD terör örgütünü bombalaması ihtimalinin bir tabu olmadığını söylediği hatırlatılan Pinootti, bunun gelecekte ihtimal dışı olmadığını, ancak İtalya'nın şu an gündeminde olmadığını da söyleyerek, "Gelecekte ne olur kimse bilemez" dedi.

İtalya Nicolas Sarkozy Roberta Pinotti Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser