İşte evet-hayır ve kararsız oyları

Referandum anketlerinin sonuncusu KONDA'dan geldi. Anket şirketlerinin peşpeşe referandum sonuçları tahmini yayınladığı günlerde sessizliğini korutan KONDA Araştırma Şirketi'nin son referandum anketine göre evet oyları yüzde 51.2 ile önde gidiyor. Kararsızların oy oranının yüzde 9 olduğunu belirten KONDA Araştırma Şirketi, hayır oylarının ise yüzde 48,5 bandında olduğunu ifade etti. Araştırmada yer alan diğer bir detaya göre ise referanduma katılımın yüzde 90 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

İşte evet-hayır ve kararsız oyları
İşte evet-hayır ve kararsız oyları Admin
Bu içerik 50 kez okundu.

 

Referandum anketleri, 2017 referandumuna 3 gün kala hız kazandı. Araştırma şirketleri referandum sonuçları tahminlerini son virajda açıklamaya devam ediyor. Son olarak Türkiye'nin en eski kamuoyu araştırma şirketlerinden, Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA Araştırma Şirketi, 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği kanununa ilişkin referandum için tahminini ilk kez açıkladı.

KONDA'nın yüzde 99 güven aralığında hata payını  
artı-eksi yüzde 2,2 olarak duyurduğu araştırmasına göre, "Evet" oyu yüzde 51,5 oranında önde gözükürken, "Hayır" oyu ise yüzde 48,5 bandında.

KONDA'NIN İLK REFERANDUM ANKETİ: KARARSIZLARIN OY ORANI DİKKAT ÇEKİYOR

KONDA'nın referandum anketinde en çok dikkat çeken konu yüzde 9 olan kararsızların oranı. Bu oran istatistiki olarak dağıtıldıktan sonra ise 'Evet' önde görülüyor.

Konda, hata payı ve kararsız seçmen oranına da dikkat çekerek, "Bu bulgular araştırma hata payı dahilinde değerlendirildiğinde sonuca dair halen kesin bir yargıda bulunmak yanıltıcı olabilecektir" notunu düştü.

REFERANDUMA KATILIM ORANI İÇİN TAHMİN: YÜZDE 90 SEVİYESİNDE

Seçime katılımın yüzde 90 mertebesinde olacağı tahmin edilen ve yurt dışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırma, 30 ilin 124 ilçesine bağlı 197 mahalle ve köyde 3 bin 462 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayanıyor.

ERDOĞAN SAHAYA İNDİ, YÜZDE 7 ARTTI

KONDA'nın seçmenin eğilimlerini ölçen barometre grafiğinde ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sahaya indiği 4 Şubat 2017 tarihinden itibaren yüzde 40 civarında gözüken "Evet" oyları yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gösteriyor.

ALMANYA-HOLLANDA KRİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Aynı grafiğe göre, Almanya ve Hollanda ile yaşanan kriz de (11 Mart 2017) "Evet" oyunu etkileyen faktörler arasında.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli BB Başkanı Zolan; Avrupa ile iç içe olan dinamik bir şehiriz
Denizli BB Başkanı Zolan; Avrupa ile iç içe olan dinamik bir şehiriz
Diriliş'te Osman Gazi'yi Oynayacak Kişi Belli Oldu
Diriliş'te Osman Gazi'yi Oynayacak Kişi Belli Oldu