İstanbul'un cephe hattı doktorları normalliğe geçmeden önce uzun bir yol olduğunu söylüyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Hastanesi'nde koronavirüsle mücadele eden cephedeki doktorlar ve sağlık personeli, Türk halkını yüz maskelerinin önemi ve sosyal mesafeleri korudukları için normale dönmeden önce daha gidecekleri uzun bir yol olduğu konusunda uyardı.

İstanbul'un cephe hattı doktorları normalliğe geçmeden önce uzun bir yol olduğunu söylüyor
İstanbul'un cephe hattı doktorları normalliğe geçmeden önce uzun bir yol olduğunu söylüyor Admin
Bu içerik 5587 kez okundu.

 

Hürriyet gazetesine konuşan doktorlar, “Şu anda en büyük hata, gönül rahatlığı” dedi.

Cerrahpaşa'daki doktorlara göre, insanlar herhangi bir önlem almadan parklarda ve kafelerde eğleniyor ve sağlık çalışanlarına “çok haksız” oluyor.

Hastanenin acil servisinde (ER) doktor Seyit Ali Karagöz, “Kurallara uymayan bu insanlar nedeniyle dava sayısı artacak” dedi.

“10 kişiden dokuz kişi yapışır, ancak biri uymazsa başaramayız. Koronavirüs öncesi günlere geri dönmek istiyorsak halkın kurallara uyması gerekir, ”diyor bir başka ER doktoru olan Serab Biberoğlu.

Hastanede Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) başkanı Prof. Dr. Yalım Dikmen, İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehri ve salgının merkez üssü ile ülkenin geri kalanında farklı bir model üzerinde durdu.

“İlk başta İstanbul'daki dava sayısı yüksekti. Şehirlerarası seyahat başladığında, diğer şehirlerdeki sayılar artarken İstanbul'da azaldı ”dedi.

Dikmen, Türkiye'nin halen 5.000'den fazla insanı öldüren ve ülkede en az 199.000 kişiye bulaşan hastalığın ilk dalgasına karşı mücadele ettiğini vurguladı.

“Virüs, genç ya da yaşlı olup olmadığınızı umursamıyor. Bulaşıcı ve ölümcüldür ”diye ekledi Dikmen, herkese hijyen önerilerini kesinlikle uyguluyor.

Karagöz, yaygın bir şikâyetin, hastaların beklenmedik bir sonu olmayan birbiri ardına geldiğini görürlerse sağlık sisteminin aşırı gerilmesine yol açacağı konusunda uyardı.

Karagöz, “Toplumsal uzaklığa veya maske takmaya bağlı kalmazlarsa, önce hayatlarını riske atacaklar, sonra ön cephedeki sağlık çalışanları bize yük olacaklar” diye ekledi.

İbrahim İkizceli, “önlem almazsak asla normale dönmeyeceğimize” inanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi