İstanbul'da ortaya çıkarılan 1.700 yıllık pagan mezarlığı

İstanbul'da ortaya çıkarılan 1.700 yıllık pagan mezarlığı

Türk ve İtalyan uzmanlar, İstanbul'un Fatih ilçesinde bir pagan mezarlığı ortaya çıkardılar. Mezarlık 1,700 yaşında olduğuna inanılan, Fatih bulunan Şeyh Süleyman Camii'nin restorasyonu sırasında bulundu Zeyrek, günlük Habertürk 30 Mayıs bildirildi.

İstanbul'da ortaya çıkarılan 1.700 yıllık pagan mezarlığı
İstanbul'da ortaya çıkarılan 1.700 yıllık pagan mezarlığı Admin
Bu içerik 683 kez okundu.

 

Mezar, caminin zemin katında bulunmuş ve Roma İmparatorluğu dönemine aittir. “Bir caminin inşa edildiği yapının bodrumunda, Roma döneminden iki alt kat daha vardır. Altında birinci kat sekiz bölümlü bir mezar odasıdır. Arcosolium denir, ”diyor arkeolog Murat Sav gazeteye.

Arcosolium terimi, antik Roma katacomblarında bulunan bir tür mezar için geçerlidir. “Arcosoliumlar pagan döneminden önemli bir mezar yapısıdır. İstanbul'da bulunmaları çok önemlidir. Bölümlerinden birinde, yemin sırasında kan dökmek için kullanılan sunağa ait bir parça bulduk. Bizans döneminde yağmalandı, ”dedi Sav.

Arkeolog ayrıca, restorasyon sırasında, yapının çatısında Bizans dönemi dönemine ait amphoraların ele geçtiğini ve şimdi devlet koruması altına alındığını kaydetmiştir.

Şeyh Süleyman Camii, 1,700 yıl önce bir mezarlık olarak inşa edilen yapı, Şeyh Süleyman Efendi tarafından, 1453'te Osmanlı Sultanı II. Mehmed döneminde Türklerin İstanbul'un fethinden kısa bir süre sonra İslam manastırına dönüştürülmüştür.

1756 yılındaki büyük yangının ardından yapı, Osmanlı Sultanı III. Murad döneminde, Cuma namazı için de kullanılacak bir minbar eklenmesiyle restore edilmiştir.

19. Yüzyılda bir kez daha Osmanlı tadilatından geçti ve son olarak 2013-2016 yılları arasında en kapsamlı tadilatların Türkiye Genel Müdürlüğü ve İtalyan Derneği arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Mimari, Sanatsal ve Kentsel Restorasyon. Yenilenmiş caminin açılış töreni 22 Şubat 2017'de İstanbul'da yapıldı.

Proje, 7 Kasım 2016 tarihinde tamamlanmış olup inşaat 25 Eylül 2013 tarihinde başlamıştır. Farklı dönemlere sahip olan bina, “ Zeyrek Dünya Mirası Alanı ” nda önemli binalardan biridir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor