İstanbul'da kilitlenmelerin ardından hava kirliliği arttı

Hava kirliliği oran İstanbul Çevre ve Kentleşme Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi tarafından paylaşılan hava kirliliği haberlere göre, kal-evde aramalar pandemik ortasında yapılmıştır Mart, Nisan ve Mayıs ayları karşılaştırıldığında yüzde 12 arttı.

İstanbul'da kilitlenmelerin ardından hava kirliliği arttı
İstanbul'da kilitlenmelerin ardından hava kirliliği arttı Admin
Bu içerik 18735 kez okundu.

 

Rapora göre hava kirliliği oranının en yüksek olduğu bölgeler, Kadıköy, Kağıthane ve İkitelli gibi araç trafiğinin genellikle nispeten yoğun kaldığı yerler oldu.

Raporu değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi'nden meteoroloji uzmanı Hüseyin Toros, yaz döneminde bu oranın düşmesi gerektiğinden “endişe verici” bir konu olarak nitelendirdi, ancak yerine arttı.

Akademisyen ayrıca, kilitlenmelerin kaldırılmasının ardından normalleşme aşamasında İstanbul'daki araç sayısındaki keskin artışın yoğun illerdeki kirlilik oranını analiz ederken dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu belirtti.

“Kadıköy, Göztepe, İkitelli ve Kağıthane gibi alanların daha yoğun kirlendiğini görüyoruz. Toros, bu bölgelerdeki araç sayısı daha fazla ve yoğun geçiş yolları var ”dedi.

Nisan ayında İstanbul'da koronavirüsün kentte yayılmasına karşı alınan tedbirler sonucunda trafiğe çıkan araç sayısı 4 günlük sokağa çıkma yasağı dahil düştü.

Kısa bir süre sonra, hava kalitesi ölçüm istasyonlarından gelen veriler, İstanbul'daki hava kirliliğinin, kapatma sırasında azalan faaliyet nedeniyle önemli ölçüde düştüğünü gösterdi.

Toros, hava kirliliğini azaltmak için toplu çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Kışın gelmesiyle birlikte ısıtma tesislerinin kullanımına paralel olarak hava kirliliği oranının da artacağına dikkat çekti.

“Evde kullanılan enerji maliyetlerini azaltmanın yollarını aramalıyız. Bunun için binalarda ısı yalıtımı son derece önemlidir ”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi