İstanbul sarnıçları kültürel yaşama hizmet ediyor

İstanbul sarnıçları kültürel yaşama hizmet ediyor

Bu kültürel hazineler arasında Yerebatan , Nuruosmaniye, Binbirdirek ve Hipodrom bulunmaktadır.

İstanbul sarnıçları kültürel yaşama hizmet ediyor
İstanbul sarnıçları kültürel yaşama hizmet ediyor Admin
Bu içerik 595 kez okundu.

 

Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının tarih boyunca birçok dönemin başkenti olan İstanbul , bu dönemlerde kentin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen sarnıçlarla kültür ve sanat meraklılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. 

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, kuru yazlar sırasında talebi karşılamak için yetersiz su kaynakları nedeniyle eski zamanlarda kentte birçok sarnıcın inşa edildiğini söyledi. Ayrıca 100 kadar büyük sarnıç olduğunu söyledi. 

Yılmaz, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan bu yapılar, açık alan ve kapalı alan yapılardır. 

“Kapalı alanın en güzel örnekleri Yerebatan ve Binbirdirek sarnıçlarıdır. En büyük kapalı alan sarnıç içinde İstanbul , Yerebatan'dan , ayrıca denir MS 532 yılında Nika isyanı sonrasında Jüstinyen emriyle 7.000 işçi tarafından yaptırılmıştır Yerebatan bir yangın sırasında yıkılan bir bazilika üzerine inşa edilmiş olarak, Sarnıç MS 475'te bugün en çok ziyaret edilen sarnıç ve birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapıyor ”dedi. 

“1014326 kişi toplam ziyaret Yerebatan sarnıcı 2017 ikinci büyük bölgesi sarnıç içinde İstanbul , Binbirdirek , zaman içinde kurudu ve 16. yüzyıldan beri atölye olarak hizmet etmiştir. Bugün, İstanbul Belediyesi tarafından işletiliyor ”dedi. 

Yılmaz , duvarlarla çevrili en tanınmış açık alan sarnıcın Bakırköy'de Fildamı Sarnıcı olduğunu söyledi. İmparator Valens zamanında yapılmış olduğuna inanılmaktadır ve şu anda çeşitli etkinliklere hizmet vermektedir. 

Nuruosmaniye Camii Altında Sarnıç 

Nuruosmaniye Camii'nin restorasyonu sırasında Nuruosmaniye Mahzen ortaya çıkarıldı. 

“2013 yılında Nuruosmaniye Camii'nde 420 adet kil kaldırıldı. 270 yıllık tarihi cami altında 825 metre karelik bir alan 8.5 metre derinlikte bulundu. Bu alanın varlığı yıllardır biliniyordu, ancak atık ve çöple doldurulmuştu. Bir sarnıç gibi görünen alanda, 12 oda ve 19 farklı bölümden oluşan bir grup yapı ortaya çıkarıldı. Yerebatan Sarnıcı gibi görünüyordu ”dedi. 

“Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmekte olan ve geçici bir sergi alanı olarak hizmet veren Nuruosmaniye Mahzeni, önemli bir sergi ve etkinlik merkezi olarak tasarlandı. Yakında İstanbul'un kültür, sanat ve turizmine hizmet edecek ”dedi. 

Yönetmen, eski Eminönü Belediyesi'nde bulunan Şerefiye Sarnıcı'nın MS 428 yılında MS 443 yılında Bizans İmparatoru II. Theodosius zamanında yaptırıldığı ve İstanbul Belediyesi tarafından kültürel yaşam için restore edildiği belirtildi .

Ayrıca şehirdeki diğer önemli sarnıçları da listeledi. 

“Karagümrük Vefa'da bulunan Aetius Sarnıcı var. Bugün Çukurbostan Mahallesi'ndeki Aspar Sarnıcı, spor ve park alanı olarak kullanılmaktadır. Ardından Fatih'te Atpazarı Sarnıcı var. Benzinlik Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Gülhane arasındaki bir alanda yer almaktadır. Diğer önemli olanlar ise Eminönü'deki Depolar Komutanlığı Sarnıcı, Eminönü'ndeki Eşrefiye Sokağı Sarnıcı ve Sultanahmet'teki Sphendon (Hipodrom) Sarnıcı'dır. Sultan Sarnıcı, İstanbul'daki en büyük kapalı alan sarnıçlarından biridir ve bugün bir restoran olarak hizmet vermektedir. Fatih'te Şerefiye Sarnıcı var. Bir diğeri ise bir apartmanın ve Zeyrek Camii'nin altındaki Unkapanı Sarnıcı'dır ”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor