İsrail Parlamentosu, "Ermeni soykırımı tartışması" nı gündeme getirdi

İsrail Parlamentosu, "Ermeni soykırımı tartışması" nı gündeme getirdi

İsrailli milletvekilleri, 23 Mayıs'ta İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin aşağı yönlü spirali devam ettirdiği için “ Ermeni soykırımını tanıma” konusunda genel bir tartışma yapma yönünde bir girişimi onayladılar.

İsrail Parlamentosu,
İsrail Parlamentosu, Admin
Bu içerik 520 kez okundu.

 

Agence France-Presse'nin bildirdiğine göre, böyle bir hareket İsrail hükümetinin bir hareketi olarak görülmese de, İsrail ile “Nazizm” i, 60 Filistinlinin Gazze sınırında öldürülmesiyle suçlayan Türkiye ile gergin ilişkileri daha da kötüye gidebilir.

Tartışmayı sürdüren oylama öncesinde, sol muhalefet partisi Meretz'in partisi Tamar Zandberg, hareketinin zamanlamasının Türkiye ile yaşanan gerginliğin artmasıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

“Zaman ve tekrar bu konu siyasi anlaşmazlıklara kurban gitti. Ermeni soykırımının tanınmaması İsrail’de ahlaki bir lekedir ”dedi Zandberg.

Genel bir tartışma “ İsrail'in tüm dünyayı gönderdiği ahlaki mesajın önemli bir ölçüsü olurdu ” dedi.

Genel tartışma için henüz bir tarih belirlenmemiş olsa da, hareket 16-0 olarak onaylandı.

Meretz, 1989'dan bu yana, 1915’te başlayan bir “ soykırım ” olarak Ermenilerin yüzlerce yıllık Türk toplu katliamlarını kabul etmeyi kabul etmeye çalışmış, İsrailli yönetimler Türkiye ile olan bağları nedeniyle çabaları reddediyorlar.

İlişkiler, 2016 yılında bir anlaşmanın normale dönmesine kadar 2010 yılında İsrail komandoları tarafından Gazze'ye bağlı bir Türk hava gemisinin ölümcül fırtınası üzerine çöktü.

Geçen hafta 60 Filistinlinin ölümüne yol açan Gazze sınırındaki şiddet ve ABD büyükelçiliğinin tartışmalı Kudüs şehrine devri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı “devlet terörü” ve “ soykırım ” la suçlayarak İsrail'e ateş açtı..”

Erdoğan ayrıca, İsrail'in II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi Soykırımı'na karşı yürüttüğü Nazi zulmüne karşı eylemlerini karşılaştırdığı Müslüman liderlerin zirvesine de başkanlık etti.

Ankara büyükelçisini geri çağrıldı İsrail kovma önce İsrail ile, elçi ve başkonsolosu İsrail bırakmak Kudüs'te Türk konsolos sipariş.

Ermeniler kendi halkının en fazla 1,5 milyon sırasında öldüğünü bildirdi Dünya Savaşı olarak Osmanlı İmparatorluğu tarihe yaklaşık 30 ülke ile, parçalanıyor olarak cinayetleri kabul ettikten edildi soykırım.

Türkiye, Ermenilerin işgalci Rus birlikleri ile yan yana geldiğinde, 300.000 ila 500.000 Ermeni ve en az Türklerin sivil çatışmada öldüğünü savunarak soykırım iddialarını şiddetle reddediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor