İspanyol elçi, East Med'in diğer ilişkileri zehirleyemeyeceğini söylüyor

İspanyol elçi, East Med'in diğer ilişkileri zehirleyemeyeceğini söylüyor

Yeni atanan İspanya'nın Türkiye büyükelçisi , Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlığın "diğer ilişkileri zehirleyemeyeceğini, kapsüle edilmesi gerektiğini" ve Türkiye ile Yunanistan arasında ikili olarak müzakere edildiğini söyledi.

İspanyol elçi, East Med'in diğer ilişkileri zehirleyemeyeceğini söylüyor
İspanyol elçi, East Med'in diğer ilişkileri zehirleyemeyeceğini söylüyor Admin
Bu içerik 4853 kez okundu.

 

Bir gün yalnızca Anadolu Ajansı'na konuşan Javier Hergueta , " İspanya , Yunanistan ve Türkiye'nin her iki ülkesinin de çok iyi bir arkadaşı. Ve farklı pozisyonları anlıyoruz. Ancak önemli olanın müzakere edilmiş bir çözüm bulmamız olduğunu düşünüyoruz," dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven mektubunu sunduktan sonra.

"Doğu Akdeniz diğer ilişkileri zehirleyemez, biliyorsunuz, kapsüllenmesi gerekiyor. Hükümetinizin dediği gibi, Yunanistan ile iki taraflı müzakere edilmesi gerekiyor. Ve biz bu çabaları destekliyoruz."

Erdoğan'ın 75. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Akdeniz'deki ihtilafların ele alınacağı bölgesel bir konferans için tüm kıyı devletlerinin katılımıyla mevcut sorunlara çözüm bulunması önerisinin "çok iyi" olduğunu ve "büyük bir dikkatle" dinlediler.

"Aslında Avrupa Birliği de dikkate alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel en son konuştuklarında tam olarak bunu konuşuyorlar. Ve olasılığı araştırmaya karar verdiler" dedi. .

"Yeterince hayal gücümüz varsa, ilerlemenin çok iyi bir yolu olacağını düşünüyorum" diye ekledi.

AB-Türkiye ilişkileri konusunda Hergueta, İspanya'nın şu anki Almanya dönem başkanlığı ile Türkiye'ye yönelik "yapıcı politika" konusunda çalıştığını söyledi.

"Yaptırımlara inanmıyoruz, inandığımız şey Türkiye'ye birliğe yaklaşma imkanı, bir perspektif sunmamız gerektiğidir" dedi.

Hergueta, AB dış politika sorumlusu Josep Borrell'in "konseyden tam olarak bunu araştırmakla görevlendirildiğini" de sözlerine ekledi.
"Bunu keşfetmenin yolu, örneğin vizeler, göç meselesi ve Gümrük Birliği anlaşması gibi beklemede olduğumuz belirli konularda müzakerelerin başlamasını veya yeniden başlamasını hızlandırmamızdır." Dedi.

Elçi, Gümrük Birliği anlaşmasının ekonomik ilişkileri hızlandırma aracı olduğu için hem Türkiye hem de AB ülkeleri için çok önemli olduğunu söyledi.
Hergueta, birçok İspanyol şirketinin anlaşmadan faydalandığını söyledi.

"Olan şu ki, giderek daha fazla İspanyol şirketi Türkiye'ye fabrika açmak veya Türk şirketleriyle sözleşme yapmak için geliyor. Örneğin, Inditex, Mango vb. Tekstil grupları
kendileri için üretim yapmak için en az 400 Türk şirketi istihdam ediyorlar. Yani bu olağanüstü bir şey, "diye ekledi.

İspanyol firmaların Türkiye'de üretimin aynı fiyatlarla Çin'den daha verimli olduğunu gördüklerini söyledi.

"Bu Türkiye için büyük bir fırsat çünkü başkanınızın dediği gibi Türkiye dünyanın fabrikası olabilir. Ve sizi çok zengin yapabilir. Ve bu çok ilginç bir olasılık. Ve bizim için çok rekabetçi kılıyor, çünkü buradan ihracat yapabiliriz "dedi.

"Bu, İspanya ve Türkiye olarak sahip olduğumuz çok ilginç bir ortak zemin. Çünkü yabancı yatırım, Türkiye'de daha büyük bir sanayi üretimi yapmak anlamına geliyor. Ve bu hepimiz için çok iyi bir kazan-kazan durumu" diye ekledi.

Büyükelçi Hergueta, İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerle ilgili olarak, "gelişmeye çok az yer var" dedi, çünkü iki ülke var.

"Koronavirüs bittiği anda planımız, Türkiye pazarının sunduğu fırsatları görmek için elimizden geldiğince çok şirketi buraya getirmek." Dedi.

"Ve ayrıca, yatırım fırsatlarını görmek, çünkü bizim istediğimiz şey onlar için zaten burada kurulmuş olan fabrikaları görmektir" diye ekledi.

Hergueta, Türkiye'deki İspanyol şirketlerinin çoğunun çok
iyi bir deneyime sahip olduğunu ve onları yeni İspanyol yatırımcılarla buluşturmanın hem
Türkiye'ye hem de İspanya'ya fayda sağlayacağını söyledi .

"Tamamlayıcı olabiliriz. Bu yüzden, çok büyük bir ekonomik anlayışımız olduğunu düşünüyorum ve daha da büyüyecek."

COVID-19 salgınının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere etkisinin başlangıçta hayal edildiği kadar büyük olmayabileceğini ancak salgının ne kadar süreceğine bağlı olduğunu söyledi.

Hergueta, Türkiye'ye büyükelçi olarak gelmekten memnuniyet duyduğunu da ifade etti.

"Bana Türkiye'ye büyükelçi olarak gelmeyi teklif ettiklerinde, hayatımın postası olduğu için çok mutlu oldum, bu şekilde ifade ettim." Dedi, daha önce birkaç kez Türkiye'de olduğunu ve Türkiye'yi tanıdığını, geçmişi çok iyi.

"Türkiye'yi çok iyi tanıyorum. Türkiye tarihi hakkında çok şey çalışıyorum. İstanbul'u da çok iyi biliyorum. O kadar çok kez bulundum ve İstanbul'da aile tatilleri yapıyordum çünkü burası dünyanın en güzel şehirlerinden biri. dünya "dedi.

80'li yıllardan beri ülkeyi ziyaret eden Türkiye'nin altyapı açısından son yıllarda geliştiğini söyledi.

"Avrupa'da, Ankara, İstanbul gibi otoyolları üç şeritli, dört şeritli, ışıklı vb. Görmedim. Aynısı köprülerle. Türkiye'de devletin çabalarından çok etkilendim çünkü bu Türkiye'yi gösteriyor. bir amacı var "dedi.

"Ve inşa etme kararlılığına sahipler ve muhteşem bir şekilde inşa ettiler. Her yerde görüyorsunuz, refahın işaretlerini görüyorsunuz" diye ekledi.

Büyükelçi ayrıca, İspanya'daki COVID-19 salgınının ilk dalgası sırasında ventilatör ve tıbbi yardım gönderdiği için Türkiye'ye teşekkür etti.

"Size çok teşekkür ederiz çünkü özellikle solunum makineleri sevkiyatı vardı. Bu teslim edildi, bu yüzden çok mutlu olduk. İzin verdiği için özellikle hükümete teşekkür ediyoruz çünkü bunun sizin için de çok zor bir zaman olduğunu biliyoruz ve siz bizim için hayati önem taşıyan bu makinelere sahip olmamıza izin verme çabası. "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere