ISO 14001 Belgesi

ISO 14001 Belgesi
ISO 14001 Belgesi Emre
Bu içerik 833 kez okundu.

Bir işletmenin, bir kuruluşun üretmiş olduğu ürünlerin ve hizmetlerin kısa ve uzun vadede çevresel etkilerini yönetmek adına sistematik olarak denetleyen ve bir denetim mekanizması olarak uluslararası alanda kabul görmüş olan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ülkemizde de uygulanmaktadır. Belirli standartları yerine getirebilmeniz için dünya genelinde kabul görmüş olan Çevre Yönetim Sistemi hem ulusal hem de uluslararası alanda kabul görmenizi sağlayacaktır. Üretmiş olduğunuz ürünlerin üretim sürecinin, çevreye olan etkilerini belirli standartlar içinde tutmak, üretiminizin çevre sağlığının korunmasını sağlaması adına uygulanan Çevre Yönetim Sistemi sizlere başarılı bir çalışma hayatı sunmaktadır. ISO 14001 belgesi olarak bilinen Çevre Yönetim Sistemi sizlere şu avantajları sağlar.

 

 • işletmenizin çevresel izlerini minimum seviyeye indirme ve çevreye olan zararını en az seviyede tutma,
 • çevreye vereceğiniz kirlilik oranlarını düşürme, çevre risklerini azaltma,
 • üretim sürecinde yararlanmış olduğunu sistemler ve operasyonlarda iyileştirmeler yapmanızı sağlama,
 • yer aldığınız çevrelerde ve bölgelerde çevre mevzuatlarına uygun olarak hareket etmenizi sağlama,
 • çevre sağlığını koruyarak ve sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmanız için süreç boyunca denetlenmenizi sağlar.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Faydaları Nelerdir ?

 

ISO 14001 Çevre Yönetim sistemi işletmeniz adına faydalar sağlayan ve ham madde tedarik aşamasından, üretim sürecini ve ürünü elde etme süreçlerinde sizlere şu faydaları sağlar.

 

 • Ham maddenin verimli kullanılması, hammadde kaynaklı kayıpların ortadan kaldırılması,
 • atık yönetiminin sağlanması, enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.
 • maliyet tasarrufu sağlayarak ürünün tedarik edilmesinden son çıktı elde edilmesine kadar geçen proses sürecinde maliyetinizi minimuma düşürerek giderlerinizi azaltır.
 • kurumsal olarak imajınızı ve güveninizi koruma altına alır, marka değerinizi artırmaya yardımcı olur.
 • Güncel çevre etkilerini ölçer, gelecekte çevre üzerindeki etkilerinizi öngörerek kontrol eder.
 • İşletme sahibi olarak sizin ve işletmenizde yer alan çalışanların yaşama bilincine sahip olmasını sağlar ve bu bilinç içerisinde çalışma hayatını düzenler.
 • Tedarik zincirinin çevreye olan etkilerini minimuma indirir,
 • çevresel performansların iyileşmesini sağlayarak gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakılmasına katkı sunar.
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ile şirketinizin varlıkları ve marka değeri artar.
 • Kuruluşumuzun veya işletmenizin kamu kurum ve kuruluşlarına karşı sorumluluklarının yerine getirilmesini sağlayarak sigorta maliyetlerimizin düşmesine imkan verir.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nde yer alabilmek için profesyonel bir belge yönetim firmasından danışmanlık hizmeti almalısınız. ISO 14001 Çevre Yönetim sisteminin sertifikasını alabilmek için öncelikle başvuru süreçlerini bilmeli ve dokümantasyon işlemleri konusunda tecrübe sahibi olmalısınız. Profesyonel bir danışmanlık firması il eçalışmadığınız takdirde ISO 14001 belgesine sahip olmanız çok zor olacaktır. ISO 14001 belgesi alabilmek için size danışmanlık hizmeti veren ekipler işletmenize gelerek incelemelerde bulunacak ve çevre yönetimi sisteminin istemiş olduğu kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı analiz edecektir. ISO 14001 belgesi kriterlerini karşılıyorsanız başvuru işlemi için doküman hazırlama aşamasına geçilir. Eğer kriterleri karşılamıyorsanız öncelikle hızlı bir şekilde kriterleri karşılamanız için iyileştirmeler yapılır.

 

Bu aşamada danışmanlık hizmeti veren bir firma olarak üretim süreciniz boyunca denetim planlamasını yapıyor ve yetkililer ile birlikte planlanan denetimlerin gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Denetimler sonrasında ISO 14001 belgesi için başvuru dokümanları hazırlanıyor ve sizin adınıza başvuru yapıyoruz. Denetimleri başarılı bir şekilde geçtiğiniz takdirde ISO 14001 belgesi için uygunluğunuz belgelenmiş olur. Bu aşamalardan sonra ISO 14001 belgesi hazırlanarak size teslim edilir. ISO 14001 belgesi ile ulurlar arası alanda kabul görmeniz daha kolay olacak ve marka olarak tescillenmiş olacağınız için marka değerinizde artacaktır.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi