İskân Masrafı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazı durumlar vardır ki kulaktan dolma bilgilerle hareket edemezsiniz. Net olarak bilmeniz gerekir. Eğer emlakla ilgili bir iş yapacaksanız, iskân konusu da bilmeniz gereken konulardan biridir.

İskân Masrafı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İskân Masrafı Hakkında Bilmeniz Gerekenler zgtanitim
Bu içerik 0 kez okundu.

Bazı durumlar vardır ki kulaktan dolma bilgilerle hareket edemezsiniz. Net olarak bilmeniz gerekir. Eğer emlakla ilgili bir iş yapacaksanız, iskân konusu da bilmeniz gereken konulardan biridir. İskân masrafı, iskân ruhsatı hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsini sizin için araştırdık.

İskân Masrafı Neleri Kapsar?

Bir binanın inşası tamamlandıktan sonra yasal şartlara uygunluğunun belirlenmesi gerekir. Bu noktada uygunluğun araştırıldığı rapor da iskân raporu olarak geçer. İskân raporu alırken ödenen bedeller de iskân masrafı bünyesine girer.

İskân masrafı belirlendikten sonra çıkan masrafı ödemek için hazırlanması gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler ile belediyelere resmi başvurularda bulunabilirsiniz. Hangi belgeleri hazır etmeniz gerektiği de yine başvuruyu yapacağınız belediye tarafından belirtilmektedir.

Tahmini olarak masrafın ne kadar çıkacağına dair bir rakam söylemek çok zordur. Çünkü çıkarılan iskân masrafı kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama tutarı hesaplamak isterseniz başvuracağınız kuruma daha önceden sizin projenize benzer projeler ile başvurmuş kişilerin masraflarını incelemeniz gerekecektir. Ancak yine de çok farklı bir masraf çıkarılma durumu ile karşılaşabilirsiniz.

İskân masrafı aslında iki aşamadan oluşuyor. İlkinde kat irtifaklı tapunun tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Daha sonra kat mülkiyetli tapuya çevirmek için tapu harcı ödemesini gerçekleştiriyor. İkincisi ise yetkili kuruma döner sermaye bedeli ödemesi ile gerçekleşiyor.

İskân Ruhsatına Ait Masrafı Kime Aittir?

İnşası biten yapıda oturulmasına izin verilmesi için mutlaka iskân ruhsatının alınması gerekiyor. Aksi takdirde tüm şartlara uygun olsa bile kurumlarca incelenmemiş binalarda iskân ruhsatı bulunmadığı için oturma izni bulunmuyor. İskân ruhsatı verilebilmesi için de binanın tasdikli projesine uygun bir şekilde yapılmış olması gerekiyor. Aksi takdirde belediye iskân ruhsatı vermiyor. Bu da demek oluyor ki bir binanın iskân raporu yoksa o bina ya tamamlanmamıştır ya da oturuma uygun değildir.

İskân ruhsatı olan bir binanın ruhsat bilgileri ve inşaat bitim tarihi yer almalıdır. Bunun yanı sıra tapu kaydı, adres bilgisi ve bağımsız bölümlerin cinsleri ile numaraları da yer aldığından bina hakkında güvenilir bilgi sahibi olunmasını sağlar. Aynı zamanda arsa payı, metrekare bilgisi ve mal sahipleri listesi de iskân ruhsatı alınması için belirtilmesi gerekenler arasındadır.

İskân ruhsatını almak istiyorsanız belirtilen konularla ilgili masrafların ödenmesi gerekmektedir. İskân masrafını ruhsata sahip olacak kişi ödemelidir. Genelde müteahhitler bu sorumluluğu üstlenmektedir. Ancak satış veya kat karşılığı olarak sözleşme yapıldıysa ve iskân ruhsatı ile ilgili bir madde bulunuyorsa bu maddeye uyacak şekilde ruhsatın temini sağlanmalıdır.

İskan ruhsatı alınmış ve oturuma müsait kiralık ve satılık evleri araştırmak için ise Zingat.com size oldukça yardımcı olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saygın hukuk profesörü Stavros Tsakyrakis hayatını kaybetti
Saygın hukuk profesörü Stavros Tsakyrakis hayatını kaybetti
S & P, Yunanistan'ın görünümünü artırdı, derecelendirmeyi doğruladı
S & P, Yunanistan'ın görünümünü artırdı, derecelendirmeyi doğruladı