İSID: Başlıca ülkeler ayakta

İSID: Başlıca ülkeler ayakta

2014'ten beri Suriye'nin ve Irak'ın büyük bölümünü ele geçiren cihadcı militan grup olan İslam Devleti'nin (IS) yıldırım yükselişi, Ortadoğu ve ötesinde şok dalgaları gönderdi.

İSID: Başlıca ülkeler ayakta
İSID: Başlıca ülkeler ayakta Admin
Bu içerik 355 kez okundu.

 

ABD liderliğindeki bir Batı ve Orta Doğu ülkeleri koalisyonu, Ağustos 2014'te Irak'ta ve bir ay sonra Suriye'de gruba hava saldırısı düzenledi.
İngiltere, Eylül 2014'te Irak'taki hedeflerini belirlemeye başladı ve Aralık 2015'te Suriye'ye katılımını uzattı.
Rusya, dört yıldan fazla süren iç savaşa rağmen güç kazanmak isteyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bir talep üzerine Eylül 2015'te Suriye'de kendi hava saldırılarını gerçekleştirmeye başladı.
Burada çatışmada yer alan kilit ülkelerin nereye baktığımıza bakıyoruz.
ABD önderliğindeki koalisyon grevlerinin Suriye'deki yerini gösteren harita - 6 Kasım 2015
Amerika Birleşik Devletleri
ABD hava kuvvetleri, Ağustos 2014'te Batı ve bölgesel güçlerin koalisyon kurması sonrasında, IS hedeflerine yönelik hava saldırılarının çoğunu gerçekleştirdi.
Başkan Barack Obama Irak ve Afganistan'da uzun süren ve popüler olmayan savaşlar sonrasında ABD'yle savaşmak için kara birlikleri götürmekten aşırı hevesli ancak ülkenin silahlı kuvvetlerini eğitmek için yaklaşık 3,500 asker bulunuyor.
ABD, Suriyeli isyancı grupların "ılımlı" olması için silah ve eğitim de sağladı ve doğrulanmamış raporlar, ABD özel kuvvetlerinin Irak ve Suriye'de İS karşıtı güçlerle birlikte savaştığını öne sürdü.
Ekim ayında ABD Savunma Sekreteri Ashton Carter ABD kuvvetlerinin "doğrudan eylem" başlatmaya hazır olduklarını savunanlara verdiği demeçte, ABD kampanyasında olası bir değişikliğe işaret etti.
Bay Carter, ABD'nin İB'ye karşı zemin operasyonlarını yürütebileceği şartlar hakkında ayrıntılı bilgi vermedi; ancak "Onları bulduğumuz zaman hedefimiz ulaşamayacağımız bir yer" dedi.
Suudi Arabistan
Bölgesel Sünni güç Suudi Arabistan, Suriye'deki ABD hedeflerine karşı ABD tarafından yönetilen askeri harekatın bir parçası.
Riyad, ABD'nin ılımlı Suriyeli isyancı kuvvetlerini eğitmek için bir üs sağlamak için ABD'den bir talep de kabul etti.
Krallık, zorlayıcı İslamcı gruplar da dahil isyancıların kilit bir savunucusu oldu, ancak İran'ı doğrudan destekleyen bir İran suçlamasını reddetti.
Bununla birlikte, zengin Suudiler gruba bağışlar gönderdi ve 2.500 Suudi askeri savaşmak için Suriye'ye gitti.
Suudi yetkili, IS'nin monarşinin meşruiyetine meydan okumak ve onu devirmek için Suudi cihad uzmanlarına ilham vereceğinden endişe duyuyor.
Temmuz 2014'te Riyad, Irak sınırında güvenliği artırmak için 30 bin askeri görevlendirdi ve ertesi ay İran dışişleri bakan yardımcılığına ev sahipliği yapıldı. Bölgedeki iki rakip işbirliği sözü verdi.
Ürdün
ABD müttefiki sağlam bir müttefik olan Ürdün, ABD ve birkaç Körfez Arap devletine, Eylül 2014'te Suriye'deki IS militanlarına sınırlarının istikrar ve güvenliğini sağlamak için hava saldırısı düzenlediğini söyledi.
Bir hükümet sözcüsü, "ülkemize gelmeden önce tehlike önlemek" için harekete geçtiğini ve Ürdün halkının Ürdün'de faaliyete başlamadan önce cihad grubunun önüne geçilmesi gerekliliğini anlayacağına inandığını söyledi.

İslam Devleti tarafından kullanılan kara bayrağı, Temmuz 2014'te Ürdün Maan kasabasında ana meydanda uçtu
IS, Ürdün sınırlarını "yıkmakla" tehdit etti ve grup, bazıları Haziran 2014'te güneydeki Maan kasabasında gösteri düzenleyen, giderek artan sayıda krallığın desteğini alıyor. 2000'den fazla Ürdün vatandaşının Son üç yıldır savaşmak için Suriye'ye gitti.
IS'deki hava saldırılarını başlatmadan önce Ürdün ordusu, Irak sınırındaki askeri varlığını ikiye katladı.
Aralık 2014'te IS tarafından yakalanan Ürdünlü pilot Moaz al-Kasasbeh'in öldürülmesi, hükümetin militanları ele geçirme kararını güçlendirmiş görünüyor; Kral Abdullah II, ölümünün boşa gitmeyecek ve "ciddi bir yanıt" vaadinde bulunmayacağını söyledi.
İran
Bölgesel Şii iktidarı İran, Şii Müslümanları öldürülecek sapkın kimseler olarak gören İS - sınırının 25 mil (40km) 'üne kadar ilerlediğini gördü.
İran, uluslararası toplumun çoğunun Suriye'ye karşıt tarafında durmasına rağmen, İS'ye karşı işbirliği çağrısında bulundu. Önde gelen Sünni iktidar olan rakibi Suudi Arabistan'a uzandı ve tarihsel olarak karşı çıktığı Irak'taki ABD eylemlerine göz yumdu.
Resmi olarak İran, Suriye'ye savaş birlikleri yerleştirdiğini reddetti ancak Haziran 2015'te resmi Irna haber ajansı, son dört yıldır İran ve İran kökenli Afgan "gönüllü" lerin en az 400 kişisinin öldürüldüğünü açıkladı.
Irak'ta İran'a karşı İranlılar kilit bir rol oynadılar. Devrim Muhafızları, Irak güvenlik güçlerine, İranlı pilotların hava saldırıları gerçekleştirdiklerini ve İran destekli Şii militanlar harekete geçirildiğini bildirdi.
Suriye savaşında İran'ın büyüyen rolü
Irak
Eski Şii hakimiyeti altındaki Nuri Maliki hükümeti, Irak'ın Sünni cemaatini marjinalize etti ve aşırılık yanlısı Sünni'nin öne çıkmasına yardım eden koşullar yarattı.


ABD, Başbakan Haider el-Abadi'nin yönetiminin Irak'taki Sünnilerin desteğini kazanmasını umuyor
Maliki, güneye doğru ilerlemeden önce, Haziran 2014'te kuzey Musul kentini devirdiğinde ABD hava saldırıları talep etti. Bununla birlikte, ABD Başkanı Barack Obama, daha fazla askeri yardımın kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına bağlı olduğunu söyledi.
Bununla birlikte, Ağustos 2014'te Yeşidi dini azınlığının binlerce üyesi Sinar Dağı'nda sıkıştığında hava saldırısı düzenledi.
Eylül 2014'te Bay Maliki kenara çekildi ve yeni bir Irak hükümeti seçildi. ABD'nin yardımının bir sonraki aşamasında bildirildiğine göre, Irak ordusu, Kürt Peşmerge savaşçıları ve Suni kabileler, İS'ye karşı dönmek istemek için eğitim, tavsiye ve teçhizat için yoğun bir çaba içerecek.
Yeni Başbakan Haider el-Abadi'nin Bağdat'a ulaşımı durduran Şii militanlarla ne şekilde ilgileneceği belli değil. Bazıları, devletin kontrolü dışında faaliyet göstermek ve Sünnilere karşı misilleme saldırıları yapmakla suçlanıyor.
Suriye
Başbakan el-Esad, Mart 2011'de hakimiyetine aykırılığın başlamasından bu yana Suriye'ye ve daha geniş bölgeye yönelik aşırılık yanlısı İslamcıların tehdidi üzerine tekrar tekrar uyarıda bulundu.
Batılı güçler Esad'ın rakibine "terörist" olduklarını gösteren tasvirlerini tasfiye ettiler, ancak İŞ ve El-Kaide'nin bağlı üyesi el-Nusra Cephesinin yükselişiyle ilgilendiler.

US, "ılımlı" Suriyeli asilere, IS'yi kavga etmek için kullanıyor
Suriye'deki kalelerine saldırmaksızın IS'nin dövülmeyeceğini artık kabul ettikleri halde Batılı güçler hala Esad'ı iktidardan istiyor ve onunla işbirliği yapmaya gönülsüz davranıyorlar.
Suriye dışişleri bakanlığı, ABD tarafından yönetilen ve Eylül ayında 2014'te topraklarında gerçekleştirilecek olan "terörle mücadele" çabalarını destekleyen hedefler üzerine hava saldırısı konusunda önceden uyarıda bulundu.
Rusya

Medya mesajı Rusya'nın sahip olduğu donanım nedir?
Rusya, ABD önderliğindeki koalisyonun bir parçası değil, Eylül 2015'te Suriye'de hava saldırıları düzenlemeye başladı. Hazar Denizi'ndeki savaş gemilerine füze de fırlattı .
Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ülkesinin VK kalelerini ve diğer militan muharipleri hedef aldığını söyledi. Ancak ABD, Rusya'nın aslında bir Rus müttefiki olan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın muhaliflerini hedef aldığından korkuyor.
Rusya şimdi Rus uçağının geçen ay Mısır üzerinden bir bomba indirildiğini ve çoğunlukla Rus tatilcilerin olduğu 200'den fazla kişiyi öldürdüğüne inanıyor. IS bağlantılı bir Mısırlı grup olan Sinai Eyaleti, jetin düştüğünü söyledi.
Rusya Suriye'de 'vuruyor'
464 gri çizgi
Birleşik Arap Emirlikleri
BAE'nin hava kuvvetlerini, Eylül 2014'teki Suriye'deki askeri harekata katılmadan önce Irak'taki Bİ pozisyonlarına saldırmak için teklif ettiği bildirildi.
Bölgedeki İslamcı gruplara karşı şiddetle karşı çıkılıyor ve Ağustos 2014'te Mısır üslerinden Libya'daki İslamcı müttefik militanlara hava saldırısı başlattığı düşünülüyor.
Ancak ABD'li yetkililer BBC'ye, Birleşik Arap Emirliklerinin Ürdün pilotu yakalandıktan sonra grevdeki katılımını askıya aldığını söyledi.
Katar
Katar, Suriye'de ABD lehine ABD tarafından yönetilen askeri harekete katılmak ya da desteklemek için başka bir Körfez devletiydi. Emirlik bölgedeki tüm saldırı ve gözetim görevlerinin ABD Merkez Komutanlığı (CentCom) tarafından koordine edildiği, oldukça sınıflandırılmış bir ABD tesisi olan Al Udeid Hava Üssü'nin yeridir.
Katar hükümeti Irak'ın Şii liderlerinden İran'a finansal destek sağladığı suçlamalarını defalarca inkar etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, emirlikteki varlıklı kişilerin bağış yaptıkları sanılıyor ve hükümet Suriye'deki İslamcı grupları sertleştirmek için para ve silah verdi.
Doha'nın El Kaide üyesi el-Nusra Cephesine bağlantıları olduğuna inanılıyor.
Bahreyn
Bahreyn ayrıca, Suriye'de ABD'ye karşı ABD tarafından yönetilen askeri harekata katıldı ya da destek verdi.
Körfez, Körfez, Kızıldeniz, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nun bir bölümündeki deniz kuvvetlerinden sorumlu olan ABD Donanması Beşinci Filosunun merkezini barındırıyor.
Türkiye

Medya başlığı Incirlik hava üssünün güneydeki önemi
Türkiye, Suriye ve Irak'la sınırları boyunca topraklara doğru ilerleyen İ.S.'yi yenmek için heveslidir.
Türkiye , Suruç kasabasında, 32 genç eylemciyi öldüren Temmuz 2015'te ve Ekim ayında Ankara'da yaklaşık 100 kişiyi öldüren başkent Ankara'daki ölümcül bombardımanların İD tarafından gerçekleştirildiğine inanıyor .
Türk jetlerinin Suriye'deki IS pozisyonlarına saldırı düzenlediği NATO üyesi, Amerikan jetlerinin Güney İncirlik hava üssünü kullanmasına izin veriyor.
Türkiye v İslam Devleti v Kürtler
Lübnan
Lübnan Suriye'deki çatışmalarla derinden bölünmüş durumda ve aşırı miktarda şiddet ve büyük bir mülteci akını yaşamak zorunda kalmıştı.
Ağustos 2014'te Suriye merkezli IS savaşçıları, Arsas'ın sınır kasabasına baskın düzenleyerek düzinelerce Lübnanlı güvenlik personelini öldürdüler ve öldürdü.

Lübnan güvenlik güçlerinin yaklaşık iki düzine üyesi Ağustos ayında IS tarafından kaçırıldı
Cihadci militanların Beyrut'ta ve başka yerlerde bir dizi ölümcül bombalama gerçekleştirdiler. Çoğunlukla İran tesislerine ve Hizbullah'a, yani savaşçılar Cumhurbaşkanı Esad'ın lehine ilerleme sağlamasında kilit rol oynayan Lübnan Şii İslamcı grubu hedef aldılar.
Lübnan Başbakanı Tammam Salam, IS'nin yayılmasının "kaderimizin dayandığı büyük bir test" olduğunu söyledi. Ülkesinin birçok dini ve siyasi fraksiyonu, grupların bir dayanak oluşturmamasını sağlamak için kendi farklılıklarını bir kenara bırakmaya çağrıldı.
Diğer Arap devletleri
Mısır, Kuveyt ve Umman, Suudi Arabistan , Birleşik Arap Emirlikleri , Katar, Bahreyn, Irak, Ürdün ve Lübnan'da Cidde'deki bir toplantıda "ortak bir taahhüdün tüm terörizmden kaynaklanan tehditler karşısında birleşmeye" ilan edildiklerini bildirdiler. Askeri destek ve insani yardım sağlama sözü verdiler ve IS için yabancı savaşçıların akışını durdurmak için yardım ettiler.
Fransa
Fransa, Eylül 2014'ten bu yana Irak'taki ABD'yi hedef alan ABD liderliğindeki koalisyonun bir parçası idi. Eylül 2015'te Suriye'deki hedeflerle ilgili ilk baskınlar gerçekleştirdi .
Başkan Francois Hollande, grubun 13 Kasım 2015'te Paris'teki ölümcül saldırıların arkasında olduğunu söylediği sonrasında İŞ'ye yönelik grevleri artırma sözü verdi.
464 gri çizgi
Birleşik Krallık
İngiltere Parlamentosu Aralık 2015'te Irak'taki IS'ye karşı düzenlenen bombalama kampanyasını Suriye'deki hedeflere çekmek için oy kullandı. Suriye'deki hedefleri vurma hareketi Muhafazakâr hükümet tarafından ileri sürüldü ve İşçi lideri Jeremy Corbyn tarafından karşı çıktı.
Bay Corbyn, Çalışma Milletvekillerini grevlere karşı oy kullanmaya çağırdı, ancak onlara serbestçe izin verdi ve 67 milletvekili lehte oy kullandı. İngiltere grevleri, RAF Tornados'un Doğu Suriye'deki IS kontrolündeki Ömer petrol sahalarını bombalamasıyla oylamaya gece başladı.
İngiltere parlamentosu 2013'te Suriye'deki grevlere karşı oy kullandı. İngiliz hava saldırılarını Eylül 2014'te Irak'taki IS hedeflerine onayladı.
464 gri çizgi
Diğer Avrupa Birliği ülkeleri
Belçika, Danimarka ve Hollanda, Irak'ta grev yapan ABD liderliğindeki koalisyonun bir parçası.
4 Aralık 2015'te Alman parlementosu, Kasım 2015'teki Paris saldırılarından üç hafta sonra ülkeye Suriye ile olan savaşa katılma planlarını destekledi .
Almanya daha önce Kürt savaşçılarına silah sağladı, ancak hava saldırılarını da reddetti.
464 gri çizgi
Kanada
ABD Başkanı Barack Obama ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau (L), 19 Kasım 2015'te Manila'daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesinin oturum aralarında bir ikili görüşme yaptı.Resim telif hakkı AFP
Image caption
Justin Trudeau'nun seçilmesi, ABD önderliğindeki koalisyona Kanada katılımında bir değişiklik anlamına gelecektir
Yeni Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanadalı savaş uçağını Irak ve Suriye'deki hava saldırılarından çekileceğini ve bir kampanya taahhüdünü yerine getirileceğini doğruladı.
Başkan Obama'ya, Ekim 2015'te Kanada genel seçimlerinden sonra karar alma saatlerini bildirdi.
464 gri çizgi
Avustralya
Avustralya, Suriye ve Irak'taki IS kalelerini hedef alan uluslararası askeri koalisyonun bir parçası.
Onun başlattığı Eylül ayında Suriye içindeki ilk hava saldırılarını.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi