İş Kazası Nedir? Tanımı Nasıl Yapılır?

İş Kazası Nedir? Tanımı Nasıl Yapılır?

İş Kazası Nedir? Tanımı Nasıl Yapılır?
İş Kazası Nedir? Tanımı Nasıl Yapılır? Emre
Bu içerik 744 kez okundu.

İş kazası nedir? Tanımı nasıl yapılır? Dediğimizde bunu ilgili kanun maddesi ile değerlendirmek gerekir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, iş kazası hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Bu kanunun 13 maddesinde yer alan İş Kazası Kanunu şu şekilde açıklanmaktadır; Sigortalı çalışanın iş yerinde çalıştığı esnada, işveren tarafından yürütülen iş sebebiyle yaşadığı fiziksel ve psikolojik kaybın bu kategoride değerlendirmesi gerekir. Bir diğer şekilde sigortalı kendi adına ve bağımsız olarak çalıştığı esnada bu durum meydana gelince aynı kategoride değerlendirilmesi söz konusudur. Bir işverene bağlı çalışanın işverenin evine görevli olarak gönderildiği esnada bu tarz bir olayla karşılaşması aynı durum değerlendirmesini geçerli hale getirir. İş mevzuatı gereği çocuğunu emziren sigortalının da özellikle bu süreçteki olayları bu kapsamda değerlendirilir,

İş Kazası Konusunda Avukat Caner Besler Tecrübeli Bir Tercih

BESLER.AV.TR İş mahkemesi konusunda deneyimli olan Avukat Caner Besler, deneyimli ve tecrübeli bir avukat ihtiyacınızı karşılamak durumundadır. İş kazası nedeni ile mağdur olan herkes bu konuda müracaat gerçekleştirip, en kısa zamanda bunun karşılığını olumlu olarak alabilir. İş kazası tanımı konusunda yukarda belirtilen unsurlar bu sürecin bir özetini oluşturmaktadır. İnternet üzerinden rahatlıkla iletişim gerçekleştirebileceğiniz https://www.besler.av.tr/is-kazasi-tanimi-nasil-yapilir-is-kazasi-nedir/ bu konuda detaylı bir şekilde bilgi ve kaliteli bir şekilde hizmet alacağınız noktayı göstermektedir.

İş Kazası Nedir? Hangi Durumlar İş Kazası Olarak Kabul Edilir?

  • Sigortalının işyerinde bulunduğu esnada meydana gelen olaylar 

  • Yürütülmekte olan işin sebebiyle meydana gelen olaylar 

  • Sigortalının işveren tarafından görevlendirilmesi ile beraber başka bir yerde gönderildiği için ortaya çıkan olaylar 

  • Emziren kadın sigortalı çalışanın çocuğuna süt vermek için ayırdığı zamanlarda meydana gelen olaylar 

  • İşveren tarafından sağlanan araçlar ile işin yapıldığı yere gidiş geliş esnasında meydana gelen olaylar 

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi iş kazasının hangi hallerde geçerli kabul edildiği belirlenmektedir. Sayılı kanunun bu konuda insanlara sağlamış olduğu hak ve hukuku, belli bir zemin içerisinde aramak çok önemlidir. İş kazası tanımı yapılırken, özellikle iş kazası nedir ve bu durumda çalışanlar ne gibi hakka sahip olur? Elbette bu konuları bir uzman tarafından alınan destekle takip etmek çok önemlidir. Güvenilir ve iş mahkemesi konusunda tecrübeli bir avukat desteği, bu konuda sizin için iyi bir fırsat ortaya koyacaktır. 

Çalışanların İş Kazası Halinde Elde Edeceği Haklar 

  • Geçici olarak iş göremezlik ödeneği 

  • Sürekli olarak iş göremezlik geliri 

  • Ölen sigortalının hak sahipleri için gelir bağlanması 

  • Gelir bağlanmış olan kız çocuklarının evlenme ödeneğinden yararlanması 

  • Ölen sigortalı için cenaze ödeneği ve ödenmesi 

Hukuk yolu ile hakkını arayanlar için, özellikle doğru avukat desteği ve doğru mahkeme süreci çok önemlidir. Bu konuda haklarınızı eksiksiz olarak almak ve hukukun size sağlamış olduğu imkânlardan elde etmek için, gerekli girişimlerde bulunma hakkına sahipsiniz. Gerekli kanunlar ve gerekli kanun maddelerinin insanlara tanıdığı hakları elde etmek içini bazı durumlarda mahkemeler bu konuda başvuracağınız en doğru nokta olacaktır. Uzman bir avukat desteği ile beraber burada çözüme ulaşmak elbette daha kolay olacaktır.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere