İnşirah Suresi ve Faydaları

İnşirah Suresi ve Faydaları

İnşirah Suresi ve Faydaları

İnşirah Suresi ve Faydaları
İnşirah Suresi ve Faydaları Emre
Bu içerik 843 kez okundu.

İnşirah Suresi, Duha suresinden hemen sonra inen bir suredir. Duha Suresinin devam gibi görünen İnşirah Suresi, bazı meşhur alimlerce Duha Suresi ile bir sure olarak görünmektedir. Kuran-ı Kerim'in 93. suresi Duha Suresidir. Biraz öncede belirtildiği üzere bazı alimlerce onun devamı niteliğinde olan ve Şerh ismi ile de anılan inşirah suresi ise 94. suredir ve 8 ayetten oluşmaktadır.

Bu sure, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in tebliğ yaptığı ilk zamanlarında karşı karşıya kaldığı sıkıntı ve meşakkatler karşısında onu teselli etmek gayesiyle nazil olmuştur. Suyuti (rh.a.) aynı zamanda putperest ve müşrikler tarafından aşağılanan Müslümanların teselli edilmesi amacıyla nüzul edildiğini belirtmiştir. Elem Neşrah Leke olarak da bilinen bu surenin fayda ve faziletlerini de sizler için derledik:

İnşirah Suresi'ni başı daralan, bunalıma giren, sıkıntı içinde olanların selamete erişmek üzere günde 70 kez okumaya devam etmeleri tavsiye edilmiştir. Manevi olarak yol almak isteyenler ile başarı kaydetmek isteyenlerin yine günde 70 kez bu sureyi okumaları ve buna devam etmeleri tavsiye olunmaktadır. Bir zorluğun iki kolaylık arasında olduğuna dikkat çekilen bu sure, insanların rahatlamalarına vesile olmakta ve onların manevi problemlerine merhem olmaktadır diyebiliriz. En doğrusunu elbette Allah bilir.

Elem Neşrah Leke Suresi olarak da bilinen bu surenin yukarıdaki fayda ve faziletleri göz önünde bulundurularak sürekli okunmasını tavsiye ediyoruz. Daha fazla fazileti için inşirah suresi faziletleri bölümüne bakılmasını öneriyoruz. İnşirah Suresi ile ilgili detaylar için insirah.gen.tr adresine göz atmanızda fayda görüyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor