İnsan klonlamasına bir adım daha yaklaşıldı

'Doğa mucizesi' Bilim adamları fare embriyolarını oluşturduktan sonra İnsan klonlamasına bir adım daha yaklaşıldı.

İnsan klonlamasına bir adım daha yaklaşıldı
İnsan klonlamasına bir adım daha yaklaşıldı Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Bilim adamları, akademik yayın Science'da yayınlanan bulgulara göre, laboratuvar koşullarında yetiştirilen kök hücreleri kullanarak bir fare embriyo yapısını geliştirmeyi başardılar.

Hücreler daha sonra, rahimde normal gelişim altında ortaya çıkanlarla aynı iç yapılara sahip ilkel embriyolara dönüşürler.

Araştırmacılar, embriyonun implantasyondan hemen önce nasıl geliştiğine dair daha derin bir fikir edinmeyi umuyorlar.

İnsan klonlamasının sanatsal temsiliGetty

İnsan klonlaması gerçeğe dönüşmek için bir adım daha yaklaştı (stok görüntüsü)

Gelişme, embriyo gelişiminde belirgin ilerleme kaydedildi, çünkü daha önce suni hücrelerin büyütülmesi için yapılan girişimler sınırlı bir başarı elde etti.

Ekibi yöneten Prof. Dr. Magdalena Zernicka-Goetz, "Doğaya bir mucize olarak bakıyorum ve süreci anlamaya çalışıyorum" dedi. İnanılmaz derecede güzeldir ki, kalkınmanın en erken döneminde kendi kendini örgütleyen güçleri anlamaya başlayabiliriz "dedi.

Embriyolar, "ana hücreler" olarak bilinen genetik olarak modifiye edilmiş fare hücrelerinin ve hücrelerin büyüyebileceği bir hücre dışı matris olarak adlandırılan bir 3D iskelet kombinasyonundan geliştirildi.

Prof Zernicka-Goetz, "Hem embriyonik hem de ekstra embriyonik hücreler birbirleriyle konuşmaya ve bir embriyoya benzeyen ve bir embriyo gibi davranan bir yapıya dönüştürülmeye başlandı" dedi.

Araştırma, sonunda insan hücreleri üzerinde yapılması gereken düşük ve infertilitenin anlaşılmasında faydalı olabilir.

Altı gebelikten birinde düşük gerçekleşir ancak bunun nasıl gerçekleşeceğine açık bir cevap hala yoktur.

O, "Bilgiyi insanlara çevirebilirsek, birçok insanın hayatını kaybettiğimiz bir aşamada kendi gelişimimizi anlamak için inanılmaz derecede güçlü olacağız" dedi.

Ancak araştırmacılar, yapay embriyo doğal bir şeye çok benzese de, sağlıklı bir fare fetüsü geliştirmenin pek mümkün olmadığını belirtti. Bu, embriyo ve kan damarlarının geliştiği yer için besin sağlayan bir yolk kesesi gerektirir.

Deneyler şu anda In vitro Fertilizasyon'dan (IVF) elde edilen artık insan embriyolarında yasal olarak yürütülmekte ancak bunlar yasal çerçevelerde sadece en fazla 14 gün tutulabilmektedir.

İnsan klonlamasının sanatsal temsiliGetty

Fare embriyoları Cambridge Üniversitesi laboratuarında yetiştirildi.

Deneyin sonucu bazıları tarafından genetiği değiştirilmiş (GM) insanlara yol açabileceği yönünde eleştirildi.

Human Genetics Alert Direktörü Dr. David King, "Yapay embriyoların olasılığıyla ilgili endişelerim, bunun GM veya klonlanmış bebekler yaratmanın bir yolu olabileceğidir.

"Bu olasılıkların uygulanabilir bir küresel yasaklanıncaya kadar bu tür araştırmalar, teknolojileri düzenleme yapılmayan ülkelerde kullanacak girişimciler için bilimsel zemin hazırlama riskiyle karşı karşıyadır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor