İngiltere'nin Mayıs ayı AB ile acil güvenlik anlaşması yapılması çağrısında bulundu

İngiltere'nin Mayıs ayı AB ile acil güvenlik anlaşması yapılması çağrısında bulundu

İngiltere Başbakanı Theresa Mayıs, Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşarak 2019 yılına kadar vatandaşları güvence altına almak için İngiltere ve AB arasında bir güvenlik anlaşması yapılması gerektiğini söyledi.

İngiltere'nin Mayıs ayı AB ile acil güvenlik anlaşması yapılması çağrısında bulundu
İngiltere'nin Mayıs ayı AB ile acil güvenlik anlaşması yapılması çağrısında bulundu Admin
Bu içerik 427 kez okundu.

 

İngiltere Başbakanı Theresa Cumartesi günü, Brezilya sonrası güvenlik işbirliğiyle ilgili Avrupa Birliği ile vatandaşların hayatlarının tehlikede olduğunu bildiren acil bir anlaşma için yalvarayabilir.

Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, AB ile "mevcut ilişkimizin derinlik ve genişliğini yakalayan üçüncü ülke" arasında hiçbir anlaşmanın mevcut olmadığını kabul etti.

Ancak her iki tarafın da güvenliği "derin ve özel bir ortaklık" oluşturmanın pratik yollarını bulamamasının hiçbir sebep olmadığını söyledi.

"Bu konudaki tartışmaları erteleyemeyiz" dedi May.

Ayrıca Avrupalı ​​ortakları, siyaseti suç ve teröre karşı işbirliğinin üzerine koymamaları konusunda uyardı.

Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker'in yer aldığı bir kitleye, "Bu, ortaklarımız arasındaki rekabete, katı kurumsal kısıtlamalara ya da işbirliğimizi engellemek ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye atmak için derin ideolojiye izin vereceğim bir zaman olamaz" dedi.

Premier, Britanya'nın Mart 2019'da bloğu bırakmasıyla ilgili olarak güvenlik konusunda bir anlaşma yapılmaması halinde, Avrupa Tutuklama Emri kapsamında hızlı iadelerin "duracağı" konusunda uyarıda bulundu.

Ve eğer İngiltere, artık AB'nin kolluk kuvvetleri olan Europol'un bir parçası değilse, terör, organize suç ve siyaha karşı savaşı baltalayan bilgi paylaşımı engellenecektir.

"Bu, hem ikimize de zarar verecek hem de tüm vatandaşlarımızı daha fazla risk altına alacaktı" diyerek, Avrupalı ​​liderleri ısmarlama bir İngiltere-AB güvenlik anlaşması imzalamaya çağırırken "gerçek bir yaratıcılık ve hırs" göstermeye çağırıyor olabilir.

Mayıs, "Avrupa'daki her yerde vatandaşları korumak için anlaşmayı yürürlüğe koymak için acilen hareket etmeliyiz" dedi.

"Ancak Avrupa Birliği dışında bir ülke olarak kendi egemen yasal düzenlememize sahip olacağız, bu nedenle Avrupa Adalet Divanı artık Birleşik Krallık'ta yargı yetkisine sahip olmayacak."

TRT World Sarah Morice , Münih'ten daha fazla bilgi alıyor.

Junker, İngiltere ve Balkanlar'da

Avrupa Komisyonu başkanı, Brexit'in ardından Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki güvenlik ittifakının "devam ettirileceğini" söyledi.

Juncker, Münih Güvenlik Konferansı'nda "İngiltere'ye karşı savaşta olmadığımızdan ve İngiliz halkının kararına bağlı olarak İngiltere'de intikam almak istemediğimiz inandığına göre, İngiltere arasındaki güvenlik köprüsü olan bu güvenlik ittifakı AB de devam edecek "dedi.

Juncker, gelecekte yapılacak bir güvenlik ilişkisinin, Brexit ile ilgili diğer diğer sorunlarla karıştırılmaması gerektiğini ve tek tek ele alınması gerektiğini savundu.

Başbakan ayrıca, Batı Balkanlar'daki ülkelere AB üyeliği olasılığını vurgulamasına karşın, bloğa katılmadan önce tüm sınır anlaşmazlıklarını çözmede ısrar ettiler.

"Batı Balkanlar'da çok sayıda sınır anlaşmazlığı var ve bir adım daha ileri gitmeden önce çözümlenmesi gerekiyor," dedi Juncker.

Başbakan, Hırvatistan ile Slovenya arasında devam eden ve AB üyeliğinden önce ele alınmayan bir sınır anlaşmazlığı nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını ve diğer potansiyel AB üye ülkeleri ile tekrarlanmasını önlemek istediğini söyledi. 

Rusya / Ukrayna'da Almanya

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, BM barış güçlerinin yardımıyla doğu Ukrayna'da ateşkes uygulanması halinde Rusya'ya uygulanan bazı yaptırımların hafifletilmesini tercih ettiğini söyledi.

Gabriel, Moskova'ya bazı yaptırımlar önermekden önce Minsk barış anlaşmalarının tam olarak uygulanmasını ısrarla "gerçekçi" olmadığını söyledi.

Rusya'nın BM barış güçlerini doğu Ukrayna'ya getirme önerisi üzerinde hala temel farklılıklar bulunduğuna dikkat çeken Gabriel, bu fikri yaklaşık 10.000 kişinin ölümüne neden olan şiddeti sona erdirmek için bir miktar ilerleme kaydedilmesi fikrini "bir kaç gerçekçi seçenekten biri" olarak gördü. 2014 yılından bu yana bölge. 

Kaynak: TRTWorld ve ajansları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor