İngiltere seçim sonuçlarına basit bir rehber

İngiltere genel seçimleri, Parlamento'nun 650 üyesini seçmek için, hiç kimsenin açık kazanan olmadığı bir sürpriz sonuç üretti.

İngiltere seçim sonuçlarına basit bir rehber
İngiltere seçim sonuçlarına basit bir rehber Admin
Bu içerik 135 kez okundu.

 

Şaşkın? İşte bilmeniz gereken şey.

Özetle, sonuç ne oldu?

İktidardaki Muhafazakâr Parti ( Tories ismi ), Parlamentodaki sayıları artıracağını ancak bunun yerine koltuklarını kaybettiğini ve onun zayıf çoğunluğunu; Seçimden önce 330 sandalye kazandı (326 çoğunluk için sihirli sayı).

Bunun yerine muhalefetteki İşçi Partisi pek çok koltuk kazandı.

650 sandalyenin 649'undan sonra Muhafazakârlar en büyük parti, ancak İşgücü% 9.5 kazanç elde eden bir grafik.

Başsavcı Theresa May, herşeyi sınırlamak için bu seçim çağrısına ihtiyaç duymadı - bunu yaptı, çünkü heyelan kazanacağını düşünüyordu. Sonuç, onun için büyük bir yenilgi olarak görülüyor.

Sonra ne olur? Peki "asılmış bir parlamento" nedir?

İngiltere'nin halen bir monarşi olduğuna dikkat edin. Çok sayıda gelenek vardır.

Bu senaryo, İngilizlerin "askıya alınan bir parlamento" dediği şeydir - bu sadece hiçbir partinin kendi başına net bir çoğunluğa sahip olmadığı anlamına gelir.

Koalisyon veya azınlık hükümetleri, Fransa, Almanya ya da komşu İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır - ancak bazıları bunları dengesiz görmek eğilimindedir.

Bir yetkili, seçim sayaçları, Boston, İngiltere'deki 8 Haziran 2017'deki Bugünkü Genel Seçimlerdeki oylamadan sonra Boston ve Skegness seçim bölgelerindeki oy sayılarının yürüdüğü Peter Paine Performans Merkezi'ne oy pusulalarının gelmesini beklerken tepki gösteriyor.

Sırada en büyük parti Kraliçe'den bir hükümet kurma iznini istemektedir. Monarch, bu talebi asla reddedecek - sadece Birleşik Krallık olan anayasal monarşide bir gelenek.

Theresa öğleden hemen sonra kraliçeyi ziyaret edebilir ve Muhafazakârlar Kuzey İrlanda'dan Demokratik Birlik Partisi'nin desteğine dayanan bir hükümet kurmaya çalışırlar.

Eğer yapamazlarsa, muhalefet olan Emek, azınlık hükümetini bir araya getirmeye çalışabilir. Ya da her zaman bir ihtimal - başka bir seçim olabilir.

Tamam. Bu Brexit'i etkiliyor mu? Britanya hala AB'yi terk edecek mi?

Kısa vadede, bu biraz problem.

AB'den ayrılan İngiltere müzakereleri, seçimden sadece 11 gün sonra 20 Haziran'da başlayacak. İngiltere'nin o zamana kadar bir hükümete bile sahip olmayacağı olasıdır.

Bir tane olsa bile, Theresa May'ın seçim çağrısının sebebi, diğer partilerden "siyasi oyun oynama" nı durdurmak ve Brexit sorunlarına itmek için politik bir güç kazandırmaktı.

Tweet @BBCKatyaAdler'den Tweet: AB parlamentosu'nun en büyük siyasi grubu başkanı bu sabah birçok AB mahkemesinin kararlılığını dile getiriyor #hungparliament // Alıntılanan cıvıldamak:

Bunun yerine, daha az güce sahip ve bir hükümet kurmak için onu desteklemek için diğer partilere ihtiyaç duyacak.

Brexit'in geri kalan en büyük iki partisi, bu sadece bir detay sorusu. Tüm süreç şimdi daha az istikrarlı.

Ancak, başlangıçta bir gecikme olsa bile, Brexit görüşmeleri - er ya da geç gerçekleşir.

Peki, bu başbakan için kötü mu?

Sabah saatiyle, Theresa May, resmi ikametgahında "içeride gizlendi", siyasi muhabirimiz "siyasi kumar çok kötü geçti" dedi.

 

Son birkaç sonuç önce bile, sohbet eden İngiltere'de nadir görülmeyen istifa etmeye başlamıştı zaten.

Ana muhalefeti olan İşçi Partisi Genel Sekreteri Jeremy Corbyn, "oy kaybetti, destek kaybetti ve güveni kaybetti" ve "Bunun için yeterli olduğunu düşünmüştüm" dedi.

Theresa, her ne olursa olsun, üzerinde kalacağını söyledi. Ancak gelecekteki umutları hakkında konuşmak her yerde.

Jeremy Corbyn'e ne oldu?

Jeremy bazen ABD'li siyasetçi Bernie Sanders ile kıyaslanır. Burada kişisel zafer kazanan sıradan bir parti lideri.

Hayat boyu süren sosyalist, sadece İşçi Partisi liderliğine adını koydu; çünkü başka sol kanat meraklısı istemiyordu. Bookies, 200/1 şansını vermişti - oysa sıradan üyelerin oylarıyla kazandı.

 

Ancak bisiklet kullanan, bahçecilik yapan, sosyalist lider olan diğer İşçi Milletvekilleri'nin desteği yoktu - hemen onu hemen dışarı atmaya çalıştı. Hayatta kaldı.

İşçi Partisi teknik olarak bu seçimi kaybederken, 2015 seçimleri karşısında büyük kazanç elde ettiler. Anektodal kanıt, gençlerin oylanması için büyük bir çaba gösterdiğini gösteriyor.

Liderlik için Bay Corbyn'e karşı koşan Owen Smith, "Jeremy'nin bunu yapamayacağını hissetmesinde açıkça yanlıştım, yanlış yaptığımı kanıtladı ve birçok kişi yanlış ve şapkamı ona götürüyorum. "

Başka bir seçim mi? İngilizler ne sıklıkla oy kullanıyor?

@SophyRidgeSky'den Tweet: Asma Parlamentosu ile bir başka seçim daha gerçek bir olasılıktır ... umarım bu oylamadan keyif alırsınız ... # GE2017

Birkaç hafta içinde bir seçim yapılabilir, ancak müzakereler bozulursa ve hiç kimse herhangi bir hükümet kuramazsa.

Şu an bir sürü politikanın varmış gibi görünebilir, ancak bunun nedeni şunlar:

  • İngiltere'den İskoç bağımsızlığı konusunda 2014 yılında bir oy vardı
  • Planlandığı gibi 2015 genel seçimi yapıldı
  • Kazanan parti bir AB Brexit oyu vaat etmişti
  • "Ayrıl" kampanyası Brexit'i kazandığında başbakan istifa etti, bu nedenle yeni bir tane aldık
  • Yeni başbakan ani bir seçim çağrısında bulundu - bu bir tane

Teorik olarak, bir hükümetin belirlenmiş bir beş yıllık dönemi var, bu yüzden bir sonraki seçimin 2022'de yapılması gerekiyor.

Ancak - gördüğümüz gibi - yeterli milletvekilleri kabul ettiyse veya hükümet çökerse, herhangi bir zamanda beklenmedik bir seçim yapılabilir.

İskoç bağımsızlığı ne oldu?

İskoç Ulusal Partisi (SNP), Brexit oyları sonrasında (İskoçya çoğunlukla AB'de kalmak istedi) İskoç bağımsızlığı konusunda bir başka referandum yapılmasını önerdi.

Seçim kampanyasına İskoçya'da 59 sandalyeden 56'sını elinde bulunduran çok baskın bir konuma girdiler ve yaptıkları bazı sandalyeleri Muhafazakar bir yükselişle kaybetmeleri bekleniyordu.

Birinci Bakan Yardımcısı John Swinney bağımsızlıkla ilgili ikinci bir referandum olasılığının sonuçta "önemli" bir rol oynadığını itiraf etti.

Sonuç olarak 21 sandalye kaybettikten sonra, SNP'nin bağımsızlık kampanyasıyla birlikte olan biteni çok net bulmuyor.

Erm ... niye Elmo ve galaksiler arası uzay efendisi sayılıyor?

Lord Buckethead, kazanan yakınların beyanında, dans hareketini gerçekleştirir, ancak yakınında değil - Başbakan Theresa May

İngiltere'de transferler ya da herhangi bir orantılı temsil yok, bu yüzden bağımsız ya da küçük partilerin başarılı olması oldukça zor.

Fakat - fotoğrafçıların zevkine çok fazla - bazı adaylar parti liderlerine veya başbakanlara karşı çoğunlukla yüksek profilli koltuklarda görülen muhteşem gösteri için yarışıyor.

Bu yılın adayları, Lord Buckethead, bilinmeyen gerçek adı, Elmo'yu (Susam Caddesi'nden değil, inanıyoruz) ve Bay Fishfinger Man'ı içeriyordu.

Oh, ve Monster Raving Luney partisi 1980'lerden beri sürekli kampanya yürütüyor .

Elmo, Başbakan Theresa May'ın arkasında Maidenhead'deki Mıknatıs Boş Zaman Merkezi'nde, onun yerini tuttuğu tezgâhta bekliyor.

Liberal demokratların lideri Tim Farron, sonuçların açıklanmasının ardından Bağımsız aday Bay Fishfinger'ın önünde duruyor ve İngiltere'nin Kendal şehrinde 9 Haziran 2017'de Kendal Leisure Centre'daki Westmoorland ve Lonsdale seçim bölgesi sayısında yerini alacaklarını açıkladı.

Nereden daha derinlemesine bilgi okuyabilirim?

Daha fazla okumak ister misiniz? BBC, bu seçimi ve tüm gelişmeleri derinlemesine ele alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması