İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Admin
Bu içerik 215 kez okundu.

 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler; denemelerinden olumlu sonuç alamadıklarında öfke, hayal kırıklığı, umutsuzluk ve yenilgi hissine kapılıyor. Tıp dünyasında 1 yıl deneme sürecinden olumlu yanıt alınamadığı zaman kısırlık teşhisi ile birlikte nedenleri araştırılmaya başlanıyor. Her kadının vücudunun farklı olması ile birlikte kısırlık probleminin de nedenleri farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda uygulanacak tedavi yöntemini de yine kısırlık nedenleri belirliyor.

Hamile kalamamak için çevresel ya da tıbbi birçok neden bulunuyor. Bu nedenler edilip tedavi edildiği zaman hamilelik şansı yükseliyor. Unutulmamalıdır ki 20’li yaşların başındaki bir kadın ile 30’lu yaşlarının sonundaki bir kadının doğurganlıkları aynı değildir. Bu nedenle tanı ve tedavi için çok beklememek gerekiyor.

Hamilelik için öncellikle kadın ve erkeğin cinsel birleşme yaşaması gerekiyor. Bazı psikolojik problemler sonucu cinsel birleşmenin yaşamama durumu cinsel terapi metotları ile tedavi edilebiliyor. Kısırlığa hem anne ya da baba adayının sağlık öyküsü hem de çevresel etkiler neden olabiliyor.  

Endometriozis; kramp ve sancılı adet dönemleri yaşanıyorsa, ilişki sırasında ya da sonrasında pelvik ağrı hissediliyorsa endometriozis olma olasılığı yüksektir. Endometriozis probleminden muzdarip olan kadınların yaklaşık %50’si gebe kalamıyor ve kısırlık tedavisine başlıyor

Polistik over sendromunda, östrojen, progesteron seviyelerinin düzensizliğinde, o primer yumurtalık yetmezliği, tiroid işlev bozukluğu ve obezite gibi durumlarda da kısırlık problemi yaşanabiliyor. Kısırlık tedavisine başlamadan önce bu problemlerin tedavi edilerek iyileştirilmesi gerekiyor. Rahim tümörleri, tüplerin kapalı olması ya da hasar görmüş olması, rahim duvarında ya da rahim içerisindeki anomaliler, kadının bazal vücut ısısının dengesizliği gibi nedenlerle de kısırlık görülebilmektedir.

Kısırlık tedavileri arasında en sık başvurulan yöntem aşılama ve tüp bebektir. Aşılamaya oranla tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlar ortaya çıkarma şansı daha yüksektir.

Detaylı bilgi için : https://www.linakadinsagligi.com/

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı