İnce; 'İsrail’de samimiyetle katı adımlar atmak gerekmiyor' diyor

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Filistin-İsrail çatışmasına olan yaklaşımını eleştirerek, hükümetin gösteriler düzenlemek yerine katı eylemde bulunması gerektiğini belirtti.

İnce; 'İsrail’de samimiyetle katı adımlar atmak gerekmiyor' diyor
İnce; 'İsrail’de samimiyetle katı adımlar atmak gerekmiyor' diyor Admin
Bu içerik 225 kez okundu.

 

“İsrail mallarını boykot ettiniz mi? Hayır. İsrail ile anlaşmalar yaptınız mı ? Hayır. Mavi Marmara'ya verilen 20 milyon doları iade ettiniz mi? Hayır, ”dedi. İnce, 18 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Amasya'daki cumhurbaşkanlığı kampanyasına katılanları söyledi.

Konuşması, Filistinlilerle dayanışma göstermek için AKP, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) İstanbul'da Gazze'de ABD ordusunun açılışı sırasında İsrail güçleri tarafından öldürüldükten sonra düzenlediği bir miting sırasında geldi. Kudüs’te Büyükelçilik.

“Bugün, Filistin hakkında büyük bir miting düzenliyor Erdoğan. İtirazım yok. Kardeşlerimiz Filistin'de öldürüldü, bizler çok üzgünüz ”diyen İnce, iktidar partisinin İsrail aleyhine somut adımlar atmamakla eleştirildiğini söyledi.

“Ancak toplantı Filistin için değil, seçim için. Benim milletim bunu bilmeli, seni aldatılmasını istemiyorum ”dedi.

Alman casus yazılımına yönelik suç duyurusu 

Bu arada CHP milletvekilleri, geçen sene CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğindeki "Adalet Yürüyüşü" nin katılımcılarına casusluk yapmak için Alman yapımı bir yazılımın kullanıldığı iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

“Ne yazık ki, yürüyüşü en başından sonuna kadar takip edip dinledik. Dünyadaki en demokratik eylemin gözetlenmesi çok çirkin. Hükümet bu suçta bir ortak değilse ya da casusluk yapma talimatı vermemişse, hükümet CHP'nin şikayetinden önce bir soruşturma başlatmış olmalıdır, ”diyen CHP milletvekili Veli Ağbaba, 18 Mayıs'ta bir Ankara adliyesinin önünde söyledi.

Alman medya kaynakları Mayıs ayında bir rapor yayınladı ve Alman yapımı bir yazılımın geçen yılki “Adalet Yürüyüşü” katılımcılarının akıllı telefonlarındaki temaslara, fotoğraflara ve videolara gerçek zamanlı erişim sağlamak için kullanıldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, 15 Mayıs'ta Alman ve Türk yetkililere, yazılımın Türkiye'ye ihracatının detaylarını ortaya koyması için çağrıda bulunduğundan, İletişim Bakanı Ahmet Arslan, iddiaları reddetti.

“Bakanlık olarak böyle bir yazılımı almadık. Sorunun dışında, ”dedi.

CHP, kabin yetkisinin üst mahkemesine hitap ediyor 

Ana muhalefet milletvekilleri ayrıca, Anayasa Mahkemesine, Bakanlar Kuruluna karar vermekle ve mevcut yasaların parlamento denetimi olmadan anayasa değişikliklerine uyumlaştırılmasına ilişkin yasalar çıkarılmasına izin veren yasayı iptal etme çağrısında da bulundu.

Parlamenter yetkililer yasayla aştı savunan CHP sözcüsü Özgür Özel “anayasa bu yetki parlamentoya aittir ve devredilemez olduğuna karar.” 18 Mayıs günü yaptığı

“Her saniye Anayasa Mahkemesi bu gerçeğe karşı sessiz kalıyor, mahkemeler kendi kendini inkâr ediyor” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor